Precíziós gazdálkodás. Ez ma egy jól ismert, jól csengő hívószó a mezőgazdaság szereplői számára. Azonban szinte kizárólag a szántóföldi növénytermesztéssel, a gépek pontos vezérlésével, a tápanyagok „okos” kijuttatásával kapcsolják össze a fogalmat, mintha kisajátította volna a növénytermesztés. Pedig a hatékony gazdálkodás másik eleme a telephely hatékony üzemeltetése. Erről sokkal kevesebb szó esik.
A Precíziós Telephely és a gyors megtérülés
Az állattartás szempontjából különösen fontos a telephelyek felügyelete, hiszen a termelés, a tevékenység döntő többsége itt valósul meg.
Az informatikai hálózatok (IT) új korszakát éljük. A vezeték nélküli jelátviteli technika segítségével elérhető áron telepíthető, építhető ki nagy biztonsággal működő informatikai hálózat a farm, az állattartó telep teljes területén. Ahogy az a nevében is benne van, a feladata az információ szállítása. Segítségével azokról a területekről is folyamatos, azonnali információt kaphat a gazdálkodó, ahová az informatika nélkül oda kell menni, megmérni, megtekinteni, leolvasni. Ez embert és munkaidőt igényel. Ez pedig ma már egyre nagyobb érték.
Az informatikai fejlesztések megtérülnek. Gyorsan. Alkalmazásukkal megvalósítható a farm feletti magasabb szintű kontrol, ami pedig pénzt hoz.
Kinek és miért előnyös?
Az informatika felhasználása az állattartó telephelyeken is igen sokétű, a lehetőségek száma pedig folyamatosan növekszik. Kinek milyen előnyöket nyújt az informatika alkalmazása?
Cégvezetőknek: folyamatos és rendszerzett információk birtokában a cégvezető jobb, megalapozottabb döntést tud hozni, és követni tudja döntésének hatásait. Internetes kapcsolat segítségével több telephely is összeköthető, így a cégvezető minden egyes telepről egyenszilárdságú, összehasonlítható információval rendelkezhet a fizikai jelenlét nélkül is.
Telepvezetők: hasonlóan a cégvezetőhöz, a telephely vezetője is folyamatosan birtokában lehet a rábízott telephely folyamatait érintő információknak. Hatékonyabban tud szervezni, vezényléseket kiadni, illetve reagálni a bekövetkező eseményekre.
Szakemberek: speciális alkalmazások segítik a munkájukat. Az állatállománnyal, a gépekkel, technológiával kapcsolatos adatok azonnal rendelkezésre állnak, vagy az informatikai hálózat segítségével lekérhetők. Például a gondozó vagy állatorvos az állat mellől lekérheti az egyed adatait egy működő telepirányítási rendszer esetén.
Ezek a legfontosabb adatok
Milyen adatok dolgozhatók fel az informatikai rendszerek segítségével?
- Vizuális információ Az informatikai (IP) alapon működő kamerás megfigyelő rendszerek segítségével nyomon követhető, vizualizálható a telephely működésének folyamata. A különböző szintű hozzáférés lehetővé teszi, hogy mindenki a felelősségi körének megfelelő információ birtokában legyen. Az utólagos értékelés az analitika segítségével gyors és hatékony, jelentős emberi erőforrást nem igényel.
- Dolgozói felügyelet Korszerű beléptető- és munkaidő-nyilvántartó rendszer segítségével kontrollálható a dolgozók tényeges tevékenysége, növelhető a dolgozói hatékonyság. A dolgozói jelenlét igazolása munkabiztonság szempontjából is fontos például egy kiürítés vagy egyéb vészhelyzet esetén.
- Technológiai információk Szenzorok segítségével ma már mérhetőek azok a paraméterek, amelyeknek változásából egyértelműen következtetni lehet a telephely folyamataira. Információt adnak az állatállomány, a gépek, a kiszolgáló technológia állapotáról, megteremtve a beavatkozás lehetőségét, vezérléssel összekötve pedig az automatikus működtetést. A fő technológiai információk a következők:
- hőmérsékleti adatok,
- páratartalom,
- folyadék jelenlét, folyadékszint,
- áramfelvételi adatok,
- anyagok jelenléte.
Telepi alkalmazások
A teljesség igénye nélkül bemutatok néhány, a különböző típusú állattartótelepen használható informatikai alapú alkalmazást.
Tejhasznú szarvasmarha
– Kamera és beléptetés:
o takarmány-kiosztás felügyelete,
o ellések felügyelete,
o fejőházi folyamatok, higiéniai szabályok betartásának felügyelete,
o üszők viselkedésének felügyelete, segítség az átcsoportosításban,
o ki tartózkodik a telepen?, munkaidő-nyilvántartás.
– Digitalizáció:
o pasztörizálás felügyelete.
– Áramfelvétel felügyelet:
o ventillátorok működése,
o trágyakezelés monitorozása,
o tejhűtők felügyelete.
– Hőmérséklet felügyelet:
o tejhőmérséklet,
o istálló hőmérséklet (hőstressz megelőzése).
– Folyadék szint és nyomás felügyelet.
Sertéstartás
– Kamera és beléptetés:
o kihajtások, mérlegelés,
o technológiai sorrend betartása.
– Hőmérséklet:
o kiemelt fulladásveszély.
– Meglévő tartástechnológiai gépek integrálása:
o etető/itató rendszer felügyelete,
o takarmánytartály súlymérés, behordó felügyelete.
– Áramfelvétel:
o működnek-e a létfontosságú gépészetek? pl. ventilláció.
– Speciális szenzorok:
o fénymennyiség-mérés,
o ammónia és CO2 jelenléte, levegőminőség mérése.
Baromfitartás
– Kamera:
o csoportosulások megfigyelése,
o technológiai sorrend betartása.
– Hőmérséklet:
o hideg és meleg egyaránt probléma lehet.
– Meglévő tartástechnológiai gépek integrálása:
o etető/itató rendszer felügyelete,
o takarmánytartály-súlymérés, behordó felügyelete.
– Fénymennyiség-mérés.
Természetesen az alkalmazások köre folyamatosan bővül. Az informatikai rendszerek biztosította hatékonyságnövekedés biztosítja a jövőbeni versenyképes termelést az állattartó telepeken is.
Kövesdi József