Az alábbi cikk egy új mérési módszert és mérőrendszert ismertet, amely sok esetben költségkímélőbb megoldást jelent az eddigiekhez képest a silók és tartályok töltöttségi szintjének mérésére illetve az eddig alkalmazott érzékelőkkel nem megoldható tartálymérési feladatokra is megoldást kínál.
Mérőrendszer
Ez a mérőrendszer eddigi ismereteink alapján komoly versenytársa lehet a silóknál és tartályoknál eddig alkalmazott hagyományos mérési módszereknek.
A szintérzékelőkkel szemben legnagyobb előnye, hogy mérési pontossága meghaladja az átlagos érzékelőkét,ugyanakkor költségszintje nem sokkal magasabb azokénál.
Ezen túlmenően ez a mérési módszer független a tartályban lévő anyag tulajdonságától – míg némely anyagféleség speciális és igen drága szintérzékelők alkalmazását teszi szükségessé.
A hagyományos tartálymérlegekkel szemben – mindenek előtt – a kedvezőbb ár és az alacsonyabb járulékos költségek(tartály-átalakítás, tartálykiürítés kalibráláshoz elmaradnak!) következtében tarthat számot érdeklődésre, jóllehet pontossága nem éri el azokét. További megtakarításra ad lehetőséget, hogy a felhasználó maga is képes felszerelni.
Ez, az Európában még alig ismert,de az Egyesült Államokban és Kanadában évek óta elterjedt és már Angliában is jó ideje alkalmazott mérőrendszer szerencsésen felhasználja a nyúlásmérő bélyeges mechanikusfeszültség mérési módszer előnyeit.
Mérési pontossága elegendő a töltöttségi szint meghatározására és az anyagkészlet felmérésére, ugyanakkor a költsége is elfogadható szintet képvisel, a nyúlásmérő bélyeges rendszer hátrányai nélkül, gondolok itt annak bonyolult és időigényes felszerelhetőségére, és meglehetősen sérülékeny kivitelére.
Mikor van szükség a siló vagy tartály tartalmának, töltöttségének mérésére?
Egy tároló tartály vagy egy silóüzemeltetésénél két alapvető szempontra kell figyelni:
- Soha ne fogyjon ki az anyag váratlanul!
Az a legkülönbözőbb ipari,mezőgazdasági területen dolgozó szakember, felelős vezető, aki termelési, raktározási feladatai ellátásához silókban, tartályokban tárolt nyersanyagokat,komponenseket használ, pontosan tudja, hogy mennyibe kerül az a váratlan esemény, ha egy tartály vagy siló hirtelen kiürül és az adott munkafázis végrehajtása órákat csúszik.
Nem mellékes költségtényező az a tény sem, hogy az ott dolgozó alkalmazottaknak több órás üresjárata van, amíg az utánpótlás megérkezik.
Bizonyos technológiáknál a gyártó/termelő gépsorok leállítása és újraindítása is tetemes többletköltséggel járhat. Kérdezze meg a tulajdonost vagy a menedzsert -fentiek megelőzésére megvenné-e a megfelelő mérőrendszert?
- Soha ne forduljon elő túltöltés!
A siló vagy a tartály túltöltése eltömi a szűrőket, illetőleg az emiatt növekvő nyomás hatástalanítja azokat.Ennek általában levegő vagy egyéb környezetszennyezés lehet a következménye, melyekért igen nagy bírságokat kell fizetni mindenhol.
Az ilyen eseteket jobb megelőzni;de legkésőbb az első ilyen esetnél azonnal keresni kell egy megfelelő mérőrendszert!
A silókban és a tartályokban tárolt anyagféleségek mennyiségének mérési módszerei 3 fő csoportba sorolhatók be:
- Szintmérők
Legelterjedtebb megoldás a különböző elveken működő szintmérők beépítése. Ez a nagy választékkal (és komoly szakirodalommal) rendelkező mérési eljárás folyadékok esetében túlnyomórészt optimális megoldást kínál.
Sokféle szilárd anyagnál azonban a megfelelő mérési pontosság elérése csak komolyabb befektetés árán lehetséges – gyakran egy adott tartály-kialakítás és adott anyagféleség esetében szintmérőkkel a feladat nem is oldható meg.
- Súlymérés
Silók, tartályok tartalmának mérése súlyméréssel. Ez a módszer a lehető legpontosabb mérést teszi lehetővé – anyagféleségtől függetlenül.
Azonban az érzékelők (azaz mérlegcellák) beépítése a tartólábak alá meglehetősen költséges, beszerelésük rendszerint a tartók kisebb-nagyobb átalakításával jár.
Gyakran nem is lehetséges a silót vagy a tartályt mérlegcellákkal alátámasztani, vagy az erő-mellékzárakat a pontos mérés érdekében megszüntetni.
- Nyúlásmérő bélyegek rögzítése
Ismert módszer még, hogy nyúlásmérő bélyegeket rögzítenek a tartályok acél szerkezeti elemeire, ily módon érzékelve a terhelésfüggvényében változó feszültséget illetve deformációt a tartó lábakban.
Ezt a módszert akkor alkalmazzák, ha az így elérhető pontosság – néhány százalék – elegendő: a mérési eljárás költségszintje még viszonylag elfogadható.
Komoly hátránya ennek a metódusnak, hogy a nyúlásmérő bélyegek felszerelése (felragasztása),összekábelezése igen munkaigényes, ráadásul komoly szakértelmet igénylő feladat: nagy figyelem és hozzáértés mellett is magas a selejt hányada.
Sajnos, az így rögzített érzékelő bélyegek felettébb sérülékenyek és nem elegendően időtállóak.Vannak kimondottan ilyen célokra készített mérőbélyegek – áruk is tükrözi a robusztusabb kivitelt – de felerősítésük ugyanolyan körülményes.
A silók és tartályok új súlymérő rendszerének néhány jellemzője
Ezzel a mérőrendszerrel a silóban vagy tartályban lévő anyag mennyiségét 1-2% pontossággal meg lehet állapítani.
Ez a pontosság a túltöltés illetve a kiürülés megakadályozására szinte minden esetben elegendő, de az anyagféleségek zöménél a tárolt anyagmennyiség leltározásához is elegendő.
Az összehasonlítható árfekvésű szintmérőknél nagyobb a mérési pontossága, és ezt bármilyen klimatikus viszonyok közepette – forróságban vagy fagyban – tartja.
A mérőrendszer méri és kétféle módon kijelzi az aktuális súlyértéket: a töltési szintet jól látható grafikus kijelző mutatja, emellett digitális súlykijelzéssel is rendelkezik.
Ezzel együtt nem kerül sokkal többe, mint két(alsó és felső) hagyományos szintérzékelőből álló rendszer.
A mérlegcellák beépítésével megvalósított rendszerekhez képest is alacsonyabbak költségei.
A be- illetve felszereléshez nem kell a silókat elmozdítani, megemelni vagy tartólábaikat átalakítani.
A rendszer kalibrálásához nem kell a silót kiüríteni.
Rendkívül megbízható, robusztus rendszer – mozgó alkatrészeket nem tartalmaz.
A rendszerrel gyakorlatilag valamennyi tartályféleségben lévő anyag mennyiségét meg lehet mérni illetve kijelezni.
Néhány példa:
- cement
- homok
- aggregátumok
- porok
- kukorica
- búza
- rizs
- zab
- árpa
- ásványérc
- szén
- koksz
- vegyi anyagok
- műanyagok
- folyadékok
- folyékony gázok
A beforrasztható nyúlásmérő bélyegeket és az itt ismertetett rendszerben alkalmazott érzékelőket összehasonlítva az a tapasztalat, hogy utóbbiak mérési pontossága jobb és emellett sokkal egyszerűbben szerelhetők.
A mérőrendszerek olyan, minden szükséges alkatrészt tartalmazó kittekben érkeznek, melyek komplett szerelési utasítást tartalmaznak, beleértve számos fotót és részletes magyarázatot: így azokat a felhasználó maga is felszerelheti.
Az üzembe helyezés időigénye némi gyakorlattal: egy embernap/siló.
A tartályra vagy silóra vonatkozóterhelési- és méretadatok megadásával egy számítógépes program segítségével eldönthető, hogy az adott szerkezetbe beépíthető-e a mérőrendszer vagy sem.
Alkalmazási területek:
- cementsilók
- gabonasilók
- állati takarmánykeverők
- sörfőzdék
- sütödék
- műanyag- és vegyipari tároló tartályok
- folyékony anyag-tartályok,bányák
- finomítók
- robbanásveszélyes anyagok mérése (pl. ammónium nitrátok)
- aszfalt-tárolók
Milyen silókra és tartályokra lehet telepíteni?
- Valamennyi tartályláb-típushoz alkalmazható:
- H-(I-)profil
- O-profil
- négyzetes zárt profil
- L-profil
- S-profil és egyebek
- Kör alakú, lágyacélból készült mezőgazdasági silók esetében (melyeknél a siló fala közvetlenül a talajra fekszik fel) is alkalmazható.
- Az érzékelők a legtöbb megfelelően megtervezett tartólábon meg tudják mérni a mechanikus feszültséget,a tartály(ok) kapacitásától függetlenül.
Hová nem lehet beszerelni?
- Ha a tartályoknak közös tartólábuk van, vagy egymás fölé vannak építve, akkor a rendszerrel nem lehet a tartályokat egyenként mérni.
Előfordulhat azonban, hogy az alsó tartószerkezetet nem lehet mérésre használni, de a felső silóknak általában vannak saját lábaik és azokat már meg lehet mérni.
- Az érzékelőket csak szerkezeti acélból készült lábakra lehet felszerelni, alumíniumból vagy saválló acélból készült lábakra vagy tartókra nem -pontosabban azok nem alkalmasak ezen mérési elv alkalmazására.
- Nem lehet a szekciókat különmérni multi-szekciós tartályok esetében, de egy speciális szoftver segítségével ilyen esetekben is meghatározható az egyes szekciók töltöttsége.
Példa a beszerelésre H-profilú tartóláb esetén
A részegységek és a telepítőkészleteket a lehetőség szerint leegyszerűsítették, ezáltal is megkönnyítve a legkülönbözőbb siló- és tartály-kivitelhez történő kiválasztást.
A rendszer telepítéséhez szükséges egységek komplett kittben érkeznek, a szereléshez szükséges sablonokat, fúrókat és a szerelési anyagokat is beleértve. A beszereléshez részletes, fotókkal és rajzokkal illusztrált dokumentáció is tartozik.
Befejezés
Mint a fentiekből is látható, az új mérési módszer illetve mérőrendszer az egyszerűbb súlymérési feladatok költségkímélő megoldásán túlmenően olyan tárolók töltöttségének méréséhez is megoldást kínál, melyeknél:
- a tartály kialakítása és/vagy az abban tárolt anyag tulajdonsága miatt eddig egyáltalán nem volt lehetséges a tartalomszint érzékelőkkel történő megmérés
- nem volt lehetséges aláépített mérlegcellákkal történő megmérése
- illetőleg olyan költségekkel járt volna ezek kialakítása, hogy az üzemeltető inkább lemondott a mérésről
Így ez az alkalmazás egyrészt környezetünk, így az emberi egészségvédelméhez nyújthat segítséget, másrészt a termelési folyamatok gazdaságosságát segítheti elő.