fbpx

A Vakond középmélyművelő gépcsalád

Írta: Szerkesztőség - 2013 július 15.

sasform

A munkamélységet a 60-70 cm helyett 45-50 cm-ben határoztuk meg, a fő feladat ugyanis az eke által letömörített talajréteg felszaggatása, és ehhez elegendő a szántás alá 8-10 cm-re menni.

Kezdetben a 3+2 késes, illetve 4+1 késes gépeket kezdtük gyártani, később a 2, majd 3 késes változattal teljesedett ki a paletta, így jelenleg a 80-300 LE-s traktorokig tudunk gépet ajánlani.

Az ikerszárnyaknak köszönhetően a munkaszélesség teljes keresztmetszetében átszakításra kerül a letömörödött talajréteg, a 20 centiméternyire megemelt, átszellőztetett talajt a tüskés hengerek zárják vissza, ezáltal megspórolva egy plusz munkamenetet.

A nagy átmérőjű palást és fordítható állású, nagy tüskék garantálják a megfelelő zárást, illetve rögaprítást, a kaparólemezek meggátolják a betömörödést.

A lazítókések íveltségén az évek során változtattunk, mely jótékonyan hatott a teljesítményigényre, valamint az üzemanyag-fogyasztásra is.

A szárnyak nagy kopásállóságú, hardox anyagból készülnek.

A tömörítőhengerek és a támkerekek segítségével állítható be a munkamélység, ezáltal kímélve a traktor hidraulikáját.

 

Száraz időjárási viszonyok között a megművelt altalaj 100-120 mm többlet vízszolgáltatással hálálja meg a művelést, kiküszöbölve ezzel az aszálykárt.

Nedves időjárási viszonyok között a többlet csapadékot az altalajba vezeti, biztosítva a talaj megfelelő levegőzöttségét és így megelőzve a levegőtlenségből eredő sárgulást, a növény károsodását, rosszabb esetben kipusztulását.

Az év bármely időszakában alkalmazható (kivéve fagyott talaj esetén), mivel kialakításából eredően nem annyira csapadékfüggő, mint a hagyományos lazítók.

Működése részben azonos a széles körben elterjedt IH típusú lazítókkal, melyet a gerinclemez íveltsége biztosít.

Különbözősége a két ikerpár szárnyból következik, mely alapvetően megváltoztatja működését a hagyományos lazítókhoz viszonyítva.

A gerinclemezt lezáró lazító ék hatékonyságát ugyanis igen pozitívan befolyásolja az első pár ikerszárny, amely mintegy folytatásaként a lazító éknek a talaj felső rétegét tovább emeli, és közben hatékony aprítást végez.

A második pár ikerszárny az előző kettőnél nagyobb munkaszélességéből adódóan újabb, és mélyebb talajrészeket művel meg, hoz mozgásba.

A  már egyszer meglazított talajtömeg ismételt megmozgatásából, valamint a sebességkülönbségből létrejött talajáramlás hatékony talajaprítást végez.

Az aprító hatásból eredően nemcsak a talaj ún. függőleges vízvezetése, hanem a művelés mélységéig a víz megőrző, és vízszolgáltató képessége is nagyságrendekkel javul.

Ezért több ez, mint a hagyományos altalajlazítás, mert az altalajt nem csak hasítja, hanem aprítja is, és ezáltal műveli.

A lazítás hatékonysága 45-50%-kal jobb az IH típusú lazítóéknál.