A Pannon Egyetem csapatának győzelmével zárult Magyarország az első digitális-agrártechnológiai versenyének döntője a Szent István Egyetem Gödöllői Campusán, olvasható a SZIE Sajtóközleményében.
A párhuzamosan zajló Agrárinnovációs Ifjúsági Fórum az érdeklődő szakemberek, diákok és a nagyközönség számára is hasznos időtöltést kínált, bemutatva a mezőgazdaság legújabb innovációit és az agrárpályában rejlő lehetőségeket.
Az elmúlt évtizedekben megszokott módon jobbára csupán egy kockás papíron vagy fejben vezették a gazdálkodók, hogy mikor, mivel és hogyan művelték földjeiket. Napjainkra digitális eszközök és adatkezelési szolgáltatások széles választéka segíti a gazdák munkáját és termeléshez kötődő döntéseit, hangzott el november 15-én az Agrárinnovációs Ifjúsági Fórum keretében megrendezett kerekasztal-beszélgetéseken.
Az Agrovirtus Magyarország első digitális-agrártechnológiai versenye, aminek célja, hogy a fiatalokat gyakorlatorientáltan, valós problémákat szimulálva ismertesse meg az agrárvállalatok világával, amikre a csapatoknak a legkorszerűbb agrártechnológiák bevonásával kell reagálniuk.
Az egyhónapos, online környezetben zajló selejtezők során a 80 nevezett egyetemi csapat 4-5 napi rendszerességgel kapott szituációs termeléstechnológiai feladatokat, amiket egy 500 hektáros, virtuális gazdaságra vonatkozóan kellett helyesen megoldaniuk. A döntőbe jutott 8 csapat legfontosabb feladata a gazdaságban elérhető profit maximalizálása volt, amit tetszőleges módszerekkel, például innovatív precíziós technológiák bevezetésével, a vetésszerkezet átalakításával, a géppark és az öntözés modernizálásával vagy akár turisztikai fejlesztéssel is megoldhattak. Az ötleteiket ezután nagyközönség és neves szakemberekből álló zsűri előtt 10 percben mutathatták be.
A döntő résztvevőit dr. Feldman Zsolt, az Agrárminisztérium mezőgazdaságért felelős államtitkára, Györffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke, dr. Palkovics László, a SZIE rektora, valamint Magyar Ferenc, a SZIE kancellárja köszöntötte.
A verseny végeredménye:
1. Agro-Masz AT (Pannon Egyetem)
2. Szlúszács (Szent István Egyetem)
3. Földes Urak (Szent István Egyetem).
A döntő további résztvevői: Agrobit (Kaposvári Egyetem), Rapidrones (Szent István Egyetem), Made in Keszthely (Pannon Egyetem, Georgikon), Kaposvári Gazdászok (Kaposvári Egyetem) és Óvári TSZCS (Széchenyi István Egyetem).
Összeállította: Csomor Zsolt