Hódmezővásárhely esetében is jelentős szerepet betöltő rendezvénynek a régión belüli jelentőségét támasztotta alá, hogy Antal Gábor a Hód-Mezőgazda Zrt. vezérigazgatójának megnyitója után beszédet mondott Almási István Hódmezővásárhely polgármestere.
Feldman Zsolt az agrárgazdaságért felelős államtitkár kiemelte, hogy Magyarország számára a minőségi árutermelés jelenti a piaci fejlődés potenciálját.
Hangsúlyozta, hogy a kormány, a Vidékfejlesztési Minisztérium kiemelten támogatja az állattenyésztést, ehhez a források is adottak, örvendetes, hogy Magyarország az EU-tól az agrárpolitikai célok megvalósítására – a korábbihoz képest – 1,9 milliárd euróval többet, 12,3 millió eurót kap.
Természetesen a korszerű, versenyképes és minőségi árut előállító állattenyésztés nem nélkülözheti a megfelelő, magas színvonalú műszaki-gépesítési-technológiai hátteret.
Éppen ezért örvendetes, hogy a rendezvény folyamatosan bővülő szakmai és show programjai mellett a gépkiállítók és forgalmazók is egyre több géptípust és műszaki újdonságot mutatnak be.
Az állattenyésztéshez kapcsolódó szántóföldi növénytermesztés korszerű gépei is kiállításra kerültek.
A talajművelés technológiájában a kiállítók komplett gépsorokat mutattak be.
Erre a gépkiállításra is jellemző, hogy az energia- és művelettakarékos, valamint a talajvízmegőrző képességet javító forgatás nélküli talajművelő gépek, mulcs- és tápkultivátorok, rövid tárcsák egyre bővülő típusválasztékban jelentek meg. (1. ábra)
1. ábra: A Vogel & Noot függesztett szántóföldi kultivátora
A talajművelő gépsorokhoz kapcsolódóan természetesen kiállításra került néhány tápanyag-visszapótló függesztett- és vontatott gép, többségük azonban a közkedvelt két forgórészes függesztett gépeket képviselték (2. ábra), és néhány 6-soros szemenkéntvető- és gabonavető-gép – melyek közül újdonságnak számít a Köckerling kombinált magágykészítő-vetőgép – melyek bővítették a látványosságot és a típusválasztékot. (3. ábra)
2. ábra: A függesztett, kéttárcsás műtrágyaszórók kiszolgálását a flexibilis konténer emelő használata jelentősen megkönnyíti
3. ábra: A Köckerling kombinált magágykészítő vetőgépe
Természetesen a kiállításról nem hiányozhattak a hazai- és külföldi, különböző teherbírású és konstrukciójú szállítóeszközök sem (4. ábra).
Ugyancsak bemutatásra került a szántóföldi növénytermesztésben használatos néhány permetezőgép vontatott és magajáró típusa is.
4. ábra: A nagy teherbírású szállítóeszközök sorát jól egészítették ki a kisebb teherbírású, 25-30 kW motorteljesítményű univerzális traktorokhoz illeszkedő pótkocsik
A gépbemutató gépeinek többsége azonban az állattenyésztés alapvető munkaműveleteihez kapcsolódott.
A takarmány-betakarítás gépei közül több kiállító is a technológia teljes komplex gépsorát, a kaszálástól kezdve a széna- és szenázs készítésig felvonultatta.
A takarmány-betakarító gépek közül több kiállító is szerepelt vontatott, vagy függesztett, tárcsás és dobos rotációs kaszával egyaránt.
A regionálisnak is nevezhető gépkiállítás a rotációs kaszák vonatkozásában is mutatta azt a – ma is tapasztalható – trendet, miszerint a tárcsás rotációs kaszák fejlesztése mellett a dobos rotációs kaszáknak is újabb típusai jelennek meg.
Ez magyarországi viszonyok között azért bír nagy jelentőséggel, mert az ősgyepek és természetvédelmi területek kaszálását a robosztusabb építésű dobos kaszák, különösen az egyedi paralelogramma felfüggesztésű forgórészes gépek biztonságosabban és nagyobb teljesítménnyel tudják elvégezni, mint a tárcsás vágószerkezetű gépek.
5. ábra: A kisebb munkaszélességű tárcsás, rotációs kaszák tehermentesítése előfeszített tekercsrugókkal, a felfüggesztés pedig paralelogramma mechanizmussal történik
A tárcsás rotációs kasza közül is számos típus került kiállításra.
Ebben a vonatkozásban azt tapasztalhatjuk, hogy a munkaminőségi paraméterek javítása elsősorban az egyenletes vágási magasság biztosítására – kisebb munkaszélesség esetén – a kaszagerendely felfüggesztése paralelogramma mechanizmussal történik, és a tehermentesítést, illetve a talajnyomás beállítását megfelelően előfeszített tekercsrugókra bízzák (5. ábra).
A nagyobb munkaszélességű változatok felfüggesztése pedig – a talaj hossz- és keresztirányú kopírozásának tökéletesítése érdekében – a kaszagerendely megfogása a kaszaszerkezet tömegközép- vagyis súlypontjában történik.
A kaszaszerkezet tehermentesítését, vagyis a talajnyomást hidropneumatikus rugózással lehet beállítani, illetve szabályozni (6. ábra).
A kaszaszerkezet talajterhelésének a 25-30 kg-ra történő beállítása azért fontos, mert ezt meghaladó, jóval nagyobb érték esetén a csúszótalpak a talajba nyomódnak, és a vágószerkezet is abban dolgozik.
A megadott érték – jóval kisebb érték esetén – pedig a vágószerkezet belevághat, és a vágási felület, vagyis a tarló hullámos lesz.
6. ábra: A nagyobb munkaszélességű tárcsás, rotációs kaszák tehermentesítése hidropneumatikus rugózással, a kaszaszerkezet megfogása pedig a súlypontban valósul meg
A rendkezelés munkaműveletének elvégzésére a különböző munkaszélességgel és forgórésszel rendelkező – szállítási helyzetben összecsukható – rendterítő-gépek mellett több kiállítási területen is láthattuk a rendrakó-gépek kisebb munkaszélességű, egyrotoros, féligfüggesztett (7. ábra), illetve a nagyobb vezérelt ujjas, kétrotoros, vontatott változatokat.
7. ábra: A kisebb vállalkozások igényeinek az egyrotoros rendrakó gépek felelnek meg
A bálázógépek közül kiállításon az állattenyésztői igényeknek megfelelően elsősorban a hengeres bálázógépek voltak nagyobb számmal, illetve típusválasztékkal jelen.
A hengeres bálázógépek fejlesztésében tapasztalhatjuk, hogy – a technológiai igények minél szélesebb körű igényeinek kielégítésére – az állandó bálakamrás gépek között is megjelentek a különböző bálamérettel dolgozó típusok, illetve a változókamrás gépek között pedig – a készített bálakeresztmetszet függvényében – eltérő bálatömeggel dolgozó gépek, vagy ezekkel a korszerű gépekkel – a korábbiakkal ellentétben – az állandókamrás, hengeres bálázókhoz hasonlóan is készíthető – igény szerint – laza közepű, az utószáradás lehetőségét is biztosító hengeresbála (8-9. ábra).
Mindezek mellett a változókamrás, hengeres nagybálakészítő gépek körében az üzembiztosság növelése céljából két széles hevedert vagy egy széles és egy keskeny hevedert alkalmaznak.
A változókamrás, hengeres bálázók alapkivitelben is változó bálaátmérővel, 0,9-1,8 m, vagy 0,9-2,0 m átmérővel is dolgozhatnak.
A bálázási technológiát a bálacsomagoló-gépek zárják, melynek függesztett- és vontatott változatait is láthattuk (10. ábra).
8. ábra: Láncos, rudas tömörítő szerkezetű kamrás hengeres bálázó
9. ábra: Egy széles és egy keskeny hevederes tömörítő szerkezetű változókamrás hengeres bálázó
10. ábra: Függesztett bálacsomagoló
A takarmány manipulálás gépei közül a kiállításon a kis szögletes, a nagy hengeres és nagy szögletes bálák rakodására alkalmas gépek közül a különböző rakodógépek – a gépkiállítás regionális jellegét tekintve – nagyon széles típusválasztékban képviseltették magukat.
A hagyományos magajáró teleszkópos, valamint a csúszókerék kormányzású rakodógépek mellett – melyeket az állattartó telepeken széles körben alkalmaznak – nagyon sokféle eltérő konstrukciójú és nagyságrendű törzscsuklós rakodógépet láthattunk (11. ábra).
A magajáró teleszkópos homlokrakodók bálakazalozásban a legjobb hatásfokkal használhatók, emellett kompromisszumokkal történő univerzális használhatóságukhoz sem férhet kétség, mivel sokféle munkaeszközzel rendelkeznek.
Az univerzálisan használható törzscsuklós – és a célfeladatok ellátására alkalmas – csúszókerék kormányzású homlokrakodók különböző nagyságrendű változatai is bemutatásra kerültek.
A takarmány manipulálás, bálarakodás szempontjából a nagyobb emelőképességű, törzscsuklós rakodógépeknek van nagyobb jelentősége.
11. ábra: Az állattartó épületek szűkös mozgásterületéhez igazodó geometriai méretekkel rendelkező teleszkópos rakodógépei
A hazai gyakorlatban széles körben még nem terjedtek el a nagy típusválasztékban kiállított – geometriai méreteiket, emelőképességüket és ebből adódóan kisebb helyigénnyel rendelkező – kis törzscsuklós homlokrakodó gépek.
Ezek, különösen a kisebb állatállománnyal gazdálkodó állattenyésztők gépei lehetnek.
A kis törzscsuklós rakodógépek – helyigény, fordulási helyszükséglet és egyéb paramétereiket tekintve – a csúszókerék kormányzású homlokrakodó gépekkel azonos teljesítménymutatókkal rendelkeznek (12-13. ábra).
12. ábra: Csomagolt szenázsbálák megfogására alkalmas munkaeszközökkel szerelt „kis törzscsuklós” rakodógép
13. ábra: A „kis törzscsuklós” rakodógépek is igen széles választékkal rendelkeznek
A szarvasmarhatelepek takarmányozásának gépei közül a különböző konstrukciójú takarmánykeverő-kiosztó kocsik széles választékával találkozhattak a látogatók.
A vontatott takarmánykeverő-kiosztó kocsik horizontális, vízszintes tengelyű, csigás keverő berendezéssel szerelt változatok mellett a függőleges, csigás keverő berendezésű gépek bővítették a választékot (14. ábra).
A különböző nagyságrendű magajáró keverő-kiosztó kocsiknak több típusa is kiállításra került.
Ezek a gépek kizárólag függőleges tengelyű, vertikális csigás keverő berendezéssel, és saját silómaróval készülnek (14-15. ábra).
14. ábra: A korszerű silómarós magajáró és függőleges csigás keverővel szerelt keverő-kiosztó kocsik több típusa is szerepelt a kiállításon
15. ábra: A magajáró keverő-kiosztó kocsi silómaró és behordó elevátora
A trágyamanipulálás – kitrágyázás – alapgépei a különböző konstrukciójú rakodógépek.
Az előzőekben már említett teleszkópos, illetve törzscsuklós homlokrakodó gépek megfelelő munkaeszközzel felszerelve (tolólap, trágyakanál, trágyavilla) jól használhatók.
A bemutatott rakodók közül a magajáró teleszkópos – és a nagyobb geometriai méretekkel rendelkező – gépek a trágya rakodására, trágyakazal „szarvas” készítésre nagyobb teljesítménnyel használhatók.
A „kis törzscsuklós” rakodógépek a műszaki paramétereiknek megfelelő mutatókkal használhatók a trágya rakodási munkák elvégzésére, viszont éppen a „kis geometriai” méreteik miatt az istállókban jól tudnak manőverezni a kitrágyázási munkaműveletek során.
Az istállók kitrágyázási munkaműveletében – éppen az épített területen történő – kis helyigényű manőverezésre használható csúszókerék kormányzású homlokrakodók használhatók és üzemeltethetők célszerűen.
A kiállításon a csúszókerék kormányzású homlokrakodó gépek is számos típusválasztékban voltak jelen.
A szervestrágya-szóró gépek választékában találkozhattunk vízszintes- és függőleges szórószerkezetű változatokkal egyaránt.
Az eltérő konstrukciós szórószerkezetek azonban a különböző konzisztenciájú szerves trágyáknak – mint az almos istállótrágya, komposzt, vagy az egyéb nagy hatóanyagú, kezelt szerves trágyáknak, stb. – megfelelő szélessávú adagmennyiség (4-60 t/h) beállítását, és megfelelő egyenletességű kiszórását biztosítják.
Természetesen nem hiányoztak a kiállításról a korszerű motorokkal, erőátviteli szerkezettel, hidraulikával és kommunikációs elektronikai rendszerrel szerelt univerzális traktorok.
A kínálatban szereplő gépek az állattenyésztő telepek eltérő igényeit minden szempontból kielégítik.
A változatos, állattenyésztéssel kapcsolatos szakmai programokat, és a show műsorokat tartalmazó rendezvényt a színvonalas és korszerű – az állattenyésztési technológiában jól használható – gépek kiállítása tette teljessé.
A széles választékot felvonultató gépkiállítás éppen ezért nagyszámú szakmai, a gépesítési kérdésekben jártas gyakorlati szakembert fogadhatott.
Fel is vetődött a mezőgazdasági gépész szakemberek körében, hogy egy ilyen volumenű gépkiállítás talán megérdemelné a kategóriájára néhány különdíj kiírását, illetve odaítélését a kiemelkedően magas műszaki színvonalú konstrukciókra.