fbpx

Áfacsalás: kiemelten vizsgálják a zöldség-gyümölcsszektort

Írta: Kohout Zoltán - 2025 január 08.

Nemcsak felháborító és elkeserítő, a nemzetgazdaságnak súlyos bevételkiesést, a kertészeti szektornak pedig súlyos vérveszteséget okoznak az áfacsaló zöldség-gyümölcskereskedők. A NAV azt írta lapunknak, kiemelten vizsgálják a zöldség-gyümölcs-kereskedelmi szektort.

Veszteség az államnak, a magyar gazdának és vidéknek

Már vagy tíz éve sürgetik a kertészeti ágazat különféle vezetői, hogy a zöldség-gyümölcsszektor áfáját is csökkentsék 5%-ra. Erre elsősorban a magyar gazdák versenyképességének, piaci helyzetének javítása miatt van szükség. A magas áfa miatt kevésbé tudnak versenyezni az olcsó importtal, továbbá az áfacsalók irreálisan olcsó terméket zúdítanak a piacra, ami a tisztességes munkát végző magyar gazdákat kirekeszti a kereskedelemből. Akkori becslések szerint az ágazatban 40% körüli(!) is lehet a feketegazdaság mértéke, ami akkori árakon 60-70 milliárd forint kiesést jelent az állami költségvetésnek. Ma sokan ezt 80-100 milliárdra teszik – de nem csak az államkassza jár rosszul az áfacsalásokkal: a tisztességes gazdák versenyhátránya miatt az egész kertészeti szféra szenved súlyos tehertételtől, ami hosszú távon a magyar vidék jövőjét is negatívan érinti.

vásárcsarnok
A tisztességes termelőket, kereskedőket is sújtják az áfacsalások (Illusztráció: Kohout Zoltán)

Luxus a csalóknál, ellenőrzések a NAV-nál

Mint arról sajnos folyamatosan beszámolunk, sorozatosan lepleződnek és buknak le kertészeti szektorban tevékenykedő áfacsalók. A magas áfa miatt vonzó terep ez, hiszen lényegében befektetés és munka nélkül, hamis számlákkal és forgalmazással gyorsan, hatalmas haszon nyerhető. Ha csak az utóbbi 1-2 év rendőrségi és sajtójelentéseit nézzük, a kertészeti szektor feketegazdaságában „dolgozók” fényűző életmódja köszön vissza a fotókról: luxuslakások, méregdrága járművek, karórák, vadászfegyverek, készpénz…

Mindez a luxus a NAV razziáiról szóló jelentésekben is tükröződik. Kérdésünkre a NAV sajtóosztálya azt írta: évek óta kiemelten vizsgálják a zöldség-gyümölcs-kereskedelmi szektort. Az adószakmai rendszerek segítségével állandó monitorozással, sorozatos ellenőrzésekkel, időszakos – a társhatóságokkal közösen szervezett – akciókkal ellenőrzik a szektor szereplőit.  A revíziók a zöldség-, gyümölcs-szállítmányokra, továbbá azok bejelentőire (importőrei, első magyarországi szereplői), illetve kirakodóira irányulnak. Megkérdeztük azt is: mi az adóhatósági szakértők álláspontja arról, hogy megfékezhető-e a zöldség-gyümölcs, azaz a kertészeti termények vonatkozásában az áfacsalások sorozata? Eredményesebb megoldás volna-e, ha a törvényhozás döntést hozna a szektor terményeit, termékeit illetően az áfa 27-ről 5 vagy 0%-ra való csökkentéséről? Erre a kérdésünkre a NAV nem reagált, de rámutatott, céljuk a költségvetési bevételek védelme, a nemzetgazdaság versenyképességének támogatása érdekében a rejtett gazdaság és az adóelkerülések visszaszorítása, az érintett gazdasági szektorok fehérítése, az önkéntes jogkövetésre ösztönzés, az adójogszabályokat szándékosan és súlyosan megsértő adózókkal szembeni határozott fellépés, az adókijátszás gyors és hatékony feltárása, az adóelkerüléssel a költségvetés kárára elvont összegek biztosítása és a jogszerű vámösszegek beszedése.

Bűnözői csoportok

Ezzel párhuzamosan a NAV – akár a büntetőjogi eszközrendszer alkalmazásával, – a központi költségvetést nagymértékben sértő bűncselekmények mögötti szervezett bűnözői csoportok szisztematikus kivonásával, vagyoni viszonyaiktól történő megfosztásával szab gátat újabb bűncselekmények elkövetésének, az újjászervezéshez szükséges tőkeelemek rendelkezésre állásának, másrészt magas szinten biztosítja az okozott bevételkiesést. Fokozott cél az adott piaci szegmens fehérítése, a legális piaci szereplők, bűnözői csoportok által okozott versenyhátrányának felszámolása.