Az Év Agrárembere 2023 díjkiírás kategóriagyőzteseként Az Év Állattenyésztője Dr. Húth Balázs
Húsz éve dolgozik olyan munkakörökben, amelyeket mindig is szeretett, és amelyek mindenképpen az állattenyésztéshez kapcsolódnak. Dr. Húth Balázs – hitvallása szerint –belesodródott az agráripari forradalomba, és szerencsés, mert alakíthatja is.
Szakmai karrierje egykori kaposvári alma materében, a Pannon Agrártudományi Egyetem Állattenyésztési Karán kezdődött, ahol a szarvasmarha-tenyésztést választotta hivatásának. Már akkor sem „csak” oktatott, munkája mellett a Magyartarka-tenyésztők Egyesületének tenyésztésvezetőjeként közel másfél évtizedig irányította és koordinálta a magyar tarka tenyésztését. A fajta tenyésztési programjának korszerűsítése, majd a tenyészértékbecslési és a küllemi bírálati rendszer közös európai szintű fejlesztése is a nevéhez fűződik. Munkája eredményeként szélesedett ki a fajta szelekciós rendszere a fitnesztulajdonságok tenyészértékével, az így született csúcstenyészérték-indexnek köszönhetően a fajta termelési mutatói töretlenül javultak, létszáma pedig stabilizálódott.
Kaposváron már egyetemi docensként vezette az Állattenyésztés-technológia és Menedzsment Tanszék munkáját, ahol szakterülete a szarvasmarha-tenyésztés, a precíziós állattenyésztés és a szaporodásbiológia lett. Szakmai kapcsolatainak és szervezőképességének eredményeként munkatársaival számos kutatás-fejlesztési projektet valósítottak meg, többek között így épültek fel a hazánkban egyedülálló, szarvasmarha és juh egyedi takarmányfelvevő képességének „real time” precíziós adatfelvételezését lehetővé tévő teljesítményvizsgáló állomások, egy teljesen automatizált tejtermelő-istálló, valamint létrejött hazánk legkorszerűbb, szarvasmarha- és lótenyésztést szolgáló Embrió-átültető Központja, melynek igazgatója is lett.
Jelenleg a Széchenyi István Egyetem Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kar Állattudományi Tanszékének tanszékvezető egyetemi docense, a Precíziós Állattenyésztési és Takarmányozási szakmérnökképzés elindítója. Munkahelyi feladatai mellett több tudományos és a szarvasmarha-tenyésztéshez kötődő szakmai és társadalmi szervezet munkájában vállal aktív szerepet, tagja a Magyartarka-tenyésztők Egyesülete elnökségének, az Európai Hegyitarka-tenyésztők Szövetsége küllem- és tenyésztési munkacsoportjának. Munkája mellett fontosnak tartja a fiatalok körében az állattenyésztés népszerűsítését, aktívan részt vesz a középfokú szakképzés tehetséggondozási programjaiban, segíti és támogatja a kaposvári Móricz Zsigmond Oktatási Alapítvány munkáját.
Az Agrotrend Csoport 10. éve írta ki Az Év Agrárembere díjat, az ő nevükhöz fűződik a szintén nagy sikerű és a gazdák munkáját, a mezőgazdaságot népszerűsítő Magyarország Legszebb Birtoka díjkiírás, az Agrofotó, a Kézműves Kiválóságok Díj, valamint a Nemzet Gazdásza elismerés, de ők szervezik az idén már harmadik alkalommal megrendezésre kerülő Magyar Gazdabált is.
Az Év Agrárembere díj 2023. évi kategóriagyőztesei:
Az Év Agrárgépésze: Hári Zsolt,
Az Év Agrárinnovátora: Dr. Teszlák Péter
Az Év Állattenyészője: Dr. Húth Balázs,
Az Év Élelmiszeriparosa: Dr. Kovács Péter,
Az Év Erdőgazdálkodója: Sulyok Ferenc,
Az Év Fiatal Gazdája: Göbölyös Károly,
A jövő Agrárszakembere: Dr. Vona Viktória,
Az Év Kertésze: Nemes-Nagyné Vas Andrea,
Az Év Növényvédelmi Szakembere: Dr. Füzi István,
Az Év ökológiai gazdálkodója: Dezsény Zoltán
Az Év Szántóföldi gazdálkodója: Kaitz Ákos
A korábbi évekhez hasonlóan Közönségszavaton leadhatják Önök is voksukat, mindenkinek egy szavazata van. A szavazás állása ezen a linken követhető: https://azevagrarembere.hu/szavazatok/
Korábbi évek nyerteseiről itt olvashatják laudációinkat. Az idei abszolút győztest a február 9-i Gálán szavazza meg a szakmai zsűri.