Bár a tavalyi termést elvitte a rossz idő, pozitív trend körvonalazódik a hazai burgonyatermesztésben – véli a szaktancsadó, aki ugyanakkor figyelmeztet a hatóanyag-kivonások hatásaira.
Megállhat a lefelé tartó trend
Míg tavaly 11%-kal szűkült a növénytermesztés kibocsátása, a burgonya volumenváltozása 3,7%-os növekedést mutat. Ez annak fényében figyelemre méltó, hogy a 2001-es rekord (900 ezer tonna) mennyiség éve óta gyors ütemben 200 ezer tonna alá csökkent a burgonyatermelés 2022-re. A negatív trend 2023-ban tört meg, amikor már szűken 210 ezer tonnát takarítottunk be. A pozitív trendet dr. Gerda Anikó növényorvos, a Vitafer Hungária Kft. szaktanácsadója is megerősíti. Hozzáteszi: érdemi burgonyahiányt szerencsére nem lehetett tapasztalni, amelyhez hozzájárulhatott az Európai Unióba történő 2004-es csatlakozás, illetve a piaci igények változásai is. A szakember úgy véli, a mostani javulás a hazai burgonya iránti kereslet növekedését is tükrözheti. (A tavalyi, minden korábbit alulmúló termésmennyiség vélhetően nem cáfolja majd a hosszabb távú a trendet. Az átlaghozam ugyanis nő, tavaly elérte a 27 tonnát hektáronként, vagyis döntően a szélsőséges időjárás vitte el a termést – KZ.) A fordulat ugyanakkor jelentős, 12,6%-os áresést is magával hordozott. Míg 7 éve 200 forint alatt volt a termelői-piaci átlagár, most megközelíti a 400 forintot, sőt, 2023-ban meg is haladta ezt.
Árak
Februárban a burgonyaárak 230-370 forint között mozogtak a Burgonya Szövetség februári hírlevele szerint. Az Agrárközgazdasági Intézet legutóbbi jelentése alapján, a Budapesti Nagybani Piacon január derekán a belpiaci Red-Scarlett és Laura étkezési burgonya 230-240 forint/kg leggyakoribb ára 8, illetve 4%-kal csökkent az elmúlt évi azonos hetihez viszonyítva. A Franciaországból származó burgonyát 325 forint/ kilogramm áron (+8%) árusították ugyanekkor.
Növényvédőszer-kihívások
Az elemző mindemellett arra számít, hogy a nagyüzemi burgonyatermesztők újabb kihívással találkoznak a következő években. A burgonya legfontosabb gyomirtószer-hatóanyagát, a metribuzint idén használhatják utoljára, ami hathat a termelés jövőbeni volumenére is. – A metribuzint pótlására az aklonifen hatóanyag javasolható, de ez a növényvédő szer csak preemergensen használható, és nincs kielégítő hatása a parlagfű- és varjúmák-fajok ellen. A termelők kérhetnek szükséghelyzeti engedélyt a hatóságoknál. A jól ismert rovarkártevők (burgonyabogár, levéltetű) és a burgonya levél- és gumóbetegségei elleni küzdelem sem egyszerűsödött a hatóanyagok folyamatos kivonásával. Tápanyag-utánpótlás területén viszont pozitív a változás. Az alaptrágyázás mellett a lombtrágyázás folyamatosan elégítheti ki a burgonya nitrogén-, foszfor-, kálium- és mikroelemigényét, illetve a biostimulátorok segíthetik a növényt a stresszhatások leküzdésében – javasolja a Vitafer Hungária Kft. szaktanácsadója.
Kohout Zoltán/KRPR