fbpx

Nagyon sok a szabálytalan, veszélyes drónos permetezés

Írta: Kohout Zoltán - 2025 február 06.

Bár a drón jó eszköz a növényvédelemben, ha szabálytalanul, rosszul alkalmazzák a technológiát, annak a gazdaságra és a terményt felhasználóra nézve is káros következményei vannak. Márpedig ahogy egyre terjed a drónos növényvédelem, úgy nő a szabálytalanságok aránya is.

Nem jelentik be a kezelést

A Nébih honlapján már elérhető a légi növényvédelem hatósági felügyeletével kapcsolatos adattábla. Az összefoglaló a légi permetezések számáról, kockázatáról, a kezeléseken felmerülő problémákról, és a hatósági eljárások eredményeiről nyújt tájékoztatást 2023-24-ben. Egyre nagyobb területen végeznek drónos növényvédelmi tevékenységet, de a felhasználók ismereteinek bővítése, a szabályok rendszeres ismétlése továbbra is fontos. A bejelentési kötelezettségnek ugyanis sokan nem tesznek eleget, pedig a szabályok betartása a káresemények megelőzésének kulcsa. Ezért is a légi növényvédelmet hazánkban csak különösen indokolt esetben engedélyezi a hatóság. Ezek közé tartozhat például, ha egyéb növényvédelmi módszerrel nem hárítható el eredményesen a termés mennyiségét, minőségét veszélyeztető körülmény, vagy ha a földi kijuttatással szemben a levegőből történő védekezésnek kisebb az emberi egészségre és a környezetre gyakorolt hatása. A hatósági kontroll hozzájárul az okszerű légi növényvédelem fenntartásához, amely így a jövőben is gyors és hasznos eszköze lehet a növényi károsítók elleni hatékony fellépésnek. 

drón szántóföld
Fotó: Kohout Zoltán

Még az engedély sem elég önmagában

Alapvető, hogy hazánkban légi permetezés – az indokoltság megléte esetén – egyedi kérelem alapján végezhető, számos előírás betartásával. Többek között az előzetes bejelentés során kijuttatási tervet kell benyújtani a területileg illetékes vármegyei kormányhivatal növény- és talajvédelmi osztályának. Mindez a zárt kabinú légi járművel (repülőgéppel, helikopterrel), valamint a pilóta nélküli légi járművel (drónnal) végzett növényvédelmi tevékenységre egyaránt vonatkozik. 

Légi úton csak engedélyokirattal bíró növényvédő szerek juttathatók ki, továbbá drónnal történő védekezéshez a készítménynek rendelkeznie kell erre vonatkozó engedéllyel. Vagyis önmagában a légi vagy a földi kijuttatásra meglévő engedély nem elég. A tápanyag-gazdálkodási célú mezőgazdasági repüléshez valamennyi légi kijuttatásra is alkalmas termésnövelő anyag felhasználható, ehhez nem szükséges külön engedélyokirati vagy CE tanúsítványi felhatalmazás. Ugyanakkor a tevékenységet minden esetben be kell jelenteni a hatóságok felé – írja a Nébih.