Az őszikalászos-táblákban, különösen a szűk vetésforgóban, az őszi káposztarepcével történő vetésváltásban az elmúlt években jelentősen felszaporodtak a problémás gyomnövények. Ennek eredményeképp olyan gyomirtási programot kell használni, ami mindkét kultúrában kellő hatékonysággal veszi fel a harcot e gyomok ellen.
Ezek egyik csoportja a tél végén-kora tavasszal virágzó magról kelő kétszikűek (veronikafélék, tyúkhúr, mezei árvácska stb.). Őszi gabonákban a tavaszi gyomirtás idején ezek a gyomok már virágoznak, és a virágzó gyomnövények gyakorlatilag nem képesek a felszívódó hatásmóddal rendelkező gyomirtó szereket felvenni, azok ellenük nem hatnak vagy gyenge hatásúak. Ilyenkor e korán virágzó gyomnövények ellen csak a kontakt, perzselő hatású herbicidek alkalmazhatóak, azonban ezek felhasználása körülményes: bokrosodás végéig ki kell juttatni, gombaölő szerrel, műtrágyával, nedvesítőszerrel nem keverhetőek. Őszi búzában, őszi árpában ellenük az ősszel elvégzett gyomirtás a leghatékonyabb eszköz. Ezekkel a gyomnövényekkel szemben őszi káposztarepcében az őszi gyomirtás sem minden esetben hozza a kívánt eredményt, mivel a széleskörűen használatos aminopiralid, halauxifen–metil hatóanyagok kevésbé hatékonyak ellenük.
A másik problémás gyomnövénycsoport az ősszel csírázó rozsnokfajok, a parlagi ecsetpázsit. Őszi kalászosokban egyre több táblában jelennek meg, mert az enyhe, csapadékos ősz és tél kedvező a korai kelésüknek, fejlődésüknek. Gabonában a rozsnok elleni herbicides védekezés korlátozott, mivel egy táblán belül több rozsnokfaj is előfordulhat, és velük szemben fajtól függően a gyomirtó szerek eltérő hatékonyságúak, valamint őszi árpában rozsnok ellen nincs engedélyezett tavaszi posztemergens készítmény. Ezek miatt fontos, hogy az őszi kalászosokban a parlagi ecsetpázsit és a rozsnok ellen már ősszel kezdjük meg a gyomirtást, és így tavasszal elmaradhat a herbicides kezelés, vagy segítségével a tavaszi védekezés sokkal hatásosabb lesz. Az is fontos tényező, hogy a tavaszi posztemergens egyszikűirtó herbicidek magasabb hektárköltséggel rendelkeznek, mint az őszi gyomirtás. Repcében a parlagi ecsetpázsit és a rozsnok általában az őszi gabona-árvakelés elleni kezelés után jelenik meg, vagy a kezelés idején megbújik a repce levele alatt, így nem találkozik a gabona-árvakelés elleni készítménnyel.
Mindezek ismeretében az előbb felsorolt problémás gyomnövények ellen eredményesen és költséghatékonyan többkultúrás, üzemszintű gyomirtási programmal tudunk fellépni.
Ennek fontos eleme a Pontos® használata kalászosokban ősszel, amely megoldja a korán virágzó kétszikű gyomok elleni védelmet, és nagy mértékben gyéríti a parlagi ecsetpázsitot, a gabona- és a fedélrozsnokot. Az üzemszintű gyomirtási program másik eleme repcében a megfelelő gyomirtó szer alkalmazása ősszel, amely talajon keresztüli tartamhatással rendelkezik, és nem engedi felszaporodni ezeket a gyomokat. Erre kiváló választás a Butisan® Completea hagyományos hibridekben vagy a Cleartop®, Cleranda® gyomirtó szerek a Clearfield® repcében.
Pontos®
A Pontos® két hatóanyag gyári kombinációja. A BASF-fejlesztésű pikolinafen a kétszikű gyomok, míg a flufenacet az egyszikű gyomok ellen Hatékony védekezés a rozsnokfajok, parlagi ecsetpázsit, kora tavasszal virágzó egyéves kétszikű gyomnövények ellen hatásos. A pikolinafen felerősíti és felgyorsítja a flufenacet magról kelő egyszikű gyomok elleni hatását, ezáltal e gyomok ellen biztosabb eredményt lehet elérni.
A Pontos® engedélyezett dózisa 0,5 l/ha–1,0 l/ha. A több éves, hazánk számos helyén és eltérő gyomviszonyok között beállított kísérletek eredményei alapján, illetve a BASF magas szintű szakmai tudásának, tapasztalatának figyelembevételével a Pontos® 0,75 l/ha adagja megbízhatóan és hatékonyan elpusztítja a nagy széltippant és a Magyarországon előforduló legfontosabb magról kelő kétszikű gyomnövényeket (1. ábra).
A Pontos® preemergensen alkalmazva a talajon keresztül, korai posztemergensen kipermetezve pedig a már kikelt gyomnövények leveleibe felszívódva is kifejti hatását. A megfelelő talajhatás érdekében figyeljünk az apró morzsás, rögmentes talajfelszín kialakítására, a talaj felszínét ne takarja szármaradvány. Mint minden talajon keresztül ható készítmény, így a Pontos® is igényli a kijuttatás utáni bemosó csapadékot. Ha az ősz csapadékos, a gyomkelés is gyors lesz. Ilyenkor az időben kipermetezett Pontos® kiválóan kontrollálja a gyomokat, akár pre-, akár korai posztemergensen kerül kijuttatásra.
De mi a helyzet akkor, ha kipermeteztük a készítményt, és nem jön a várt eső? Ebben az esetben is bízhatunk a Pontos®–ban. A gyomok csírázásához, keléséhez is csapadék szükséges, ezért szárazabb őszön a gyomok kelése is lassú, vontatott lesz. A Pontos® hatóanyagainak vízoldékonysága alacsony, illetve közepes, ezért a talajfelszínre kipermetezett gyomirtó szer nem mosódik le, ott marad. Az esők megérkeztével hatóanyagai aktivizálódnak, és elvégzik feladatukat. Ha olyan táblában juttatjuk ki a gyomirtó szert, ahol a gyomnövények már kikeltek, akkor a még nem kikelt gyomnövények ellen a talajhatásra, a kikelt gyomok ellen a gyökéren keresztüli és levélen keresztüli hatásra lehet számítani.
Ez esetben általánosan ajánlott, hogy a gyomok fejlettségének szempontjából inkább előbb, mint később kerüljön kipermetezésre a készítmény: a magról kelő kétszikű gyomok szikleveles–2 leveles korában, a nagy széltippan 1-2 leveles állapotáig, a rozsnokfélék, ecsetpázsit esetén pedig szögcsíra–1 leveles fejlettségéig juttassuk ki a készítményt.
A megfelelő szelektivitás elérése érdekében egyenletes legyen a vetésmélység, minimum 3 cm mélyre kerüljenek a vetőmagok.
Butisan® Complete
A pre- /korai posztemergens repcegyomirtási szegmens koronázatlan királya a Butisan® Complete. Mind megbízhatóságban, mind hatékonyságban felülmúlhatatlan, hiszen a benne lévő három hatóanyag hasonló hatásmechanizmussal rendelkezik, mégis eltérő pontokon hat (2. ábra).
A Butisan® Complete hatóanyagai a metazaklór, a dimetenamid-P és quinmerak egymás hatását kiegészítve nem csupán tökéletes hatékonysággal irtják az összes fontos, repcében károsító gyomnövényt, hanem akár a később érkező bemosó csapadék hatására is aktiválódni képesek, rendkívül hosszú tartamhatással is rendelkeznek, ami az egész tenyészidőszak során gyommentes állományt eredményez repcetábláinkon (3. ábra).
A Butisan® Complete preemergensen és korai posztemergensen kijuttatva egyaránt kiváló megoldás a repcéink gyomirtására, legyen szó bármilyen gyomviszonyról. Kijuttatását pedig nem szükséges közvetlenül a várt bemosó csapadék érkezéséhez időzíteni, hiszen nyugodtan bízhatunk benne, hogy az optimálisnál később megérkező csapadék hatására is aktivizálódni fognak a benne lévő hatóanyagok.
Kurtz Görgy kalászos termékfelelős,
Németh Balázs fejlesztőmérnök
BASF Hungária Kft.