A fertőzés teljes mértékű terméskiesést is okozhat és az érintett területeken pedig akár évekre is szüneteltetni kell a gazdanövények termesztését – zárlati károsító, Ralstonia pseudosolanacearum baktériumot mutatott ki a Nébih három vármegyében.
Az Európában először 2015-ben azonosították
A növényekre veszélyes kórokozó jelenlétét jelenleg három vármegyében (Hajdú-Bihar, Jász-Nagykun-Szolnok és Zala) igazolta a hatóság. A veszélyes zárlati károsító terjedése csak a növényegészségügyi intézkedések szigorú és következetes betartásával előzhető meg.
A Nébih laboratóriuma által 2022 szeptemberében a fenti területekről származó mintákból azonosított Ralstonia pseudosolanacearum baktériumot, mely zárlati károsítónak minősül.
Jelenleg ugyanis nincs ellene kémiai védekezési lehetőség, terjedése a megfelelő növényegészségügyi intézkedésekkel akadályozható meg.
Gazdasági károkozása jelentős
A fontosabb gazdanövények, amelyek hazánkban érintettek lehetnek: a burgonya, a paradicsom, a tojásgyümölcs, a rózsa, valamint a dísznövények. A baktériummal való fertőzöttség elsődleges jele a termőterületen a mezőgazdasági kultúra hervadása, majd bekövetkezik a gazdanövény pusztulása.
A terjedés elsődleges kiindulópontja a fertőzött szaporítóanyag, ezért fontos a megbízható, ellenőrzött termesztőktől történő beszerzés.
A károkozó fertőzőképességét tartósan megőrzi, így különböző munkagépekkel és -eszközökkel való érintkezés után, azok által további területeket is megfertőzhet. Segíthet a megelőzésben a munkagépek, eszközök tisztítása és karbantartása területváltások, vonulások előtt.
Súlyosbítja a helyzetet, egyben nehezíti a védekezést, hogy ez a baktériumfaj a felszíni eredetű öntözővíz révén is képes terjedni. Ebben az esetben a fúrt kútból történő öntözés lehet a megoldás.
A fertőzés teljes mértékű terméskiesést is okozhat és az érintett területeken pedig akár évekre is szüneteltetni kell a gazdanövények termesztését.
A terjedés megelőzésére az alábbi konkrét preventív növényegészségügyi intézkedések jelenthetnek segítséget:
- kizárólag laboratórium által bevizsgált, egészséges szaporítóanyagokat ültetéssenek;
- a gépek, eszközöket a fent említett esetekben fertőtleníteni kell;
- a felszíni eredetű víz öntözésre történő alkalmazását kerülni kell;
- védekezni kell a kesernyés csucsor ellen (Solanum dulcamara);
- fertőzött területeken az előírt ideig nem szabad gazdanövényt termeszteni, profilt kell váltani;
- javasolt az ugaroltatás, illetve (vetésváltásban) a kalászosok vagy egyéb fűfélék termesztése;
- írtani kell az árvakeléseket.
Forrás: Nébih