Minél diverzebb egy ország mezőgazdasági növénytermesztése és állattartása, annál rugalmasabban tud reagálni a piaci és időjárási, termesztéstechnológiai, növényvédelmi és állategészségügyi kihívásokra. E törekvésnek fontos része a kiskultúrák védelme, jövője – a NAK ezért kiemelt feladatának tekinti e szegmens támogatását.
40 új készítmény 400 kiskultúrának
Évről évre egyre szigorodnak a növényvédelmi előírások az Európai Unióban, a szűkülő hatóanyag-paletta miatt az úgynevezett kiskultúrák növényvédelme egyre nagyobb kihívások elé állítja a gazdálkodókat. Holott ezek a növényi kultúrák regionálisan fontos szerepet tölthetnek be a termelésben. Idesorolható a legtöbb zöldség- és gyümölcsfaj, a gyógy- és dísznövények is. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) és annak Kiskultúrás munkacsoportja prioritásként kezeli a hatóanyagok engedélyezési folyamatának egyszerűsítését, a kiskultúrák fejlesztését, támogatását, és a külföldi adatok felhasználását a gyorsabb engedélyezési folyamatok érdekében. A cél az, hogy a magyarországi kiskultúrákban tevékenykedő gazdálkodók számára megfelelő növényvédelmi megoldásokat biztosítson. A munkacsoport a korábbi években szoros együttműködést alakított ki a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatallal és a szakmai szervezetekkel (Növényvédelmi Szövetség, Növényorvosi Kamara, FruitVeB, Gyógynövény Szövetség és Terméktanács) és növényvédőszer-gyártókkal és termelőszervezetekkel. Az összefogásnak köszönhetően idén összesen 40 készítmény felhasználását engedélyezte a hatóság 400 kiskultúrára. A lépés komoly segítséget jelentett a kiskultúrás növénytermesztő gazdálkodóknak. A 2024-ben az alábbi növényvédőszerek engedélyokiratai kerültek kiterjesztésre (engedélyadatok innen tölthetők le!).
Nemzetközi koalíció alakul
A munkacsoport legutóbbi ülésére 2024. november 11-én került sor Dunaharasztiban, ahol az előzetes felmérést követően a tagok közösen tekintették át az elért eredményeket és a további teendőket. Az egyeztetésen Balázs Viktor, a NAK környezeti fenntarthatóságért és innovációért felelős országos alelnöke bemutatta a munkacsoport új vezetőjét, Filler Zsófiát és kiemelte a kiskultúrák engedélyeztetésének bővítésére irányuló lehetőségeket, beleértve a hatóanyagok engedélyezésének egyszerűsítését és új technológiák bevezetését. Ismertette az EU-s növényvédőszer-piac helyzetét és a technológiai hiányosságok nehézségeit, valamint az alakuló nemzetközi Biocontrol Coalition törekvéseit. Az alelnök kiemelte a hatóságokkal és a társszervezetekkel való konstruktív együttműködés fontosságát.
A NAK továbbra is támogatja a kiskultúrás növényvédelmi megoldások fejlesztését és a szakmai partnerekkel való együttműködést, segítve a hazai gazdálkodók eredményes működését. A munkacsoport kiemelt prioritásként kezeli a hatóanyagok engedélyezési folyamatának egyszerűsítését, a kiskultúrák fejlesztését és a külföldi adatok felhasználását a gyorsabb engedélyezési folyamatok érdekében. Az együttműködésre és kommunikációra tett javaslatok jelentős előrelépést jelenthetnek a kiskultúrák támogatásában.
(Forrás: NAK)