Lassan elindul a nyári betakarítás. Még nem tudjuk, milyenek lesznek a terméseredmények, de mindenki reménykedik! Ezek után elkezdünk nézelődni, mit lehetne, hogy lehetne még jobban, költséghatékonyabban végezni. Akár akarjuk, akár nem, a víz az úr. Általában kevesebb van, mint amennyire szükség lenne, és látszik egy olyan tendencia kialakulni, hogy amikor eső esik, akkor egyre nagyobb mennyiségek zúdulnak egyszerre ránk. Ezt a vizet kellene valahogy megtartani, ezenfelül minél kevesebb, de hatékony munkával minél több nedvességet tartani a földben. A talajművelés intenzitásának csökkentését nagyon sokan belátják, de mit jelent ez a gyakorlatban?
Fontos döntés a tarlón
A nyári aratás után végzünk tarlóhántást vagy sem? Aki no-tillezik, vagy ki szeretné próbálni, ott az az ajánlás, hogy amilyen magas tarlóval lehet szedni, olyan magas legyen. Azok a termelők viszont, akik talajművelést terveznek, ott érdemes nagyon alacsony tarlót hagyni, a szalmát jó minőségben szecskázni, és egyenletesen visszateríteni oda, ahonnan begyűjtöttük. A szalmaterítés a legnehezebb, mivel egyre szélesebbek a vágóasztalok. A sekély tarlóhántást általában rövidtárcsával végezzük, de ekkor nincs szalma- vagy földterítés. Az ultrasekély tarlóhántásnál a Cultro késhenger – nehézgereblye-kialakítás teríti a szalmát, a szalma közül kirázza a kihullott magokat. Az árvakelést mechanikusan – pl. egy Cruiserrel – kivágjuk, vagy totálissal lefújjuk, mindezt annak függvényében, hogy mi lesz a következő kultúrnövény, és milyen gyomokkal állunk szemben.
Magágykészítés
Az őszi vetések előtt, azon felül, hogy a kultúrnövény mit igényel, a vetőgépeknek szoktak magágyat készíteni. A Horschnál van egy olyan vetőgép, amelyik a vetéssel egy menetben a mélyítőmunkát is el tudja végezni. Természetesen a talaj kötöttsége és nedvessége határozza meg, milyen mélyen tud dolgozni, és szükséges-e előtte mélyítőmunka.
A vetőgépben a lazítókapák képesek akár 30 cm mélyen lazítani. A kapa mögött a tápanyag két szintre helyezhető, így irányítva a gyökérzetet. A föld felszínét a gumikerekes henger előtt a tárcsák visszaegyengetik. A vetés többféle csoroszlyával végezhető. Azt, hogy melyiket használjuk, a terület, a talaj kötöttsége és a felszínen levő szármaradvány mennyisége, ill. a régióban lehulló csapadék mennyisége határozza meg.
Tökéletes talajkontaktus
A TurboDisc duplatárcsás csoroszlya már régóta ismert és bizonyított a Pronto vetőgépekben. Laza talajokon, kevés szármaradvánnyal a felszínen, a Focus vetőgépben is tökéletes. A TurboEdge csoroszlya keskeny vésőorr, mélységtartó kerékkel, ott használják, ahol kötött a talaj, nagyobb szármaradvány marad a felszínen, és a vetőgéppel aprómagot vetnek (pl. repce, szója), amiknek a karógyökerei a kapa nyomában mélyre hatolnak. A WideEdge hasonló az előző csoroszlyához, csak egy 7–10 cm széles sávban szórja a vetőmagot, kalászos vetésére alkalmas. A kapás csoroszlyák a nagy mennyiségű szármaradványt is hatékonyan széthúzzák, és a vetőmagnak tökéletes talajkontaktust létesítenek.
A leguniverzálisabb vetőgép
A Focus vetőgépre a Maestro szemenkénti vetőgép is ráhelyezhető, így akár kukorica, napraforgó, szója szemenként vethető a kapák nyomában. Ez másodvetéseknél szokott nagyon jól jönni, mert a betakarításkor a felszínen hagyott káros taposási nyomokat fellazítja, kizárólag erre a keskeny sávra koncentrál. A mag alá tudjuk adagolni a tápanyagot, ami pedig a gyökereket intenzív, mélyre ható fejlődésre serkenti. A Focus a Horsch leguniverzálisabb vetőgépe, amelyet lehet használni aprómagvetésre, szemenkénti vetőgéppel is lehet kombinálni, és akár a StripTill technológiában is tudjuk őszi alapműtrágya-kijuttatásra használni!
A legmegfelelőbb technológia, vetőgép kiválasztása mellett jó lenne, ha a gazdálkodóknak maradna idejük a parcellák mellé facsemetét is ültetni.
Szász Zoltán
+36-30/743-0302
