fbpx

Szupergenetika, jó takarmány: 45 malaca lett a kocának

Írta: Kohout Zoltán - 2025 február 14.

Európában egy holland farmer tartja a rekordot 37, a világon pedig immár egy dél-amerikai tartja 45 malaccal. A hihetetlen szaporaságnak szerintük fő 4 tényezője van.

Hatékonyság, genetika, takarmány

Egy brazil farmernél január végén 45 malacot hozott a világra egy koca – adta hírül az integrátor, aki fontolgatja, benyújtja a tényt a Guinness-rekordok könyvébe. A szervezet vezetése szerint rekordról igen, de csodáról nem lehet beszélni. Szerinte ez a szám a tudatos szakmai munkának, a folyamatos genetikai fejlesztésnek, a megfelelő táplálkozásnak és a hatékony gazdálkodásnak köszönhető. Bár önmagukban ezek a tényezők nem garantálják a sikert, a legjobb feltételeket biztosítják az állatok számára, hogy teljes szaporodási potenciáljukat kifejtsék. A Pig Progress kérdésére azt mondták, tavaly a gazdaságban átlag 15,2 malac született kocánként, korábban 38 malac születését regisztrálták egyetlen alomban.

Túl sok a jóból…

Időről időre rendkívül nagy alomméretekről érkeznek jelentések Brazíliából. Két éve egy másik, 40+ malacot számláló alom megszületését a Brazil Mezőgazdasági Kutatótársaság egyik szakértője vizsgálta. Elmondta, hogy 37 éves sertéstartási tapasztalata alapján nem emlékszik ilyen szaporulatra. Még a nagy teljesítményű kocák is évente körülbelül 36 malacot adnak, átlagosan 2,4 alommal. A ritka jelenségek – az említett tartástechnológiai tényezők mellett – egy-egy koca hiperovulációjával, a jó minőségű spermával, és a kedvező környezeti feltételekkel magyarázhatók.

A szakma szerint ugyanakkor a rendkívül magas malacszám inkább érdekesség, de nem feltétlenül előny a jövedelmezőségben. Ennyi malac túlélése és fejlődése messze nem garantált, hiszen az anyaállat biológiailag nem kész ekkora szaporulatra. Egy tenyészkocának 7-8 pár tőgybimbója van a genetikai fejlődéstől függően, ami nem elég 45 malac etetésére.

Kivételesen szapora kocákról egyébként tavaly Hollandiából is érkezett jelentés: egy kocánál 37 malacot számláltak. Nálunk a 90-es évek derekán az átlagos kocaszaporulat 15-16 volt, majd az utóbbi évtizedben egyre nőtt, meghaladva a 23-as átlagot 2,4-es éves fialási átlaggal.