fbpx

Zsíros üzlet a napelem szántón, de néha katasztrófa a vége

Írta: Kohout Zoltán - 2024 május 25.

Egyre több gazda/gazdaság nem jószántából, hanem a busás nyereség miatt megy bele abba, hogy akár kiváló minőségű termőföldjén felhagyjon a műveléssel, és napelemparknak adja bérbe. Az USA-ban sincs ez másképp, de egy onnan érkező hír most rámutat, mennyire rossz üzlet lehet ez a jó üzlet is…

Ott többé fű sem terem

Egy indianai farmer 2019-ben 1000 hektár termőföldjét bérbe adta egy napelemes cégnek – ami súlyos következményekkel járt a talajára nézve. Már 3 év múltán sárgásbarna porréteget figyelt meg farmján. Kiderült, hogy a károk minimalizálására és a termőtalaj megőrzésére vonatkozó megállapodások ellenére az alvállalkozók buldózerrel munkálták el a területet, hogy utakat építsenek és napelemes állványzatot szereljenek fel, ami erózióhoz vezetett. A munkások ráadásul finom szemcséjű finom homokot szórtak a termőtalajra, így a maradék növényállomány sem tudott többé kihajtani. A földbirtokos gazda azt nyilatkozta, soha többé nem tud növényt termeszteni ezen a területen. A projekt anyavállalata csak a szerződés 2073-as lejárta után vizsgálja felül a károkat – írja a Reuters.

Az USA-ban egyébként ugyanazért terjed gyorsan a napenergia-ipar jelenléte a – sokszor legjobb minőségű – termőföldeken, amiért Magyarországon vagy Európában. Az ok: a napenergia-projektek jobban fizetnek, mint a hagyományos mezőgazdasági célú bérlők. Az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma (USDA) adatbázisa például a szóban forgó területet a legtermékenyebb földek közé sorolja, de még így is csak durván 260 dolláros (90-100 ezer forintos) bérleti díjak érhetők el. Ezzel szemben a napenergiacégek 900 és 1500 dollár közötti hektáronkénti bevételt kínálnak.

napelem zöld területen

Terjed az ipar és a városok, fogy a termőföld

A szántóterületekre telepített napelemparkok ráadásul nyilván időjárás- és agrárpiac-biztosak: áram mindig kell a városoknak, így ebből mindig lesz bevétel, míg az aszály vagy a globális piac kiszámíthatatlan. A világon az utóbbi 30 évben mintegy 70 millió hektár termőföld tűnt el iparfejlesztési és urbanisztikai beruházások következtében. Magyarországon – mint nemrég megírtuk – az utóbbi években hatalmas mennyiségben telepítenek napelemeket magán és középületek, ipari és más létesítmények megfelelő felületeire – illetve sajnos egyre inkább termőföldekre. Míg 2016-ban 164 MW volt a háztartási naperőművek (HMKE) kapacitása, ez 2021-re 1124 MW-ra nőtt – a MAVIR adatai szerint. Tavaly ősszel már a háztartási és napelemparki fotovoltaikus kapacitások összteljesítménye nagyobb volt (3678 MW), mint a Paks II. atomerőműtől majdan várt 2400 MW. Sőt, tavaly februárban volt nap, amikor 15 percen át 2030,5 MW volt az 50 kW feletti napelemparkok termelése, ami magasabb, mint a Paksi Atomerőmű 2026,6 MW-os kapacitása, elektromos összteljesítménye. Ebben a lakóházakra felszerelt napelemek által megtermelt energia nincs benne. Vagyis több ezer hektár magyar termőföld már napelem alatt van…