fbpx

Prémiumbúzák és regeneratív talajművelés: kényszer és érdek

Írta: Szerkesztőség - 2025 május 22.

Muszáj váltania a hazai búzatermesztésnek, ha nem akarja, hogy elsodorja a kazah, francia, ukrán és orosz dömping. Hasonló, bár más eredetű kényszer a talajművelési technológiák újragondolása a klímaválság korszakában. E két témát foglalta izgalmas keretbe a Portfolio Agrofuture 2025 konferenciája nemrég Kecskeméten.

Az éghajlati kihívások, a piaci elvárások és a fogyasztói tudatosság növekedése mind arra késztetik a mezőgazdasági szereplőket, hogy újragondolják a növénytermesztési stratégiájukat. A regeneratív talajművelés és a prémium minőségű búzafajták termesztése ma már nem alternatíva, hanem egymást erősítő tényezők a jövő mezőgazdaságában

regeneratív talajművelés mulcs
Illusztráció: Horizont Média/archív

Ott versenyezzünk, ahol van esélyünk!

A Karintia Kft. évtizedek óta a prémium búzatermesztés elkötelezett híveként ismert. A megváltozott időjárási körülmények okozta terméskorlátozás és az orosz ukrán háború óta jelentkező alacsony minőségi búzákat érintő értékesítési nehézségek, felerősítették a prémium búza termesztésének létjogosultságát hazánkban is. Ahol nem tudunk stabilan 7-8 tonna feletti búzatermést produkálni, ott nem leszünk versenyben a nagy keleti búzatermelők mennyiségi kibocsátásával. Bár itthon még mindig a bőtermő búzafajták túlsúlya jellemző, a minőségi, prémium búzák iránti kereslet a legnagyobb külföldi piacainkon és egyre több hazai malom részéről is évek óta nő. Trendfordulóhoz érkeztünk, nyitnunk kell Magyarországon a prémium búza termesztése iránt– figyelmeztetett Bene Zoltán (Karintia Kft.). Követendő példaként hozta az ausztriai gazdálkodókat, akik már a búza-termőterületek 80%-án gazdasági meggyőződésből prémiumbúzát vetnek, teszik ezt annak ellenére, hogy az ausztriai 5 éves búza termésátlag több mint 10%-kal haladja meg a magyarországi eredményeket. Külön említést érdemel, hogy a prémium genetikák a kiemelkedő nitrogénhasznosító és betegségellenálló képességüknek köszönhetően, jellemzően bio termesztésre is ajánlottak. (A témáról bővebben itt írtunk: Felértékelődik, jövedelmező megoldás a prémium minőségű búza.)

Csontos Attila (Júlia-Malom Kft.) ezt azzal erősítette meg, hogy a felvásárlók és feldolgozók nem egyféle búzát keresnek, hanem specifikus tulajdonságokra van szükségük, legyen szó pizzalisztről, kekszgyártásról vagy durumtésztáról. A kiváló sütőipari minőség nemcsak fehérjekérdés, legalább ugyanilyen fontosak a reológiai tulajdonságok, amelyet már a fajtaválasztás szintjén figyelembe kell venni. Ugyanakkor jelenleg még mindig sok, akár nemzetközi mércével gyenge minőséget produkáló fajta is nagy területen van elvetve hazánkban. A cél az lehetne, hogy Magyarország újra visszakerüljön Európa prémiumbúza-térképére – ahogy az volt például a legendás Bánkúti 1201 idején.

A konferencián egyetértés volt abban, hogy a prémiumbúza-előállítás és a regeneratív gazdálkodás nem választható külön. Bár az átállás a kezdeti/átmeneti időszakban nagyobb odafigyelést, esetleg hozamcsökkenést, költségráfordítást igényel, a minőségre építő mezőgazdaság biztosabb utat kínál, mint a mennyiségi verseny az olcsó, alacsony értékű gabonák piacán.

Talaj nélkül nincs minőség

A prémium minőségű gabona ugyanakkor nem létezhet egészséges talaj nélkül – ebben is egyetértés volt a résztvevők között. Márton Dalma mikrobiológus (Bio-Nat Kft.) szerint a regeneratív talajművelés nem csupán a tápanyag-utánpótlást segíti, hanem a növények beltartalmi értékeit is javítja. Ugyanakkor önmagában ez a művelési mód nem elegendő: szükség van mikrobiológiai készítményekre is, amelyek célzottan képesek fokozni a talajéletet és lassítani a degradációs folyamatokat. A biostimulátorok és regeneratív technológiák együttes alkalmazása révén a termelők nemcsak környezeti, hanem gazdasági előnyöket is realizálhatnak – különösen hosszabb távon.

Finanszírozás: lesz zöld hitel?

Demeter Zoltán (K&H Csoport) agrárüzletág-vezetője szerint a bankok egyre inkább keresik a fenntarthatósági célokhoz illeszkedő projekteket. A zöld szempontrendszer egyre nagyobb szerepet kap a hitelbírálatok során is. A valódi áttörés azonban akkor jöhet el, ha a gazdák pontosan tudják, hogyan mérhető egy beruházás zöld értéke, és ezt a bank is el tudja fogadni.

A K&H saját karbonlábnyom-kalkulátora ebben segít, de országos szinten is szükség van egységes minősítési rendszerre, amely alapján például egy regeneratív módon termesztett prémiumbúza valóban kedvezőbb finanszírozáshoz juthat.