A termeléshez kötött támogatások feltételrendszerének összhangban kell lennie a víz keretirányelv célkitűzéseivel. Ezt célzott helyszíni ellenőrzések keretében vizsgálják majd a hatóságok. Ehhez készített a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) útmutatót, mely portáljukról elérhető.
A víz mennyiségi és minőségi védelmét garantáló előírás
A 2023-ban induló új támogatási rendszer alapjait lefektető uniós joganyagban megjelenik egy olyan új elvárás, miszerint a termeléshez kötött támogatások feltételrendszerének összhangban kell lennie a víz keretirányelv célkitűzéseivel. Ezt, a víz mennyiségi és minőségi védelmét garantáló előírásokat ellenőrzik is majd a hatóságok.
Az Európai Bizottsággal folytatott tárgyalások során sikerült elérni, hogy az elvárt többlet ellenőrzést a jogcímek egy szűkített körére kelljen csak alkalmazni, így azt nem kell alkalmazni a szemes és szálas fehérje, az ipari olajnövény, valamint az anyajuh, anyatehén és hízott bika jogcímek kedvezményezettjeire.
Az érintett jogcímek, ahol ellenőrzésre kell számolni:
- cukorrépa –;
- rizs –;
- zöldségnövény –;
- ipari zöldségnövény termesztés;
- extenzív és intenzív gyümölcstermesztés;
- tejhasznú tehéntartás támogatása.
A NAK egy útmutatót is készített arról, hogy a Víz Keretirányelvvel való összhang megteremtése hogyan jelenik meg a nemzeti joganyagban, illetve annak milyen gyakorlati vetületei lesznek a kérelmek ellenőrzése és elbírálása során.
További részletek elérhetők az Agrárminisztérium és a NAK által közösen működtetett KAP oldalon.
Támogatásokkal, pályázatokkal kapcsolatos cikkeink megtalálhatóak portálunk tematikus rovatában.
Forrás: NAK