fbpx

Támogatással erősítene a hazai tejpiac, erős a konkurencia

Írta: Kohout Zoltán - 2025 január 24.

Elégedettek a hazai tejtermelők: a termelői és exportárak is jelentősen nőttek, ugyanakkor a szakma szerint nagyon várják az európai-állami támogatásokat. Közben az ukrán tejipar is magára talál.

Nőttek az árak, a bevételek

Hazánkban júliusig a nyerstej átlagos felvásárlási ára a 164-166 forintos kilós sávban mozgott, majd októberre mintegy 10%-os növekedéssel már a 180 forintot is meghaladta. Ez egy év alatt 17%-os, az elmúlt öt évben mért októberi átlagárhoz képest pedig már 33%-os növekedés – jelentette be Kiss Ferenc, a Holstein-fríz Tenyésztők Egyesületének elnöke. Az Agrárközgazdasági Intézet szerint decemberre a nyerstej országos termelői átlagára is nőtt, és meghaladta a 200 forintos kilónkénti árat. Mint arról lapunk is írt az ősszel: a nyerstej exportára az első féléves csökkenést után nőtt, május és október között 70%-kal emelkedve 133-ról 226 forint fölé emelkedett, így az egy évvel korábbi árat 30%-kal múlja felül, a felvásárlási árnál pedig csaknem 25%-kal magasabb. Magyarországon az uniós átlagnál jóval nagyobb mértékben nőtt a termelés, és a felvásárlás bővülése nálunk a legmagasabb (+5,3%). A szakmai egyesület elnöke szerint ugyanakkor a jónak mondható tejárak ellenére az elmúlt időszak gyenge árszintje, a toxinos kukorica kiesése, a dráguló vitamin- és munkaerőköltségek miatt a termelők „úgy várják a támogatásokat, mint az éhezők a falat kenyeret”.

Növekedésre számít idén az ukrán tejipar

Ukrajna nyerstejtermelése tavaly 7,2 millió tonna volt, ami 3%-os csökkenés 2023-hoz képest, és 17%-kal alacsonyabb, mint 2021-ben. Ez elsősorban a kisebb családi, egyéni gazdaságok visszaesését jelenti, mert az ipari gazdaságok nyerstejtermelése 5%-kal 3,1 millió tonnára nőtt tavaly. (A kisebb kibocsátás egyik fő oka a tejelőtehén-állomány csökkenése.) Az ukrán Infagro szerint az ipari szektor kibocsátásának növekedése a tejfeldolgozás bővülését eredményezi: az ukrán tejüzemek tavaly 3,3 millió tonna tejet dolgoztak fel, 4%-kal többet, mint 2023-ban, és kis növekedés idén is várható. Ennek – illetve a hazai fogyasztás növekedésének – gátja lehet a nyerstejárak gyors emelkedése, ugyanakkor az ukrán nyerstej- és tejtermékkivitel jól áll: tavaly 600 ezer tonna tejterméket exportáltak, ami több, mint az év elején becsült. Ráadásul a tejtermékimport viszonylag alacsony, közel 300 ezer tonna maradt – írják elemzők.

▼Hirdetés
▼Hirdetés