A Szentlőrinci Szolanum Kft. Szentlőrinc térségében gazdálkodik, kb. 800 hektárnyi területen. A növénytermesztés mellett sertéstenyésztéssel is foglalkoznak, ez utóbbi a termesztett növények körét és a tápanyag-utánpótlási lehetőségeket is befolyásolja. Rumszauer Andrással, a cég tulajdonosával beszélgettünk.
– Milyen talajadottságokkal rendelkeznek, hogy alakul a termesztett növények köre?
– Főként barna erdőtalajok jellemzőek nálunk, melyek kiválóak a szántóföldi növénytermesztésre. Árpa, kukorica, búza, szója, napraforgó és a lucerna a legfontosabb növényeink. Annak ellenére, hogy az utóbbi évek aszályosak voltak, a talajkezelési gyakorlataink, például a szerves trágya használata és a mikrobiológiai készítmények alkalmazása, segítettek a növények ellenálló képességének növelésében. A hozamok ennek köszönhetően átlagon felüliek voltak. Például a kukorica esetében stabilan 10–10,5 tonnát értünk el hektáronként, de időnként a 14 tonnát is megközelítette a termés. A búza 8 tonnás átlagot hozott, napraforgó és szója esetében pedig nagyjából 3 tonnás hozamokat produkáltunk.
– Talajművelésben a forgatásos vagy a forgatás nélküli technológiát alkalmazzák szívesebben?
– Elsősorban forgatás nélküli talajművelést alkalmazunk, de vannak ekéink is, mivel időnként szükség van szántásra, a talajállapot függvényében, főleg kukorica után. A területeink nagy részén mulcsréteget képzünk, amely védi a talajt.
![Rumszauer András](https://agraragazat.hu/wp-content/uploads/2025/01/rumszauer-rotated-e1738160518466.jpeg)
– Mióta használnak Väderstad-gépeket?
– 2016 óta állunk kapcsolatban a Vaderstad Kft.-vel, akkor történt egy nagyobb beruházás, amelynek során ezek a gépek kerültek előtérbe. Ár-érték arányban ezek tűntek a legjobbnak, és az idő igazolta az akkori döntésünket.
Az én kedvenc eszközöm a 3,5 méter munkaszélességű Cultus, amely egy nagyon univerzális gép, tarlóhántásra és alapművelésre is használjuk. Tarlóhántáskor felszereljük a szárnyakat, hogy 5-6 centiméter mélyen végezhessük a munkát. Alapművelés során jellemzően a szárnyak nélkül dolgozunk. 210–250 LE teljesítményigénye van a munkagépnek. 8 év után, 2024 nyarán cseréltük le az első kopó alkatrészeket. Ez szerintem mindent elmond.
– Milyen gépet használnak még a svéd gyártótól?
– Van egy 3 méteres Rapid gabonavető gépünk is, amelyet szintén 2016-ban vásároltunk. Ez egy központi tartályos masina, amelyet nagyon szeretünk. A kapacitása kiváló, rengeteg extrát tartalmaz, és az egyszerű kezelhetőség mellett nagyon sok hasznos funkcióval rendelkezik.
Ez már iPad-es vezérlésű gép, alacsony az alkatrészköltsége, és az esetek többségében minimális a karbantartási igénye. A kopó alkatrészek élettartamára vonatkozóan csak jókat tudok mondani.
2018-ban vásároltunk egy Tempo szemenkénti vetőgépet is. Amíg nem volt ilyen eszközünk, el sem tudtuk képzelni, hogy ilyen nagy sebességgel lehet pontos tőtávolságot és vetésminőséget tartani.
Elképesztően jó gép, átlagosan 16 km/órás sebességgel tudunk dolgozni vele, és százszázalékos pontosságot érünk el mind a vetési mélység, mind a tőtávolság tekintetében. Mióta megvan, csak egy nyitótárcsát kellett cserélnünk rajta.
Van még egy Carrier tárcsánk is, amelyet egész évben használunk. 2016 óta két garnitúra tárcsalapot fogyasztottunk el vele. Fontos, hogy mindig gyári alkatrészt vásárolunk, mert a gyári lapok élettartama sokkal jobb. Egyszer próbáltunk utángyártott lapokat, de azok már félidőben megadták magukat…
![](https://agraragazat.hu/wp-content/uploads/2018/11/vaderstad-logo.jpg)