fbpx

Trump vámjai gondot okozhatnak az európai gabonapiacnak

Írta: Kohout Zoltán - 2025 február 11.

Ha az amerikai elnök vámpolitikája rátereli az USA gabonát Európára, akkor a megjelenő plusz kínálat alacsony gabonaárakat okozhat az európai, így magyar termelőknek is. De az amerikaiaknak is, miután Trump a saját célpiacai ellen lépett fel…

Mindenki rosszul jár

Mint ismert, az USA 25%-os vámokat vetett ki kanadai és mexikói termékekre. Kanada válaszul több mint 150 millió kanadai dollár értékben határozott meg ellenintézkedést, köztük jelentős arányban mezőgazdasági és élelmiszeripar termékekre, továbbá meghirdette az amerikai áruk és utazások bojkottját. Kanadában, különösen a határ menti régiókban a lakosok hajlandóságot mutatnak az amerikai áruk elhagyására. (Az ilyesmi elsősorban lélektani, bár továbbgyűrűzően akár mérhető gazdasági hatású is lehet. Skandináv országokban máris bezuhant a Teslák eladása, miután a pillanatnyilag Trump mellett álló Elon Musk botrányos magatartással és nyilatkozatokkal fordult az európai ügyek felé – KZ.) A piaci megfigyelők arra figyelmeztetnek, hogy az általános vámokkal mindenki rosszul jár. Lassítják a növekedést és gyorsítják az inflációt mindhárom országban, továbbá súlyosan érintik majd az amerikai gazdálkodókat.

Érdekesség, hogy 2019–2023-ban Mexikó, Kanada és Kína átlagos éves kumulált részesedése az Egyesült Államokba irányuló mezőgazdasági termékek beszállítói között 43% volt. Ez nem kevés, de az amerikai mezőgazdasági termékek vásárlói körében részesedésük ebben az időszakban elérte a 47%-ot.

gabona
Fotó: Shutterstock

Gabona-árzuhanás várható

Számunkra ennél aggasztóbb, hogy mind USA, mind kanadai terményértékesítők új piacok után kell nézzenek akár már a következő szezonokban. Nagy mennyiségekről van szó. Trump Kanadával való konfliktuskeresése azért is nehezen követhető, mert az USA agrártermékeinek importőrei közt Kanada a vezető, odairányul az USA agrárexportjának majdnem ötöde. Továbbá, miután Trump Kínával szemben is vámokat léptet(ett) életbe, várhatóan ott is szűkül majd az USA gabonaexportőreinek mozgástere. Mindebből logikusan következik, hogy például szójában, kukoricában, növényolajokban nő majd az USA érdeklődése az európai piacok iránt. (Az USA például évente 45-50 millió tonna szóját állít elő, míg az importorientált európai felhasználás egészében sem éri el a 35 millió tonnát.) Ha tehát az USA mezőgazdasági terményei nagyobb arányban megjelennek Európa piacain, az jelentős árzuhanáshoz vezethet

Oszd meg és…

Az új amerikai elnök magatartását tekintve nem váratlan, de beszédes fejlemény, hogy Trump hetekig nem fogadta az Európai Unió főképviselőjének kezdeményezését a kétoldalú egyeztetésekre. Miután Trump az EU-t is vámokkal fenyegette meg, időszerű volna a tárgyalások megkezdése, de az amerikai elnök csak a tagállamok vezetőivel tervez tárgyalni. Az USA, gazdasági nagyhatalomként nyilván könnyebben ráerőszakolhatja akaratát a megosztott európai nemzetekre egyesével, mint ha egy együttműködő, erős Európai Unióval szemben kellene fellépnie.