fbpx

Világos?

Írta: Agrárágazat-2024/11. lapszám cikke - 2024 november 05.

A megvilágítás szerepe a takarmányhasznosulásban és az állatjóllétben

Az ablaktalan, zárt tartási rendszerekben a megfelelő megvilágítás segíti a termelést, az állatok fejlődését, a szaporodásukat, az állati jóllétet, az állatok egyedi megfigyelését, valamint az üzemi dolgozók munkakörülményeinek tekintetében is meghatározó szerepet játszik.

A fény erőssége, frekvenciája, homogenitása, színösszetétele és a világított órák száma mind befolyásolja az állatok közérzetét, viselkedését, anyagcserefolyamatait és ezeken keresztül szinte minden olyan tulajdonságot befolyásol, amely a tenyésztő számára fontos.

Az istállókban jelentkező látási követelmények alapvetően két külön csoportba oszthatók. Egyrészt vizsgálni kell az állatok látási követelményeit, valamint az emberi dolgozók alapvető látási szükségletét. Az ól világítástechnikai méretezésekor ennek a két csoportnak egyszerre kell megfelelni. Az állatok számára alapvető fontosságú a jó vizuális észlelés, térben elhelyezkedő tárgyak, akadályok, valamint az ólban lévő társaik felismerése. Kiemelt jelentőségű az itatók észlelésének képessége, hiszen a vízcseppről visszaverődő fény csillogása ingerli a naposcsibét a szelepes itató használatára. Hasonló elvárás a takarmány kellő mértékű észlelhetősége.

Az etetők és itatók világítására nagy figyelmet kell fordítani, kritikus világítástechnikai paraméter az ezeknél jelentkező megvilágítás. Alapesetben a megvilágítást az állatok szemmagasságában szükséges mérni. A megvilágítás térbeli egyenletessége a másik nagyon fontos paraméter. Ne fordulhasson az elő, hogy közvetlenül a lámpák alatt lévő magasabb megvilágítási értékkel rendelkező etetőket és itatókat jobban preferálják az állatok, csoportosulást okozva ezeknél.

A színeknek is nagy a jelentősége az istállón belül. Ezek által azonosítják társaikat, különböztetik meg a takarmányt. Könnyen belátható, hogy minél magasabb CRI- (colour rendition index; 0 és 100 között változhat) értékű fényforrásokat érdemes az ilyen kényes területen alkalmazni. Minél nagyobb ez az érték, annál hűebb a megvilágított felületről nyert szín, az alacsony értékek színtorzításhoz vezetnek. További kritikus paraméter a fény korrelált színhőmérséklete. (CCT – colour characteristic temperature). Az ajánlatos értékek baromfifajonként és tartásmódonként is nagyban különbözhetnek. Kritikus paraméter még az UV-A és UV-B spektrumok jelenléte. Például a tyúkoknál, amelyek ősei az aljnövényzet alatt rejtőzködő életmódot folytattak, alacsonyabb ultraibolya-sugárzási értékek szükségesek. A fényáram időbeli egyenletessége a madarak fúziós frekvenciája miatt lényeges. Érdemes minél magasabb frekvencián üzemelő világítótesteket választani. Kerülni kell a villogást és az úgynevezett stroboszkóphatást is, mert ezek a takarmányhasznosulásra és az állatjólléti szempontokra kedvezőtlenül hatnak.

Állandóan villogó fényre az állatok stresszel reagálnak, és előfordulhat a kannibalizmus. Fénypazarló eljárások helyett megfelelő helyre kell irányítani a fényt, különböző optikák segítségével. Sok esetben a mennyezet fényárban úszik, miközben alul, az állatok szemmagasságában nincs meg a megfelelő világítási érték, ezért az etetőket, itatókat nehezen találják meg, ami sok esetben elhulláshoz vezet. Ha megfelelően irányítjuk a fényt, valamint különböző fénycsatornákat kezelünk, akkor az állatok mozgása irányíthatóvá válik, és ez szintén elősegíti a takarmányhasznosulást és az állatjóllétet.

Az állatjóllétnek megfelelve

A világítási csatornák és szimulációk kezelésével oda terelhetők az állatok, ahol éppen dolguk van, nincs felesleges energiapazarlás. A világítási rendszernek állatjólléti szempontból képesnek kell lennie a dimmelésre, ami fényerőszabályzást jelent. Ez elengedhetetlen a napfelkelte-napnyugta szimulálásához. Ez a technika biztosítja az állatok számára a stresszmentes ébredést és a nyugvást. A szimulációnak minél apróbb lépésekben kell zajlania, mert az állatoknál nagyfokú stresszt okozhat a világítási érték hirtelen változása. Ma már a LED-technológia lehetővé teszi, hogy 100 000 lépésben a Nap szimulálásával érjük el azt, hogy az állatok ne egyszerre rohanják meg az etetőket, itatókat, hanem fokozatos ébredés és nyugvás történjen az istállóban. A stresszmentes, nyugodt állatállomány biztosítása a cél, ennek egyik eleme a világítás fokozatmentes fel-le szabályzása megfelelő idő alatt, úgy, ahogy a természetben is történik.

A takarmányfelvétel módosítása a fényviszonyok változtatásával szintén elterjedten alkalmazott és kutatási eredményekkel igazolt tartástechnológiai lehetőség.

csibe
Ha megfelelően irányítjuk a fényt, valamint különböző fénycsatornákat kezelünk, akkor az állatok mozgása irányíthatóvá válik

Számos olyan tényező van, amit általában nem szoktunk figyelembe venni a megvilágításnál, ilyen például az épület elemeinek fényvisszaverő képessége, szennyezettsége, a légnedvesség növekedésével romló hatásfok, az állatokról visszaverődő fények, a lámpatestek idővel csökkenő ereje stb. A korszerű világítási rendszerek már a tervezésnél figyelembe veszik ezeket a tényezőket, és ezeket a hatásokat kalkulálják a tervezésnél. Amennyiben ezek a negatív változások bekövetkeznek, képesek korrekciót végezni, erre példa a LED-fénykibocsátás csökkenésének korrekciója hosszabb idejű használat után.

Minden esetben részesítsük előnyben a környezetbarát, energiatakarékosabb világítási technológiákat és a hosszú élettartalmú, megbízható high-tech LED-világítótesteket a gyorsan hulladékká váló, olcsó LED-világítótestekkel szemben. Környezetünk védelme rendkívül fontos, valamint nem mindegy, hogy a következő nemzedék számára milyen ökológiai lábnyomot hagyunk magunk után. Ma már léteznek olyan high-tech LED-világítási technológiák, amelyeknél 15 év után is csak egy LED-chip cseréje szükséges a világítótestekben, és a rendszer tovább képes hosszantartó működésre.

A LED-világítótestek megfelelő kiválasztásával, kialakításával, rendszeres tisztításával és cseréjével a takarmányhasznosulás növelhető, és az állatjólléti szempontok betarthatóak. Érdemes ezekre a paraméterekre odafigyelni a profit maximalizálásának előtérbe helyezésekor.

Faludi Mária, Faludi Péter