A jelek szerint nemcsak a szántóföldi növénytermesztés, hanem a tejágazat is megsínyli Magyarországon a gazdasági krízist: az utóbbi évek legrosszabb tejfelvásárlási adatait mérik az ágazati statisztikusok. Az árak még gyengébbek: tavaly óta 20 százalékot estek.
Nem jó helyzet, de megállt a visszaesés
A hazai tejágazatban az egyetlen vigasztaló hír, hogy – az AKI PÁIR adatai szerint – Magyarországon 7 hónap után megállt a nyerstej országos termelői átlagárának csökkenése.
Szeptemberre, ha nagyon kis, csupán 1,4 százalékos mértékben, de még nőtt is 153 forint kilónkénti ár fölé. Ez az ár azonban még mindig nagyon gyenge a termelők szempontjából, hiszen 20 százalékkal elmarad a tavalyi őszitől, sőt, 30 százalékkal alacsonyabb, mint az idei januári. Ugyancsak szerényen nőtt a nyerstej kiviteli ára is (163,5 forint/kilogramm, ami 4 százalékkal nőtt tavalyhoz képest), de ez szintén sokkal, 26 százalékkal alacsonyabb, mint a 2022-es szeptemberi. A nyerstej kiszállítása 12 százalékkal nőtt 2023 szeptemberében az előző év azonos hónapjához viszonyítva.
Hazánkban az is kedvezőtlen trend, hogy a nyerstej felvásárlása idén minden hónapban a tavalyi azonos havihoz mérten csökkent.
Az európai tejágazat stabil
Az Európai Bizottság Mezőgazdasági Főigazgatóságának októberi előrejelzése pozitív képet fest a szektor közeljövőjéről. Brüsszel azzal számol, hogy az inputköltségek (energia, műtrágya, takarmány stb.) tovább mérséklődnek, és a termelői árindex csökkenésével együtt a feldolgozói-fogyasztói árindexek emelkedése is megáll. Az uniós nyerstejfelvásárlás stabil, az év egészét tekintve enyhe növekedés várható. Bár a tehénállományban némi csökkenés várható, a tejhozam tovább nőhet (normál időjárás esetén), és a tejfelvásárlás stabil marad. A jelentés elismeri, hogy a tejtermékek iránti globális kereslet gyenge, de az EU-s tejtermékek árának csökkenése révén az ágazat mindinkább versenyképes az exportpiacokon. A növekedés különösen érzékelhető a vaj és a tejpor esetében, a tejfelvásárlás növekedéséből és a beltartalmi értékek javulásából idén a sajtelőállítás profitálhat leginkább.