fbpx

Fokozódó aszályhelyzet, vízgazdálkodási operatív törzs jön

Írta: Kohout Zoltán - 2025 május 23.

A klímaváltozás, az egyre gyakoribb aszályok és a vízkészletek csökkenése sürgetővé teszi a mezőgazdasági vízgazdálkodás korszerűsítését – hangsúlyozta Hubai Imre államtitkár a hartai III. Bauer Öntözős Pikniken. Az Agrárminisztérium célja, hogy az öntözött területek aránya évről évre emelkedjen, ezzel is támogatva a termésbiztonságot és a magasabb hozzáadott értékű kultúrák térnyerését.

öntözőgép
Fotó: Horizont Média/Kohout Zoltán

Az elmúlt évek csapadékhiányos időszakai nyomán a kormány kihirdette az aszály-veszélyhelyzetet, és megalapította az Aszályvédelmi Operatív Törzset, valamint a Vízgazdálkodási Tárcaközi Bizottságot, amelyek a hosszú távú vízgazdálkodási stratégiák összehangolását végzik.

A szaktárca több programmal – például az Agro-ökológiai Programmal és a Vizet a Tájba Programmal – is segíti a gazdákat. Újdonság, hogy a termelők földjeiket önkéntes alapon vízvisszatartási célokra ajánlhatják fel, együttműködve a vízügyi hatóságokkal.

Eddig több mint 308 fenntartható vízgazdálkodási közösség jött létre, amelyek öntözött területe meghaladja a 104 ezer hektárt, ebből 88 ezer hektár újonnan bevonni kívánt terület. Összesen több mint 1300 projekt kapott támogatást 168 milliárd forint értékben, ezzel 32 ezer hektárral bővült az öntözött terület. További 130 közösség részesült közel 10 milliárd forintos támogatásban.

Jelenleg két pályázat is nyitva áll: az üzemen belüli fejlesztésekre 49,3 milliárd, kisebb léptékű beruházásokra 16,5 milliárd forint áll rendelkezésre. Eddig 308 támogatási kérelem érkezett, összesen 91 milliárd forint igénnyel. Újabb pályázati lehetőség szeptember 30-ától lesz elérhető.

„A víz körforgásához való alkalmazkodás, a felelős vízhasználat és a modern technológiák bevezetése nélkül nincs fenntartható agrárium – sem a jelen, sem a jövő nemzedékei számára” – hangsúlyozta Hubai Imre.

Bár a klímaváltozás az utóbbi 10-15 évben egyértelműen érezteti a hatását, a hazai öntözött területek mértéke 20 év alatt sem változott: hatalmas szórásokkal (44-133 ezer ha) durván 100 ezer ha körül mozog – olvasható ki a KSH adatsoraiból. A legkevesebb területet (44 ezer ha-t) az utóbbi 20 évben a bőséges csapadékot hozó 2010-es, a legtöbbet (133 ezer ha) a katasztrofális aszállyal érkező 2022-es évben öntöztük. Mindezzel az öntözött területek mezőgazdasági területen belüli aránya nem éri el a 3%-ot sem.