A mezőgazdaság 13 százalékkal több értéket teremtett 2021-ben, holott az előállított árumennyiség 2,3 százalékkal csökkent. Az árak ugyanis 16 százalékkal nőttek.
A rossz termés ellenére is jól alakult a jövedelem (fotó: Horizont Média)
A mennyiségi csökkenést bőven meghaladta az áremelkedés
A gyümölcsfélék, az állatok és az állati termékek termelése bővült, a többi mezőgazdasági termékcsoporté csökkent, vagy nem változott. A növénytermesztés összességében 6,5 kevesebb mennyiségű árut állított elő, míg az állattenyésztés 4,5 százalékkal többet, mint 2020-ban a KSH első becslése szerint. A mennyiségi csökkenéseket éves szinten többszörösen meghaladta a drágulás mértéke:
Forrás: KSH
Kicsit részletesebben a gabonafélék megtermelt mennyisége 10 százalékkal kevesebb idén, leginkább a kukoricatermés 23 százalékos visszaesése miatt. Ezt a kiváló árpa- (14%) és a szintén jó búzatermés (4,1%) részben ellensúlyozta. Repcéből idén 20 százalékkal termett kevesebb, ami a termőterület csökkenésére vezethető vissza. A napraforgóé nem változott, a fehérjenövényeké (szója) és a dohányé nőtt. Így az ipari növények mennyisége összességében 6,3 százalékkal zsugorodott.
Forrás: a KSH első háromnegyedévet összegző kiadványa
A takarmánynövények volumene 4,6, a kertészeti termékeké 3,7, a burgonyáé 18 százalékkal csökkent. Az egyéb növényi termékek mennyisége változatlan maradt. A gyümölcsfélék mennyisége 10 százalékkal nőtt, elsősorban az alma jó terméseredményének köszönhetően. A tavaszi fagyok megnehezítették a barackfélék termesztését. A szőlő mennyisége az előző évhez képest nem változott.
Az állattenyésztés teljes termelési volumene 4,5 százalékkal nőtt. Az élő állatok termelése 4,9 százalékkal, az állati termékek előállítása 3,5 százalékkal emelkedett. A nyers tehéntejé szintén bővült, a többi terméké változatlan maradt. 2021 I–III. negyedévében a sertéságazat szenvedte el a legnagyobb veszteséget: a vágósertés ára 15%-kal csökkent.
Forrás: a KSH első háromnegyedévet összegző kiadványa
15 százalékos input-áremelkedésre 16 százalékos drágulás a válasz
A mezőgazdasági ágazat (szolgáltatásokkal és másodlagos tevékenységekkel együtt számolt) kibocsátásának értéke – az árak 16%-os emelkedése mellett – folyó alapáron 13 százalékkal nőtt. (Az átlagos infláció mértéke ennek csak a harmada volt októberben.) A felhasznált inputok mennyisége nem változott (picivel több állatgyógyászati készítmény és takarmány fogyott, miközben a műtrágya- és növényvédőszer-felhasználás csökkent), ám az áruk összességében 15 százalékkal emelkedett. A harmadik negyedévben a műtrágyapiacon kezdődött el látványos áremelkedés:
A mezőgazdaság munkaerő-felhasználása 3,5 százalékkal csökkent, a vállalkozói jövedelem 12 százalékkal növekedett a KSH adatai szerint az idei évben.
Összeállította: Gönczi Krisztina