A több mint 80 éves múltra visszatekintő Nitrogénművek Zrt., – mely Magyarország egyetlen nitrogén műtrágya gyára – alapvető célja a vevői igények magas színvonalú, teljes kiszolgálása.
Ennek megfelelően 2009-ben létrehozták a Genezis Partnerhálózatot, az értékesítő csapat a már meglévő forgalmazói hálózat mellett ajánlja a gazdálkodóknak a teljes Genezis műtrágyaválasztékot.
Elindult a „Genezis 365”
A Genezis Partnerhálózat képviseletében Király József, a Nitrogénművek Zrt. marketing és szaktanácsadási osztályvezetője a „Genezis 365” mobilalkalmazási szenzáció bemutatásával indította beszédét.
Ez az applikáció Magyarországon egyedülálló és hiánypótló.
Az ingyenesen letölthető „Genezis 365” különféle agrometeorológiai előrejelzések mellett segítség lehet az adott növénykultúra aktuális tápanyag-utánpótlásában, illetve minden egyes fejlődési szakaszban fellépő hiánytünetek kezelését teszi lehetővé, specifikusan a növényre szabott tanácsokkal látja el a gazdákat az aktuális Genezis termékekből.
Jelenleg repcére, őszi búzára, napraforgóra és a kukoricára kínál naprakész információkat, de természetesen ezen a négy növényen kívül folyamatosan más kultúrákra is bővíteni fogják az alkalmazást, melyet egyébként határidőnapló funkcióval is felruháztak, így magánjellegű egyéb adatok rögzítése is lehetőséget kínál a program.
A szántóföldi bejárás első Genezis állomásán a kukorica tápanyag ellátási technológiákról tudományos megközelítésben Dr. Hoffmann Richárd, a Kaposvári Egyetem adjunktusa tartott előadást.
A kukoricatermesztésben is az elsődleges, termést is meghatározó tápelem a nitrogén.
Ugyanakkor káliumigényes, tehát rossz kálium ellátás jelentősen csökkenti a termés mennyiségét és rontja a minőségét is.
Különösen a nagy terméseredményt célzó intenzív termesztésben nőtt meg az ellátásban a többi tápelem, főként a mikroelemek szerepe.
Közismert a cink hiány problémája, mely a nitrogén beépülését nagyban befolyásolja.
A tápanyagellátás az alaptrágyázásra épül, melyet középkötött és kötött talajokon még az őszi alapműveléssel be kell dolgozni.
Lazább talajokon, illetve öntözött termesztésben a tavaszi alaptrágyázás javasolható.
Hatékony a vetéssel egy menetben sorban elhelyezett vagy teljes felületre kijuttatott és magágykészítés során bedolgozott starter trágya alkalmazása.
A starter kezelés még a jó tápanyagellátás esetén is olyan indítást jelent, mely az állomány fejlődését érdemben meggyorsítja.
A tápelemfelvétel nagyjából 5-7 leveles állapottól intenzívvé válik, és bár a nitrogén és a foszfor felvétel is zajlik, de a kálium kiugró ebben az állapotban, és egészen a címerhányásig meghatározó marad.
Ezt követően a nitrogén és a foszfor felvétele továbbra is jelentős, hiszen a termésképzés csak ezután következik.
A teljes felvett foszfor mennyiségnek legalább 70%-a ott van a csöveken lévő szemben.
A visszapótláskor a foszfor-kálium teljes mennyiségét, érdemes odaadni az őszi alapművelés időszakában és 25-30 cm-ig be kellene dolgozni a talajba.
A növény tápanyagellátásában okozott zavarok elsősorban a bemunkált szármaradványok kémiai összetételére vezethetőek vissza.
Ha tarló és gyökérmaradványt az elővetemény nagy mennyiségben hagy a talajban, akkor számítani lehet káros pentozán hatásra.
Ám megfelelő nitrogén kiegészítéssel ez a kellemetlen hatás elkerülhető, ezért kell nitrogéntartalmú komplexeket választani.
Tavasszal a magágykészítéskor egyértelműen a nitrogéné a főszerep.
Itt a granulált Genezis Pétisó azért jó választás, mert a tömör gömbforma egy hosszantartó elnyúló nitrogén felvevési folyamatot tesz lehetővé, és ez nagyon kedvező a kukorica számára.
A növénytáplálásunk leghatékonyabb formája a levéltrágyázás, mellyel akár 2-20-szor is hatékonyabban veszi fel a kiadagolt tápanyagokat a kultúránk, mint a gyökéren keresztül történő tápláláskor.
A napraforgóhoz érve a napraforgó tápanyagellátásáról szóló beszámoló mellett az input anyagok árának alakulásáról is tájékoztatást kaptunk és igyekeztek eloszlatni az ezzel kapcsolatos kialakult tévhiteket.
A Genezis NPK esetében a legnagyobb befolyással az orosz és ukrán alapanyagok vannak, terményárakban szintén, – ha kint kiugróan jó eredményű a termés, az lenyomja az európai árakat.
Ebből kifolyólag bármennyire hihetetlen, még ma 2013-ban is a régi nagy keleti országok piaci történéseitől függünk alapanyag és termény ár vonatkozásában is.
Nitrogén esetén több mint 90%-ba a nitrogén műtrágya árának meghatározó tényezője a gáz aktuális ára.
Azon országok, akik ezzel rendelkeznek, szintén befolyással vannak, amit a Nitrogénművek Zrt. úgy próbál tompítani, hogy évek óta nem a nagy hazai forgalmazóktól, hanem nyugat európai piaci tőzsdén – gyakran kedvezőbb áron – vásárolják meg a gázt.
Végezetül a nitrátérzékeny területek problémájáról és az ezzel kapcsolatos aktualitásokról, rendeletekről tájékozódhattunk.
A Genezis szakemberei segítséget kínáltak azoknak a gazdáknak, akik nitrát érzékeny területre szeretnének magas nitrogénigényű növénykultúrákat pl.: kukoricát vagy repcét vetni.
Az általuk használt szaktanácsadó program pontosan követi és segít betartani a vonatkozó rendeletek határértékeit.
Ezeken a területeken kiváló megoldás lehet a nitrogén tartalmú lombtrágyák használata.