fbpx

Egységes igény esetén támogatja a VM a tojás védjegyet

Írta: Szerkesztőség - 2013 szeptember 25.

A tárca támogatja a tojástermelők koronás védjegyének használatát, amennyiben a termelők megegyeznek abban, hogy ezzel akarják a vásárlók számára jelölni a magyar tojást – mondta Poprády Géza, a Vidékfejlesztési Minisztérium közigazgatási államtitkára a Magyar Tojóhibrid-tenyésztők és Tojástermelők Szövetségének közgyűlésén kedden Budapesten.

Végh László, a szövetség elnöke elmondta, hogy csak a termelők kisebb hányada támogatja a védjegy használatát, a nagyobb termelők és forgalmazók azonban nem.

Az államtitkár elmondta, a szaktárca a fogyasztók érdekeit tartja szem előtt.

Ők megbízható forrásból jussanak jó minőségű élelmiszerhez.

A legjobb, ha magyar termelő állítja elő, mivel akkor a hazai hatóság felügyeli a folyamatot.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) minden védjegyet támogat, így a tojástermelőkét is – mondta Oravecz Márton, a hivatal elnöke, aki szerint a hivatal minősítése növeli a fogyasztók bizalmát.

Hozzátette: vállalják a termelők ellenőrzését.

A termelőket negyedévente fogják ellenőrizni.

De ha gyors intézkedésre van szükség, akkor azonnal lépnek és riasztják a társ-hatóságokat – például a rendőrséget és az adóhivatalt – is.

Ha külföldi tojásra kerül magyar védjegy, akkor nemcsak szankcionálják az elkövetőt, hanem kizárják a védjegy használók köréből is.

 

 

Egységes igény esetén támogatja a VM a tojás védjegyet

 

 

A 400 tojástermelőből 120 tagja a szövetségnek.

A közgyűlési vitában elhangzott, hogy a csúcson évi 4,3 milliárd darab tojást állított elő Magyarország, amelyből 500 milliót exportált.

Ma az import 500 millió darab.

Ezt a mennyiséget 1,8 millió jérce tojja, amelyek nem idehaza keltek, nem itt előállított tápot esznek, és nem magyarok a gondozóik.

Ma olcsóbb az import tojás, mint a magyar előállítású.

Ez csak addig tart, ameddig meg nem szűnik a hazai tojástermelés, mert utána drága lesz az import – állították a vitában felszólalók.

Javaslatként fogalmazódott meg, hogy a tojásra a jövőben ne a darabonkénti, hanem a kilogrammonkénti árat írják rá nagyobb számmal.

A darabonként olcsó import tojás ugyanis kicsi méretű, így becsapják a vevőt.

Végül úgy döntött a közgyűlés, hogy két hét múlva újabb összejövetelen döntenek a védjegyről, amelynek használatáért – tojásonként – 2 fillért kellene fizetni.

 

 

MTI 2013. szeptember 24.