Az ország gyepterülete – több év átlagában is – hosszú ideje 1,1 millió hektár körül alakul. Ebből a kaszálható és betakarítható széna, vagy fűszilázst adó terület 560-580 ezer hektár, míg a húsmarhatartásra alkalmas talajvédő gyepek területe 240 ezer ha, ezért az alacsony szénatermésű talajvédő, illetve szórványgyepek nagysága 330 ezer hektárra tehető.
A hazai állattartásra jellemző alacsony állományból az elmúlt időszak hatékony kormányzati intézkedéseinek köszönhetően a szarvasmarha-állományból látható – mintegy évi 3,5 %-os növekedése ellenére is – az 1 ha gyepterületre jutó állatszám 1,46, ami még így is az EU által (1,5) kívánatos érték alatt van. Mindezeket figyelembe véve – a gyepek állateltartó és takarmányszolgáltató képessége mellett – a gyepek környezetre, a tájvédelemre és az ökoturizmusra gyakorolt hatásának egyre nagyobb szerep jut. Éppen ezért nagy gondot kell fordítani a gyepek okszerű használatára, és ezen túlmenően a területek karbantartására, gondozására. A tématerület fontosságát az is alátámasztja, hogy a gyepterületek gondozása, ápolása, kezelése, ökológiai- és gazdasági szempontokból is komoly technológia alkalmazását és műszaki hátteret igényel.
Technológiai csoportosítás
A gyephasználat, gyepápolás technológiáját – akár a hagyományos, akár a fenntartható gyepgazdálkodást tekintjük – a következők szerint csoportosíthatjuk: kaszálók, rétek, legelők, szórvány- és kommunális területek.
A gépesítési megoldásokban a gépsorok összeállításánál tehát figyelembe kell venni az egyes munkaműveletekre vonatkozó eltérő agrotechnikai követelményeket.
Az egyes területek hasznosításának megfelelően a gyepek fajta (alj- és szálfű) szerinti összetétele is jelentős eltérést mutathat, a gyepápolás munkaműveleteinek, illetve a technológia gépesítési hátterének ehhez is kell igazodnia. A gyepápolás technológiájában alkalmazott gépeket az 1. ábra szerint csoportosíthatjuk.
Tisztítókaszálás
A gyepek ápolásának első és nagyon fontos feladata a tisztítókaszálások elvégzése, a lekaszált növényzet, valamint az elhalt állomány eltávolítása speciális rétboronákkal. A tisztító kaszálás jól ápolt, gondozott kaszálókon a különböző konstrukciójú tárcsás kaszákkal elvégezhető. Rosszabb talajállapotok, és erősen gyomos területeken azonban a hagyományos dobos, rotációs kaszák alkalmazhatók, különösen a független vágószerkezet felfüggesztésű, talajkövető vágószerkezetű rotációs kaszák. (2. ábra) A rotációs kaszák közül a robusztusabb, de jó talajkövetés-építésű, dobos, mellső függesztésű kaszák még nehezebb viszonyok között is nagyon jó munkát végeznek. A tisztító kaszáláshoz rosszabb talajállapot és elhanyagoltabb gyepek esetén jól használhatók – az erre a célra kialakított – vízszintes- vagy függőleges tengelyű szárzúzó és mulcskészítő szárzúzó berendezések. (3. ábra) Ezek a berendezések a kisebb cserjéket is irtani tudják, a szárzúzás utáni újra sarjadó hajtások ugyanis a téli fagyok során elpusztulnak. A vízszintes- vagy függőleges tengelyű szárzúzók munkája újratelepítés előtt is hasznos a területek bozótjainak, cserjéinek irtásában. Az utóbbi időben a szórványterületek és kommunális területek karbantartására vonatkozó előírások is szigorodtak, elsősorban a parlagfű fertőzöttség miatt. Az ilyen szórványterületek, töltések és árokpartok kaszálására használhatók a traktorra szerelt függesztett- és vízszintes szárzúzók is.
Boronálás
A tisztítókaszálást követően alkalmazhatjuk a különböző rétboronákat, láncboronákat, melyek használatával a fölösleges szármaradványok és szennyező anyagok eltávolíthatók a területről, ugyanakkor gyepterület egyengető és közvetlen gyomirtó hatásuk is van. (4. ábra) A láncboronák mellett a hagyományos, függesztett vagy vonókeretre szerelt könnyű fogas boronák is hatékony eszközei az őszi- és tavaszi gyepápolásnak. A függesztő keretre szerelt fésűs- vagy rugósboronák, a láncboronák és fogas boronák 6-8-12 m munkaszélességű változatban készülnek, és a mai modern változatok a függesztőkeret segítségével – szállítási helyzetben – összecsukhatók. (5. ábra)
Lazítózás
A gyepek őszi ápolási tisztító munkáiban a tápanyag-visszapótlás, a csapadékvíz bevezetése, a talajszelvény átszellőztetése, fellazítása szempontjából az egyik legfontosabb munkaművelet a középmélylazítás elvégzése. Erre a célra számos merevkéses, illetve rugózott művelőszerszámos, középmélylazító áll rendelkezésre. A gyepek esetében azonban a ferdekéses, rugózott munkaszerszámú típusok használata ajánlott. Az ilyen konstrukciójú berendezések munkaszerszáma a gyepnemezt felemeli, és ennek következtében kissé nagyobb az átlazítás hatása, a rugózott munkaeszközök használata ugyanakkor csökkenti a vonóerő-igényt. Az Agrisem Combi Plow 6-késes középmélylazítók természetesen kisebb munkaszélességűek, akár 1-2-3-4-5-késes változatok is kaphatók a piacon. (6. ábra) A középmélylazítók többsége összekapcsolható, a lazító munkáját lezáró elegyengető hengerekkel, mint pl. a hazai gyártású Fralaz típuscsalád tagjai. Lezáró- és szellőztető hatás növelésére a Simba típusoknál tárcsás taréjjal szerelt gyűrűshenger tagokat alkalmaznak, a munkaeszközök, lazítókések hidraulikus rugózása, rezgése pedig a vonóerő csökkentése szempontjából előnyös. A középmélylazítók egyes típusait pedig tüskés hengerrel kombinált változatban használják, amelyek a gyepek talajának átszellőzését segítik elő. (7. ábra)
A gyepek kora tavaszi ápolására a hengerezéssel egybekötött simítózás az egyik legfontosabb munkaművelet. Erre a célra tehát a rögtörő hengerekből és simító boronából összeállított gépkombináció használható előnyösen. Ily gépkombináció a Güttler Harroflex simítós boronából és Güttler hengerből álló gépcsoport, mely állhat vontatott kombinációból, vagy az üzemeltető traktor mellső függesztő berendezéséhez csatlakoztatott simító boronatagokból, és a traktor hátsó függesztő gerendelyéhez csatlakoztatott rögtörő hengerekből.
A simító borona tavaszi használatával összegyűjthető a területen levő szármaradvány, és a felső réteg kissé fellazítható, vagyis a felső gyökerek a „téli viszontagságok után” levegőhöz jutnak. A röpítőtárcsás műtrágyaszórókkal a tavaszi tápanyag-visszapótlás ezt megelőzően elvégezhető, a boronatagok a műtrágyát bedolgozzák a talajfelszínbe. A tavaszi fejtrágyázás formájában végzett tápanyag-visszapótlást a gyepek minden esetben meghálálják a hozamokban. A boronára szerelt simító pedig eltünteti a vakondtúrásokat, és a kisebb talajegyenlőtlenségeket. A rögtörő henger pedig visszanyomja az esetlegesen felfagyott gyökérzetet. A Güttler henger, mivel kb. 3 cm mélyen tömörít, lazán hagyja a borona által fellazított talajréteget. (8. ábra)
Tápanyag-visszapótlás
A hagyományos intenzív gyepek hozamához szükséges NKP hatóanyagú műtrágyák a hagyományos röpítőtárcsás műtrágyaszóró gépekkel a kívánt adagmennyiségben kiszórhatók. Az újabb röpítőtárcsás szórószerkezetek nagyon pontos anyagmennyiség-beállítást, és pontos, egyenletes kijuttatással működtethetők. A gyepterületek tápanyag-ellátásában a hígtrágya-kijuttatóknak hagyományai vannak. A tartálykocsik esetében a környezeti kellemetlenségek elkerülésére, és a kijuttatás egyenletességének javítására, egyre szélesebb körben alkalmazzák a nagy munkaszélességű szórókereteket, melyek kijuttató csövekkel vannak felszerelve. (9. ábra) A gyepek hígtrágyázásának mind a szagterhelés, mind a tápanyag – elsősorban a nitrogénveszteség – csökkentése szempontjából a leghatékonyabb módja a hígtrágya közvetlen talajba injektálása. (10. ábra) A hígtrágya közvetlen talajba juttatása traktorvontatású tartálykocsikra szerelhető tárcsás csoroszlyás, középmélylazítós, vagy kultivátoros munkaszerszámmal szerelt berendezésekkel, vagy magajáró tartályos gépekre szerelt – az előzőekhez hasonló – injektálókkal végezhető el. Természetesen a tápanyag-kijuttatáskor is szükséges az idevonatkozó FVM rendeletet betartani, mely a fenntartható gazdaságban nem engedi a tápanyag-visszajuttatást. Az intenzív gyepek esetében pedig egyrészt a „nitrogén direktíva”, hígtrágya-kijuttatás esetében pedig az időszakos és környezetvédelmi előírásokat is be kell tartani.
Állomány-visszapótlás, felülvetés
Az állattenyésztés fejlesztésére vonatkozó EU-s és hazai kormányzati törekvések következtében a kisüzemi, illetve lokális állattartó gazdaságok gyephasználatra vonatkozó igényei folyamatosan nőnek. Ezért az intenzíven használt telepített és a természetes gyepek felújítása mellet a kisebb területek gyepként történő használata ismét előtérbe kerülhet a direktvetéses gyepfelújítással. Direktvetéssel éppen a természetes gyepekből – a használat következtében – kipusztult, de értékes fajok vethetők felül. A gyepeket akár legelő, rét, vagy kaszálóként hasznosítjuk, egyes fajok előbb-utóbb kiritkulnak. Legelők felújítására – a taposást jól bíró – aljfű jellegű fajokat kell visszatelepíteni. A rétek esetében aljfű és szálfű vonatkozásában is tekintettel kell lenni a tarackosodó fajták megfelelő arányára. Kaszálók esetében pedig laza bokrú szálfüvek megritkulásával kell számolni. Mindezeket azért érdemes számba venni, mert a felújításra használt fűmag-keverékek kivetése műszakilag nem is olyan egyszerű feladat, mint amilyennek látszik. A gyepek felülvetésére – kalászos gabonák vetésére is alkalmas – sorba, vagy sávosan sorbavető, speciális vetőszerkezetű és adagolószerkezetű direktvető gépek használhatók. (11. ábra) A direktvetésre alkalmas direktvető- és sorvetőgépek robusztus szerkezeti kialakításúak. A direktvető gépek vázszerkezetét többnyire erős zártszelvényből alakítják ki, melyhez karos mechanizmussal csatlakozik a késes, csúszócsoroszlyás, vagy tárcsás csoroszlyaszerkezet. A csoroszlyaszerkezetet, illetve a vetőszerkezetet a gyepnemez biztonságos átvágása érdekében gyakran hidraulikus munkahengerek, vagy tekercsrugók nyomják a vázkerethez képest a talajba, ezen túl a talajba nyomó erő pótsúlyokkal is növelhető. A csoroszlya kialakításuk több tárcsás kivitelben készül, a mellső nyitó tárcsák alkalmasak a gyepnemez átvágására. Az átvágott hasítékba haladó, két „V” alakban elhelyezett tárcsa közé hullik a vetőmag. A vetőágyba került magot pedig magnyomó- és magtakaró kerék takarja be, és biztosítja a kelés feltételeit. A nehezen kivethető gyepvetőmag keverékek miatt különleges vetőelemeket alkalmaznak, pl. egyes típusokon jól tapadó szivaccsal borítják a vető-, illetve magadagoló elemeket. Egyes típusoknál a gyepnemezt marótárcsák dolgozzák át, majd az így elkészített talajba kettő „V” alakban elhelyezett tárcsák által készített magágyba kerül a mag, amit a magtakaró kerekek takarnak be.
Dr. Kelemen Zsolt
NAIKMGI – Gödöllő