Az egykori Gépállomás mára virágkorát éli, a 2008-as tulajdonosváltás új lendületet adott a gépgyártásnak, azóta mintegy 100 millió forintos beruházással új gyártóberendezéseket állított munkába, előkészítő csarnokot korszerűsített és mindezzel párhuzamosan folyamatos innovációkkal jelentkezett a piacon homlokrakodókkal, szántóföldi kultivátorokkal és pótkocsikkal.
Akarattal, kitartással a gazdasági válság ellenére is sikeres lehet egy cég – mondta Ángyán József, aki a mezőgazdaság fejlesztésének fontosságáról is beszélt a Ferro-Flex szakmai nap megnyitóján. A vidékfejlesztési minisztérium államtitkára szerint nemzeti hatáskörbe kell venni a stratégiai ágazatokat, ezek közé sorolta többek között a cukoripart, az élelmiszer-előállítást és a mezőgép ipart is.
Az új irány a kis- és közepes méretű gazdaságok, vállalkozások támogatását jelentené, ami a vidék munkaerő megtartó képességét növelné.
Egyben az elnéptelenedését csökkentené tervek szerint ez az innováció munkahelyeket, azaz megélhetést hoz a vidéknek.
Az innováció mozgatórugója kettős, az indokokat már Dr. Husti István, a Szent István Egyetem egyetemi tanára foglalta össze a hazai gépgyártók innovációs aktivitásának elemzése közben. Elsősorban a folyamatosan változó vásárlói igényekhez is kell igazodni, ugyanakkor a piaci verseny és talpon maradás is megköveteli a fejlesztéseket. A Ferro-Flexnél mindezt figyelembe veszik, amiről már harmadik alkalommal ünnepélyes keretek között, de testközelből győződhettünk meg. A legfrissebb eredményeket Benke László mutatta be részletesen a vendégeknek, amit ebben a beszámolóban mi is összefoglalunk, a részletekért pedig keressék fel olvasóink a cég munkatársait vagy a www.ferroflex.hu internetes oldalt:
FF 1800 homlokrakodó: 3,8 m maximális emelési magassággal
- 1800 kg emelhető tömeggel
- 56o döntési szöggel
- 53o ürítési szöggel
FF 2300 homlokrakodó: 4,1 m maximális emelési magassággal
- 2300 kg emelhető tömeggel
- 56o döntési szöggel
- 53o ürítési szöggel
Mindkét homlokrakodó számos új technikai megoldással rendelkezik:
- A központosított hidraulika rendszer lehetővé teszi a munkahengerek szinkronban történő munkavégzését, ezzel szimmetrikusan terhelve a gép két oldalát
- A nagyobb keresztmetszetű hidraulikavezeték használatával tovább javult az emelési sebesség (így 6,8 ill. 8 s alatt elérhető a maximális magasság)
- A mechanikus párhuzamvezetés karja a gép alatt helyezkedik el, ezzel is javítva a vezetőfülkéből való kilátást
- A párhuzamvezetés pontatlansága 2o alatt van
- A kitámasztóláb könnyen rögzíthető és oldható, fokozatban állítható
- Csatlakozási rendszere megegyezik természetesen a korábbi fejlesztésekkel, így többletkiadással nem jár az alkalmazása
FF 2300 EH változtatható geometriájú homlokrakodó
- Ez a fejlesztés az idei Agro+Mashexpón Nagydíjat kapott, mivel hiánypótló fejlesztés volt a hazai piacon.
- A gém két karja közt lévő szög megváltoztatható a gémszerkezetbe beiktatott csuklópont és újabb két emelő munkahengernek köszönhetően, így már 5 m az emelési magassága.
- 47o billentési szöggel és
- 43o ürítési szöggel rendelkezik.
- 110-160 LE szükséglet
- Kiválóan alkalmas magasított pótkocsik rakodásához, magas silófal bontásához vagy bálapakoláshoz, tehát azokra az esetekre, amikor még nincs vagy nem is indokolt egy önjáró rakodógép beszerzése
FF 25 homlokrakodó kisgépekhez
- kis (20LE) teljesítményigény
- 400-450 kg teherbírás
- 2 m emelési magasság
- 150 kg önsúly
- munkeszköz gyorscsatlakozó keret
- kiváló a háztáji munkákhoz
A homlokrakodók fejlesztését már-már megszoktuk Lengyeltótiban.
De volt itt más is: a mindennapi gyakorlatban felmerült igények kielégítésére a legjobb példa a műtrágya póttartály kifejlesztése. A 7 m3-es, 8.600 kg hasznos terhelhetőségű tartály alkalmazásával csökkenthető a munkamenetek holtideje és az üzemanyagköltség, a műtrágya utántöltése automatikus (membrános szintkapcsoló segítségével), és természetesen bármilyen műtrágyaszórófej kapcsolására alkalmas, hárompontos felfüggesztésével.
Még a Ferro-Flex kínálatban járatos vendégeknek is tudtak abszolút újat mutatni a rendezvényen. Franciaországban bevezetés alatt áll, Amerikában már közel 15 éve ismert és alkalmazott a sávos talajművelés technológiája, amiről elméleti és gyakorlati ízelítőt is kaphattunk a helyszínen. Lengyeltótiban még csak egy 60 hektáros kísérleti parcellán alkalmazták, ahol a magágy előkészítést és műtrágya-kijuttatást végezték egy menetben ezzel a géppel. Tehát hosszú távú következtetéseket még nem tudtak levonni, a tapasztalatok gyűjtése folyamatban van. Épp ezért francia beszámolóra hagyatkoztunk, így már mérési adatokkal alátámasztott összehasonlító elemzést hallhattunk. Ebből most olvasóink is ízelítőt kapnak.
A mezőgazdaság is költségérzékeny ágazat, tehát ma már a lehető legkisebb költséggel a lehető legnagyobb hozamot kívánja a gazdálkodó elérni, emellett már előtérbe kerül a talajállapot megőrzése, ill. lehetőség szerinti javítása is. Az elemzés a szántás utáni ill. szántás nélküli vetés adatait hasonlította össze a sávos művelés adataival. Íme az eredmény:
szántás utáni vetés
- előnye épp az egyszerűsége és a benne lévő több száz éves tapasztalat
- hátránya a magas munka- és üzemanyagigénye, a felhasznált műtrágya mennyisége (a talajok elfáradása miatt ráadásul egyre magasabbak lennének ezek a műtrágyaadagok), a környezetvédelmi követelményeknek való megfelelés biztosítása
szántás nélküli vetés
- előnye az időnyereség, a talajerózió kiküszöbölése, tehát a talaj jó minőségű, magasabb víztartalmú marad
- hátránya a szármaradvány kezelésének problémája és az, hogy túl rövid idő áll a vetés rendelkezésére.
- sávos művelés:
- előnyként a szántásos és szántás nélküli technológia előnyeit egyaránt felsorolhatjuk, hiszen a szellőzést a művelt sávban biztosítja, a műveletlen sávok miatt viszont kisebbek a költségek. Most következnek az ígért adatok: a francia vizsgálatok alapján 20-40 l/ha üzemanyag-megtakarítást és kb. 30% műtrágya megtakarítást eredményez
Természetesen Horváth Csaba tulajdonos-ügyvezető és csapata a szakmai nap keretében a teljes gépkínálatot igyekezett bemutatni, ettől most valóban nem lehet részletezni, a résztvevők erről már harmadik alkalommal meggyőződhettek, a távol maradók pedig jövő májusban bepótolhatják.
A szakmai programokon túl a szórakoztatásunkról is gondoskodtak vendéglátóink: gépshow keretében Locust táncolt Mozart zenéjére, a jó hangulatot pedig Bagi Iván, Nacsa Olivér, a Roxinház fellépői és a helyi néptánccsoport biztosította.
Dudás Ervin