fbpx

Készítse fel gyepét télire!

Írta: Csomor Zsolt - 2019 november 14.

A gyepápolás az egyik legfontosabb őszi feladat a kertben, ha jövő tavasszal egészséges, fagykároktól mentes pázsitot szeretnénk. Nem mindegy, hogy milyen tápanyaggal látjuk el a gyepet, mint ahogy az sem, mikor és hogyan végezzük az idei utolsó fűnyírást.

 

Fűnyírás – de meddig?

Ősz végén vegyük magasabbra a fűnyíró vágás magasságát (5-6 cm), az első éjszakai fagyoktól csökkentsük a fűnyírások számát. A tél beállta előtti utolsó nyírásnál ne vágjuk a gyepet 5 cm-nél rövidebbre, mert az alacsonyra nyírt pázsit kevésbé ellenálló a fagyokkal szemben. A túl magasra hagyott gyep felületén viszont könnyebben megtelepednek az olyan kórokozók, mint a hópenész. A fűnyírást csak száraz időben végezzük, javasolják a STIHL kertápolási szakértői.

Ügyeljünk a részletekre

Az akkumulátoros szegélynyírók segítségünkre lesznek a kerti utak szélén, a fák és bokrok körül és a kert nehezebben hozzáférhető szegleteiben. A pázsitra hullott leveleket gyűjtsük össze, mert az avar alatt a gyep nem jut elég levegőhöz és fényhez. A levelek összegyűjtését a fűnyírással is összeköthetjük. A STIHL fűnyírók a fűgyűjtő kosárba gyűjtik a lombot is a fűnyírás során. Az így felaprózódott lombból a komposztálás során gyorsabban lesz humusz.

Őszi gyeptrágyázás

Ősszel a hosszú hatású, nitrogénmentes vagy alacsony nitrogén tartalmú, káliumban és vasban gazdag gyeptrágyát jutassunk ki a pázsitra a fagyok előtt. A gyepre kijuttatott hasznos tápanyagok védik a pázsitot a fagykároktól, növelik ellenálló képességét a betegségekkel szemben, valamint segítik a tavaszi regenerációt. A gyeptrágyázás előtt néhány nappal nyírjuk le a gyepet, majd szánjunk időt egy kevésbé intenzív gyepszellőztetésre is. A gyepszellőztetéssel eltávolíthatjuk a fűszálak közötti mohákat, gyomnövényeket, valamint oxigénhez és tápanyagokkal látja el a talajt. A trágyázás után néhány napig tartsuk távol a gyeptől a gyerekeket és a háziállatokat. Savanyú kémhatású talajon érdemes a tél előtt kalcium tartalmú trágyát is kijuttatni a területre, mert ez növeli a gyep fagyokkal szembeni ellenállását.

Hó és fagy kérdés

A gyep rendkívül érzékeny a fagyra, mert a fűszálak 80-90 százaléka víz. Ezért mínuszok idején kerüljük intenzív használatát, ne lépjünk a pázsitra. A lehullott havat nem kell eltávolítani a pázsit felületéről: a hóréteg megvédi a gyepet a fagykároktól vagy a szél okozta károsodástól.

A fűnyírók karbantartásáról se feledkezzünk meg

A tél ideális időszak a fűnyírók átnézésére és karbantartására. Az utolsó fűnyírást követően a gépeket alaposan tisztítsuk meg. A benzinmotoros fűnyírókat teljesen kiürített üzemanyagtartállyal, normál helyzetben tároljuk a száraz, pormentes garázsban, kerti fészerben, hogy a tavaszi első beindításnál problémamentesen indulhasson a fűnyírás. Ellenőrizzük a fűnyíró olajszintjét is, szükség esetén végezzünk olajcserét. Az akkumulátoros kerti gépek lítium-ionos akkumulátora fagypont alatt hamar lemerül, ezért tároljuk ideális hőmérsékleten gépeinket.

Képek forrása: STIHL