fbpx

Környezettudatos hulladékhasznosítás

Írta: Szerkesztőség - 2011 április 28.

Sikerrel zárta működésének első évét a Recomplex Kezelést Koordináló Szervezetek Egyesülése. A tagvállalatok január végén összegzett jelentése alapján tavaly 390.501 tonna hulladékot gyűjtöttek vissza és hasznosítottak.

 

A csomagolási, gyógyszer, növényvédő szer, elektronikai, akkumulátor és elem, valamint gumi hulladékok gyűjtését szervező és hasznosító „nyolcak” csoportja teljesítette az uniós irányelvekben meghatározott hasznosítási elvárásokat.

A tavaly májusban alapított Recomplex Kezelést Koordináló Szervezetek Egyesülés nyolc tagja minden hulladéktípus szelektív gyűjtése és hasznosítása tekintetében sikeresen zárta működésének első esztendejét, hozzájárulva ahhoz, hogy Magyarország teljesítse az Európai Unió által elvárt hulladékgazdálkodási célokat.

Akkumulátorokból 16.053 tonnát, elemekből 334 tonnát, növényvédő szerekből 2.544 tonnát, használt gumiabroncsokból 2.260 tonnát, gyógyszercsomagoló anyagokból 3.660 tonnát, elektromos és elektronikai hulladékokból 31.399 tonnát gyűjtöttek vissza és hasznosíttattak a tagszervezetek.

Legnagyobb feladat a csomagolási hulladékok újrahasznosítása volt, itt az előírt 56 százalékos visszagyűjtéssel szemben 60,9 százalék teljesült, azaz 334.055 tonna hulladékot hasznosítottak a feldolgozók.

A Recomplex tagszervezetek Országos Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Főfelügyelőség részére átadott 2010. évi teljesítési jelentésből kiderült, az Európai Unió által Magyarország felé célként meghatározott szelektív hulladékgyűjtési arányok túlteljesítésével az egyesülés bizonyította meghatározó szerepét a hazai szelektív hulladékgyűjtésben.

Olyan feladatokat látnak el, amire az állami hatóságoknak nincs kapacitása és szakértői háttere sem.

 

Egy esetlegesen életbe lépő új hulladékgazdálkodási törvény mentén is marad feladat és hely a hulladékkezelő ügynökségeknek, amelyek egy kiterjesztett gyártói/forgalmazói kötelezettséget látnak el.

Balatoni Henrik, az egyesülése igazgatóságának elnöke kiemelte, hogy az egyablakos ügyintéző rendszerüknek köszönhetően egyszerűbbé tették a hulladék kibocsátó cégek nyilvántartási kötelezettségeik teljesítését.

A hulladék kibocsátó vállalatok számára 7 különböző hulladéktípus gyűjtését egyszerűbben és kevesebb adminisztratív teher mellett biztosító szakmai szervezet a jövőben növelni kívánja a tagvállalatai által visszagyűjtött hulladék mennyiségét.

Ennek egyik akciója, hogy az egyesülés öt kategóriában meghirdette a „Hulladékért érték” elnevezésű szelektív hulladékgyűjtési versenyét, amely idén április 22-én, a Föld napja ünnepével zárul.

A sokrétű hulladékgyűjtésbe az egyesülés mintegy 4 ezer partnervállalkozását és munkatársait kívánja bevonni.

A Recomplex-nek célja még, hogy a szelektíven gyűjtött hulladék mennyiségén belül növelje a lakossági gyűjtésből származó hulladékok részarányát.

Ez utóbbi terület fő ismerője, Viszkei György, az Öko-Pannon Kht. ügyvezetője kifejtette, hogy a szelektív hulladékgyűjtésben részt vevő lakosság száma 5,4 millió, ennek köszönhetően 2010-ben összesen 54 ezer tonna súlyú csomagolási hulladékból – papír, üveg, fémdoboz, műanyag palack – készült hasznos nyersanyag az ipar számára.

A mintegy 5000 gyűjtősziget fenntartása és a koordináló szervezetek működtetése összesen 8,3 milliárd forintot emésztett fel.

A hulladékkezelés további 15 milliárd forintot igényelt, amelyet a csomagolási hulladékot kibocsátó cégektől beszedett termékdíjból (20 milliárd forint) teremtettek elő.

 

A hazai agrárvállalkozások és beszállítóik a „nyolcak” közül leggyakrabban a Cseber, a Hungakku és a KÖKORR koordináló szervezet tevékenységét veszik igénybe.

A növényvédő-szerrel szennyezett csomagolási hulladékok és csávázott vetőmagzsákok visszagyűjtését és ártalmatlanítását szervező és végző Cseber Kft. kapcsolatban áll valamennyi Magyarországon jelen lévő gyártó és importőr társasággal.

Ennek következtében a társaság a leginkább keresett vetőmagok esetében (napraforgó, kukorica, repce) a csomagolóanyagok csaknem egészét, a fémzárolt kalászos vetőmagok 60 százalékát gyűjti vissza és ártalmatlanítja.

A növényvédő szergyártók (importőrök), valamint a fémzárolt, csávázott vetőmag előállítók a kibocsátásukkal arányos hasznosítási díjat fizetnek a Cseber-nek, azaz finanszírozzák a hulladékgyűjtő rendszer működését.

A Cseber 122 gyűjtőhely szerződéses bevonásával (növényvédő szer, vetőmag nagykereskedők) térítésmentesen átveszi az üres és háromszor kimosott göngyölegeket, vetőmagzsákokat – a meghirdetett gyűjtési időszakokban.

A növényvédő szeres göngyöleg veszélyes hulladék, annak a vetőmagot felhasználó a tulajdonosa, és ha nem adja át Cseber-nek, akkor a göngyöleget neki kell a saját költségén szigorú előírások mentén ártalmatlanítania.

 

A gyűjtőhelyek munkája, szervezőképessége jelentősen fejlődött a legutóbbi időszakban – mondta érdeklődésünkre Lantos Péter, a kft. ügyvezető igazgatója.

A hagyományosan jól és sikeresen működő Szekszárdi Növény Kft., a KITE, az IKR, Hőgyész, Chemical-Seed, a Bo-Ti Zrt. mellett több kisebb nagykereskedő/gyűjtőhely nagy figyelmet fordít a göngyölegek kezelésére.

Az ügyvezető igazgató hangsúlyozta, a gazdaságok, gazdálkodók mindegyike elérhető közelségében fellelhetők olyan nagykereskedők, akik térítésmentesen átveszik a göngyöleget.

A hulladékgazdálkodás fontos eleme, hogy kiemelt figyelmet fordítanak a környezetvédelmi szemlélet fejlesztésére.

A Cseber Kft. legjelentősebb alapítói (Syngenta, BASF, Bayer, Monsanto, DuPont, Kwizda, Makhteshim, Sumi-Agro, Arysta) vállalták, hogy szakmai előadáson ismertetik a növényvédő szerrel szennyezett göngyölegek visszagyűjtésének és kezelésének környezetvédelmi előírásait.

Segítségükkel és a több ezer felhasználó közreműködésével már mutatkoznak az első eredmények, hiszen a visszahozott göngyölegek sokkal tisztábbak.

A legutóbbi gyűjtési időszak november végétől januárig tartott, míg az elszállítás februárban ért véget.

A Hungakku Nonprofit Közhasznú Kft. mögött három hazai akkumulátorokat gyártó társaság és több hulladékkezelő cég, illetve importőri vállalkozás áll azzal a céllal, hogy szakmai szolgáltatóként és nyitott szervezetként segítse és képviselje partnereit a hulladékgazdálkodási törvényben előírt kötelezettségeik teljesítésében.

A kft. jelenleg 1500 savas ólomakkumulátor gyűjtőhelyet működtet, illetve szervezi a kötelezettek és a hulladékbegyűjtőkkel, feldolgozókkal való együttműködést.

A tavaly átvett 16 ezer tonna akkumulátor kizárólag külföldi feldolgozókba került, főként osztrák, szlovén és bolgár üzemek vásárolják fel az üzemképtelenné vált áramforrásokat.

Fontos változás, hogy immár másfél éve a kereskedők, gyártók kötelesek visszavenni a hulladékká vált áramforrásokat.

A leadott hulladékért díjat nem követelhetnek, továbbá nem köthetik a hulladék átvételét új termék vásárlásához.

 

Mintegy 100 forgalmazó cég a KÖRKORR Kft. közreműködésével oldja meg a használt gumiabroncsok adatszolgáltatási és szelektív gyűjtési kötelezettségét.

A tavalyelőtti mintegy 4500 tonna gumiabroncs hulladék gyűjtését 2010-ben nem sikerült megismételni, ennek legfőbb oka, hogy Magyarországon jelentősen visszaesett a gépkocsi- és erőgépeladások száma.

Emellett számottevő változást okozott, hogy a válság miatti takarékosság sokadik virágzó korszakot nyitott az újra futózásnak, emiatt a korábbi gyakorlattal szemben a kopott gumi egy részét nem a gyűjtőhelyekre adják le, hanem a felújító műhelyekben.