A Központi Statisztikai Hivatal megjelentette Magyarország 2017-es, teljes körű elemzését, amelyben a hazai és nemzetközi makrogazdasági környezet mellett áttekintést nyújt a magyar ágazati teljesítményekről is, olvasható a NAK honlapján.
A „Magyarország 2017” című kiadvány az agrárium területeivel több fejezetben foglalkozik, ezekből néhány részletet emelünk ki.
Mezőgazdaság
2017-ben a mezőgazdaság teljesítménye összességében 0,3 százalékponttal mérsékelte a hazai GDP bővülését. A mezőgazdaság 2012–2016. között a nemzetgazdasági bruttó hozzáadott érték 4,4–4,7%-át állította elő, 2017. évi aránya 3,9%-ot tett ki. Az agrárszektor bruttó hozzáadott értéke előző évi áron 9,0%-kal csökkent a kiemelkedően magas 2016. évihez mérten.
Az időjárás 2017-ben nem kedvezett a növénytermesztésnek, ami elsősorban az őszi betakarítású szántóföldi növényeknek a 2016-os rekordévtől elmaradó terméseredményeiben mutatkozott meg.
A 2017. december 1-jei állatszámlálás adatai szerint a szarvasmarha-, a juh-, a kacsa- és a pulykaállomány bővült, sertésből, tyúkból és lúdból viszont kevesebbet tartottak, mint egy évvel korábban. Tavaly a húsmarhatartás volt az állattenyésztés egyik húzóágazata.
Élelmiszeripar
A nemzetgazdasági stratégia szempontjából is kiemelt jelentőségű, a feldolgozóipari termelés több mint tizedét adó élelmiszeripar (élelmiszer, ital, dohánytermék gyártása) teljesítményét a 2000-es évek első évtizedében alapvetően csökkenés, 2011 óta viszont növekvő tendencia jellemzi. 2017-ben 2,0%-kal nőtt a kibocsátás volumene, amit a belföldi és a külpiaci értékesítés egyaránt támogatott.
A kiadvány kitér még az ökológiai gazdálkodásra, az erdő- és vadgazdálkodásra és a természeti környezetre is.
Összeállította:
Csomor Zsolt