A magyar sertéságazatra 2020. évben durva csapást mért a pandémia és a sertéspestis. Ezért sürgős intézkedések bevezetését kérte – az agrárium e szegmenséhez kapcsolódó termelők helyzetének javítására – az Európai Unió mezőgazdasági és halászati minisztereinek konferenciáján Feldman Zsolt mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkár.
Kiemelt téma a sertéságazat helyzete és jövője (Fotó: Horizont Média, Archívum)
Az online tanácskozáson tizenhárom tagállam – köztük Magyarország – kérésére kiemelt téma volt a sertéságazat helyzete, hiszen hasonlóan rossz helyzetben vannak más nemzetek gazdái is.
A vágósertés felvásárlási átlagára Magyarországon, időszak: 2002-2020. január-november (Forrás: MTI)
Piac csökkenése, dráguló takarmány jellemzi a termelési környezetet
A magyar sertéságazatot 2020-ban kettős negatív hatás sújtotta: a Covid-19 világjárvány; az afrikai sertéspestis. A két eltérő típusú esemény korlátozó intézkedések zömét jelentették. Ezek csökkentették a belső piacot és szűkítették az exportlehetőségeket.
A sertésárak csökkenésével párhuzamosan a takarmányozással összefüggő költségek jelentősen növekedtek az elmúlt időszakban.
Ezek a több irányból érkező negatív hatások rendkívül nehéz helyzetet teremt a termelők és a feldolgozók számára egyaránt.
A sertéshús fogyasztói ára Magyarországon, időszak: 2005-2020. (Forrás: MTI)
Nem oldható meg minden az átmeneti támogatásokkal
Az Agrárminisztérium a tavalyi pandémiás évben számos ágazatban – többek között a sertéságazatban is – átmeneti támogatást nyújtott. Az árak jelenlegi szintje túl alacsonyak, ez a beavatkozás nem lendíti túl az ágazatot a problémán. Sürgős intézkedés hiányában a sertéstartók és a hozzájuk kapcsolódó feldolgozó ipar komoly bajba kerülhetnek.
A sertésállomány alakulása Magyarországon, időszak: 2000-2019. (Forrás: MTI)
Forrás: MTI