FAJTAVÁLASZTÁS:
A fajta érésideje illeszkedjen a betakarítás gépi kapacitásához és a további munkák időzítéséhez.
Azon üzemeknél, ahol a búza részaránya a vetésforgóban különösen magas, kiemelten fontos, hogy a repce betakarítása nagy biztonsággal megtörténjen a búza érése előtt.
A RAPOOL hibridjei közül például a VISBY, a SHERPA vagy a ROHAN ilyen szempontból is előnyös választás.
Ezen kívül a jól beérett állományoknál magasabb olajtartalommal is lehet számolni, mint például a XENON, a COMPASS vagy a HAMMER esetében.
1. ábra: RAPOOL HIBRIDEK ÉRÉSIDEJE ÉS BETAKARÍTHATÓSÁGA
A hibridek közötti érésidő különbsége még a hazai, gyors érési periódusban is elérheti a több napot, ami alapvetően befolyásolja a betakaríthatóságot (1. ábra).
A későbbi betakarítás nagyobb területteljesítménnyel végezhető, de ehhez szükséges, hogy a fajta jó állóképességgel, alacsony pergési hajlammal rendelkezzen.
Mindemellett fontos, hogy a becők és a további szárrészek érése is összhangban legyen.
A VISBY esetében különösen szembetűnő az egyenletes és gyors érés, mind a becőszinten, mind a száron.
Az állomány aratása ezért úgy megy, mint a karikacsapás.
A virágzási időn túl az is számít, hogy mennyi a később virágzó egyedek aránya.
A rövid és homogén érés, kevés később virágzó egyeddel, például a SHERPA esetében biztosítja, hogy a becőállomány egyenletesen érjen be, javítva ezzel a betakaríthatóságot.
A kompakt becőállomány szintén megkönnyíti a kombájnolás folyamatát.
Az alacsony pergési hajlammal rendelkező hibridek, mint amilyen a VISBY is, nem csak a betakarítás veszteségeinek csökkentésében játszanak fontos szerepet, de a talajok egészségi állapotára is kedvezően hatnak (árvakelésű repce).
ÁLLOMÁNYKEZELÉS:
Már a vetési norma megválasztása is alapvetően befolyásolja az állomány jövőbeli betakaríthatóságát.
Az állomány sűrűség számos tulajdonság – szárvas tagság, elágazási képesség, növénymagasság, árnyékolás, a virágzás dinamikája meghatározója.
Ráadásul ezek a tényezők egymásra is hatással vannak.
2. ábra: AZ ÁLLOMÁNYSŰRŰSÉG HATÁSA A BETAKARÍTHATÓSÁGRA
A (2. ábra) egyszerűsített módon mutatja be, hogy az állománysűrűség változtatása milyen hatással van a növények fejlődésére.
A legtöbb esetben a 40 növény/m2 vetéskori (betakarításkor ez kb. 30 növény/m2) állománysűrűség adja a legjobb kompromisszumot a betakarítási veszteség – betakarítási időpont – termésbiztonság – be takaríthatóság komplexumban.
A Kleffmann és Partner Kft. termelői felmérése szerint, több év tapasztalatait alapul véve a repcetermesztők számára a kb. 40 mag/ m2 vetési norma adta a legmagasabb termést.
Az állománykezelés megfelelő technológiai lépései hozzájárulnak az állományok télállóságának és egészségi állapotának növeléséhez.
Ez összességében kiegyenlítettebb állományokat eredményez, melyek betakarítása is könnyebb.