Szakmai berkekben hangos viták övezik a szántunk vagy nem szántunk kérdéskört. A napokban mi is csatlakoztunk egy gépbemutató demo körúthoz, hogy megkérdezzük a vásárlás előtt álló gazdálkodót, ő hogy látja ezt.
Gyermelyen sem szántanak már. Vagy mégis?
Jellemzően szántás nélküli növénytermesztés folyik a Gyermelyi Zrt. szántóföldjein – tudtuk meg Keresztes Zsolt növénytermesztési igazgatótól. A kijelentés a gyermelyi táblákat látva nem volt ugyan váratlan, viszont épp egy KUHN váltvaforgató eke próbaszántásán találkoztunk a tésztagyár közvetlen közelében. Így nem hagyhattuk ki a kérdést mi sem: most akkor szántsunk vagy ne szántsunk?
Nem mondunk le az ekéről. Nem azért tartottuk meg, mert ez lenne a talajművelésünk alapja, viszont vannak élethelyzetek, munkakörülmények, amikor az észszerűség és a költséghatékonyság felülírja az elveinket. Ilyenkor igenis szántani kell!
A szomszéd táblán látjuk a kultivátor nyomát. Milyen esetben cseréli le a kultivátort mégis egy ekére?
A 6 méteres kultivátor munkaszélessége magáért beszél. A talajnedvesség megőrzése, a forgatás/bolygatás elkerülése az alapelvünk, de lássuk be, a költségek is mérvadók. Ha a 6 méteres kultivátorral elérem a kívánt magágyat egy munkaműveletben, egy munkaerővel, adott üzemanyagnormával, akkor a szántást és az azt követő plusz elmunkálóeszközt, plusz munkaerőt és üzemanyagot szívesen lecserélem. De mindig vannak kivételek. Ilyen egy csapadékosabb szezon, amikor az erőgép nem fogja elbírni azt a kultivátort, és nagy lesz az erőgép kerekeinek csúszása, de pl. egy szervestrágya-bedolgozás után is ekét használunk inkább, sőt, a lucernatábla feltörését sem tudnám más eszközzel elképzelni. Tehát nem lecserélni kell egyik eszközt a másikra, hanem okszerűen használni.
Mikor elégedett ön egy szántással ill. a gépkezelő munkájával?
A szántás felülete és mélysége is legyen egyenletes, talajállapottól is függ ez persze, nemcsak a traktorostól, de minél kisebb hantokat hagyjon maga után, és lehetőleg zárja is le a talajt. Jobb megoldásnak tartom, ha az eke után már egyből van elmunkáló, lezáró elem, pl. egy henger, ne kelljen újabb taposással, újabb üzemanyaggal felvonulni a táblán.
Mit tud a KUHN MULTI LEADER XT?
Az ősz beköszöntével újra előkerültek a gazdaságokban az ekék, ezért Varga Róbert szerviz-és alkatrészüzletág vezetőt is megkérdeztük Gyermelyen, mit kell tudnia és mi az erőssége a most látott on-land ekének?
Ezek az ekék alapfelszereltségben tudják a barázdában járó és a tarlón járó művelést is végezni. A MULTI LEADER XT fogásszélessége 35-50 cm-ig állítható, mechanikusan (de a KUHN kínálatában természetesen találhatóak hidraulikusan, fokozatmentesen is állítható megoldások, ezek a VARI LEADER ekék). Használatához három hidraulikakörre van szükségünk, egy a munkamélység beállításához, eggyel az ekét tudjuk átfordítani, egy pedig az első ekefej kitolását szolgálja.
Mindig kulcskérdés az eke helyes beállítása. A KUHN erre különösen odafigyel.
Az ekefejek előtt található burkolat rejti az elektrohidraulikus vezérlést. Ez egy automatikus szekvenciális szeleprendszer, ami a gépkezelőnek segít gyorsan és egyszerűen beállítania a gépet. Ez különösen tarlón járó kivitelnél fontos annak függvényében, hogy mekkora nyomtávolságú traktort használunk, az eke így szimpla vagy duplakerekes, de még gumihevederes traktor után is használható (az első ekefejet ugyanis 5,5 m szélességre is ki tudjuk helyezni a középponthoz képest).
A gyermelyi üzem mellett nagy domboldalakat nem találtunk, de a MULTI LEADER XT eke duplacsuklós kialakítású vonórésze szabad mozgást tud biztosítani a traktor részére akár domboldalon is. Az eke fordítóműve egy könnyű mozdulattal kiveszi a pozícióból, megfordítja majd automatikusan befordítja az előre beállított pozícióba az ekét. A munkamélységét egyébként a tartalékklipszekkel magunk is tudjuk állítani.
A Gyermelyen bemutatott eke teli kormánylemezzel van szerelve, de réselt kormánylemezzel is rendelhető természetesen. Találunk rajta előhántót, de opcióként hosszú beforgató lemezzel, tárcsás csoroszlyával vagy akár barázdaszélesítővel is kérhető. Az ekefejbiztosítás nonstop hidraulikus vagy szakítócsavaros lehet, itt most ez utóbbit láthatjuk.
A gyermelyi gabona- és kukoricatarlón most 30 cm-es munkamélységben dolgozik ez az eke, de 35 cm-ig bármilyen talajtípuson biztos munkát végez.
Ha bővebben is érdekli a két „tábor véleményének összevetése, olvassa el a témában készült cikkünket: Talajművelés: pro és kontra.