Az agrártársadalom szemléletben megérett a biogazdálkodás széles körű, gyors terjedésére, de sokaknál további feltételeknek kell teljesülnie ahhoz, hogy elkötelezzék magukat ebben az irányban – a biogazdálkodást ellenőrző és tanúsító szervezet, a Biokontroll Hungária Nonprofit Kft. gazdák és agrárszakértők körében végzett friss felmérést.
Az ökológiailag művelt területek arányát a jelenlegi 6-7 százalékról 25-re kell növelni (Fotó: Horizont Média/Barna Ferenc)
Pályázat az ökológiailag művelt területek arányának növelése érdekében
Az Európai Unió direktívái szerint 2030-ig 25 százalékra kell emelni az ökológiailag művelt területek arányát. Ez nagy kihívás, de egyben lehetőség is az agrárium számára, mert jelenleg 6,5-7,0 százalékos ez az arány.
A cél elérésének egyik lépcsőjeként a biogazdálkodást ellenőrző és tanúsító szervezet egy 200 fős kutatást futtatott, mellyel egyebek között a hazai termelők és mezőgazdaságban dolgozó szakemberek, tanácsadók ökogazdálkodással kapcsolatos attitűdjét is vizsgálta.
Alapvető változás van folyamatban
A 25 százalékos cél nem elérhetetlen, mivel az ökológiai gazdálkodást az Európai Unió és a magyar kormány is támogatja, és a célok mellé megfelelő forrásokat, magas szakmai színvonalú programokat is rendelnek – mutat rá a Biokontroll Hungária Nonprofit Kft. ügyvezetője. Roszík Péter szerint az agrárium informatikai, automatizálási forradalma alapvetően változtatja meg Európa és Magyarország mezőgazdaságát. A gépesítés elterjedése óta ez lesz a legnagyobb fordulat, és végre fenntartható irányba.
Az agrárium informatikai, automatizálási forradalma alapvetően változtatja meg Európa és Magyarország mezőgazdaságát, a gépesítés elterjedése óta ez lesz a legnagyobb fordulat, és végre fenntartható irányba.
A gazdák többsége nyitott a biogazdálkodásra, de bevezetését feltételekhez kötik (Fotó: Horizont Média/Barna Ferenc)
Élnek hamis sztereotípiák a biogazdálkodásról
A felmérésben 88 százalék volt az elvben, és 58 százalék a gyakorlatilag is nyitott válaszadók aránya a biogazdálkodásra, ami alátámasztja, hogy az agrártársadalom szemléletben megérett a biogazdálkodás széles körű, gyors terjedésére. Ugyanakkor sok esetben élnek hamis sztereotípiák a biogazdálkodásról, a félelmek egy része az elégtelen tájékozottságra vezethető vissza.
Az összefoglaló szerint az elv és a gyakorlat közötti különbséget jól szemlélteti, hogy csak a válaszadók 12 százaléka zárkózott el kategorikusan attól, hogy a biogazdálkodást másnak ajánlja, ugyanakkor a saját átállásával kapcsolatban már 35 százalék mondott nemet.
Forrás: MTI