Függesztett permetezőgép
A gépek kiválasztása
A legfontosabb szempont, hogy csakis igényes kivitelű, jó minőségű, üzembiztos típus mellett célszerű dönteni. Védekezéseknél a költségek legnagyobb részét a vegyszerek teszik ki, a korszerű permetezőgépek nagyobb ára a vegyszerek megtakarítása, illetve jobb hasznosulása révén általában gyorsan megtérül. A gyakori meghibásodások pedig nemcsak nagy költséggel járnak, hanem a munkák időben történő elvégzését is megakadályozhatják.
Engedély köteles!
Tudni kell, hogy növényvédő gépek csak a NAIK Mezőgazdasági Gépesítési Intézet engedélyével hozhatók forgalomba. Az engedélyt a gyártónak, illetve forgalmazónak a gépeken elhelyezett matricával kell tanúsítania, ezt a vásárlásnál célszerű ellenőrizni. A forgalmazási engedély azért is fontos, mert a támogatás csak a megfelelő bizonylatokkal rendelkező típusokra jár. Nem megfelelő típus beszerzése további gondokat okozhat a permetezőgépek időszakos felülvizsgálatánál is. Az engedélyezett gépek felsorolása az Intézet honlapján a Forgalomba Hozatalra Engedélyezett Növényvédelmi Gépek Jegyzéke címszó alatt folyamatosan frissítve megtalálható. Az engedéllyel rendelkező függesztett szántóföldi gépek száma jelenleg 136, a vontatott gépeké 243. A választható típusokat a főbb méretekkel az 1.-2. táblázatok tartalmazzák.
8-12 m munkaszélességű gépek
A 10-20 hektáros területen alkalmazhatók a kisebb, 300-600 dm3-es tartállyal felszerelt 8-12 m munkaszélességű szórókeretes gépek. Általában hegesztett idomacél vázon helyezkedik el a polietilén permetlé tartály, a szivattyú, valamint a nyomásszabályozó és kapcsoló armatúrák a manométerrel. Két vagy háromkamrás membránszivattyú szállítja a permetlevet a szórófejekhez. A vázhoz rögzített szórókeretek nyitása és zárása, valamint magasságának állítása kézi működtetéssel történik. A függesztett gépeknél fontos szempont, hogy olyan traktor álljon rendelkezésre, amellyel a stabilitás a gép felszerelése és feltöltése után is megfelelő marad. Az egyszerű kivitelű, olcsó gépek üzembiztossága és tartóssága nem mindig kielégítő, üzemeltetésükhöz megfelelő hozzáértés és nagy gondosság szükséges
18-24 m munkaszélességű gépek
Nagyobb felületeken 1.000-3.000 dm3-es tartállyal, 18-24 m-es kerettel készült függesztett vagy vontatott permetezőgépek alkalmazása lehet célszerű, ezekkel gyorsabb és gazdaságosabb munka végezhető. Ebben a kategóriában a legnagyobb a választék, nagy számban kaphatók különböző kivitelű, felszereltségű és minőségű gépek (2. ábra).
Vontatott permetezőgép
Amire még érdemes odafigyelni
A legtöbb esetben 3-6 kamrás, 15-20 bar nyomású membrán szivattyút alkalmaznak a folyadék szállítására. Az igényesebb típusokon a göngyölegeket nem kell a tartály tetejére felemelni, mert a gép oldalán vegyszer bemosó szerkezetet helyeztek el. Ennek kialakítása többnyire olyan, hogy a kiürített göngyölegek (kannák, ballonok, zsákok) kimosását is lehetővé teszi. A permetlétartály fontos tartozéka a pontos szintjelző, amelynek segítségével követni lehet a tartályban lévő folyadék mennyiségét, így a töltést a kezelendő terület nagyságának megfelelően lehet elvégezni.
A szórófejekhez irányuló folyadék nyomásának és mennyiségének beállítása leggyakrabban a traktor üléséből távvezérléssel történhet. A nagyobb teljesítményű, igényesebb gépek többnyire szabályozó automatikával vannak felszerelve. Ez biztosítja, hogy a fajlagos permetlé felhasználás (dm3/ha) állandó maradjon, a fordulatszám vagy a haladási sebesség változásai esetén is, továbbá adatokat szolgáltat az üzemeltetés jellemzőiről (nyomás, szórásteljesítmény, kezelt terület nagysága, a kiszórt permetlé mennyisége, stb.), megkönnyítve a kezelő munkáját.
A 18 m-es és nagyobb szórókeretek nyitása-zárása általában hidraulikus munkahengerekkel történik. A permetezés minősége szempontjából döntő fontosságú, hogy a szórófejek és a permetezett felület távolsága megfelelő és állandó legyen. Ezért a keret magasságának állítása ezeken a gépeken hidraulikusan történhet. Érdemes olyan gépet választani, amelyen a keretlengés hatékonyan csillapított, mert ez a munkaminőségre jelentős hatással van.
A korszerű szórószerkezetet úgy alakítják ki, hogy a legfeljebb 4,5-6,0 méteres szakaszokat külön lehessen kapcsolni. Ezáltal lehetővé válik a nagyobb távolságokon bekövetkező nyomásesés elkerülése mellett az is, hogy olyan esetekben, amikor nem kell teljes munkaszélességben permetezni (például a tábla szélén), a felesleges szakaszok lezárhatók legyenek, és így elkerülhető legyen egyes területek kétszeri kezelése.
A szórófejek és fúvókák szerepe
A permetezés minőségét alapvetően a szórófejek határozzák meg. A fúvókák, illetve a folyadék megvezetésére alkalmas magjuk bronzból, műanyagból, rozsdamentes acélból vagy kerámiából készülhet. A kopásállóság, illetve az élettartam ennek a sorrendnek megfelelően jelentős mértékben növekszik. Tehát nagyobb éves teljesítménnyel üzemelő gépekhez feltétlenül érdemes kopásálló fúvókákat választani, mert így a szükséges állandó szórásteljesítmény és a megfelelő munkaminőség hosszabb időre biztosítható. Az olcsó, igénytelen fúvókák alkalmazása a pontatlanságokból adódó hibák mellett a gyakori cserék miatt jelentős költségnövekedést is okoz. A különböző védekezési feladatokhoz eltérő kialakítású és méretű fúvókák alkalmazása lehet célszerű. Egyenletes szántóföldi permetezésre rendszerint a réses fúvókák a legalkalmasabbak, a hagyományos fúvókák azonban igen apró cseppeket képeznek. Ez előnyös a permetlé eloszlása szempontjából, de a kisméretű cseppek könnyen elsodródnak, elpárolognak. Ez különösen a tavaszi vegyszeres gyomirtási munkáknál okoz problémát, amikor a felázott talajok, illetve a növényzet gyors növekedése miatt a rendelkezésre álló idő meglehetősen rövid, és az ilyenkor gyakori erős szelek is csökkentik a permetezésre alkalmas napok számát. Az injektoros fúvókák lényegesen nagyobb cseppeket képeznek, ezért ezekkel nagyobb szélsebesség mellett is biztonságosan lehet dolgozni.
A növényzet jobb és egyenletesebb kezelése céljából és a cseppek elsodródásának még hatékonyabb megakadályozására használhatók a légzsákkal felszerelt permetezőgépek. A szórófejek felett elhelyezett műanyag tömlőbe (esetenként légszekrénybe) nagyteljesítményű axiálventilátor nyomja a levegőt. Ebből az alul kiképzett nyílásokon át áramlik ki a levegő, és a cseppeket a célfelületre szállítja. Növényállomány kezelésénél a légáram megnyitja a permet előtt a lombozatot és olyan örvénylést kelt, amely lehetővé teszi a növény teljes felületének viszonylag egyenletes kezelését. Ez azért fontos, mert a kártevők és kórokozók többsége a lombozat belsejében illetve a levelek fonák oldalán támad.
Nagy teljesítményű gépek
A legnagyobb, több száz-, vagy ezerhektáros gazdaságokban, illetve bérmunka vállalkozók üzemeltetésében alkalmazhatók eredményesen a 3.000-10.000 literes tartállyal és 24-48 m munkaszélességű szórószerkezettel felszerelt vontatott permetezőgépek (3. ábra).
Nagyteljesítményű kéttengelyes vontatott permetezőgép
Ezek rendszerint számos korszerű megoldással vannak felszerelve, amelyek a nagy teljesítmény és a pontos munkavégzés biztosítása mellett a kezelő kényelmét is szolgálják. Az üzembiztosság, a teljesítmény és a munkaminőség szempontjából egyaránt előnyös, ha a gép alváza pneumatikus rúgózással van ellátva. A csillapított rezgések következtében kényelmesebb az üzemeltető munkája, kisebb a gép elemeinek igénybevétele, nagyobb munkasebesség alkalmazható, kisebb a szórókeret lengése, és javul a kereszt- illetve hosszirányú szórásegyenletesség. A keret optimális magasságának biztosítására egyes gépeken elektronikus rendszer ügyel. A szárnyakon ilyen esetben ultrahangos érzékelők vannak elhelyezve, amelyek a talajtól való távolságot mérik. Ennek alapján történik a szabályozás, amelynek során, ha a keret túlságosan megközelíti a talajt, akkor a vezérlés működésbe lép, és automatikusan megemeli a szárnyakat.
A szántóföldi permetezőgépek üzemeltetése
A permetezés eredményessége szempontjából legfontosabb tényezők a gépek területteljesítménye és a munka minősége. Megfelelő teljesítmény szükséges ahhoz, hogy a munkákat az agrotechnikailag optimális időben el lehessen végezni. A permetezés minősége a kiszórt vegyszerek hasznosulását döntően befolyásolja. A kijuttatás pontosságával kapcsolatos követelmények nagyok mivel előfordulhat, hogy a névlegesnél 20%-kal több hatóanyag fitotoxikus hatást kelt, míg a 20%-kal kisebb mennyiség a védekezés teljes eredménytelenségét okozza. Fontos szempont továbbá a kezeléseknél az elsodródás korlátozása, a környezet védelme.
Területteljesítmény tényezői
A szántóföldi síkpermetezés területteljesítményét befolyásoló legfontosabb tényezők adott gépnél: a munkasebesség, a fajlagos szórásmennyiség, a permetléellátás teljesítménye. A szántóföldi permetezőgépek általában 5- 10 km/h munkasebességgel célszerűen üzemeltethetők. Nagyobb sebességek a keretlengések erőteljes növekedését, a munkaminőség romlását, a gép meghibásodását okozhatják.
A technológiákban előírt fajlagos szórásmennyiség szintén meghatározója az elérhető területteljesítménynek. Kisebb fajlagos szórásmennyiséggel a kiszolgálási idők csökkenése révén nagyobb területteljesítmény érhető el. Ahhoz azonban, hogy megfelelő permetfedettséget, illetve felületegységenként a szükséges cseppszámot létre lehessen hozni, a fajlagos szórásmennyiség csökkentésével a finomabb porlasztásnak, a cseppátmérők csökkentésének is együtt kell járnia. Ennek viszont határt szab az elsodródás veszélye. A permetezőgépekkel csak megfelelő kiszolgálás mellett lehet kielégítő területteljesítményt elérni. Ha nem megfelelő a kiszolgálás, a permetezésben eltöltött alapidő az összes munkaidő 20%-ára is csökkenhet.
A végzett munka minősége szempontjából különösen fontos az üzemi nyomás, a szórásegyenletesség, és a képzett cseppek mérete. A permetezőgépeket többnyire 2-8 bar nyomással üzemelhetjük megfelelően. Fontos tudni, hogy a nyomás ingadozásakor változik a cseppméret, a szórásteljesítmény, a szórási kúpszög, és romlik a szórásegyenletesség.
A cseppméret hatása
A cseppméret alapvetően befolyásolja a permetlé hasznosulását. A növényvédő szer ugyanis akkor fejti ki jól a hatását, ha megfelelő mennyiségben és megfelelő elosztásban kerül a célfelületre. Agrotechnikai igény általában, hogy a herbicidek kijuttatásakor az 1 cm2-re jutó cseppek száma preemergens gyomirtásnál minimálisan 20-30, míg posztemergens gyomirtásnál 30-40 db legyen. Kísérletileg kimutatták, hogy a javasolt értékeknél mintegy 50-60%-kal kisebb cseppsűrűség mellett a vegyszeres védekezés minősége lényegesen romlik, illetve hatástalanná válik. A szántóföldi permetezés munkaminőségének jellemzésére a kereszt-, illetve a hosszirányú szórásegyenletesség mérőszáma elfogadott paraméter. A permetezés szórásegyenletességét üzem közben a permetezőgép konstrukciója; a szórófejek rendszere, a szórócső munkamagassága, a talajegyenetlenség, a haladási sebesség, a szórócső lengéseinek iránya, a lengések amplitúdója és a lengések frekvenciája befolyásolja.
A keresztirányú szórásegyenletesség
Fontos tényező a keresztirányú szórásegyenletesség, amely a kiszórt permetlé mennyiségi eloszlásának változása a szórócső mentén. Üzem közben a gép mozgása (lengés, sebességingadozás stb.) megváltoztatja a viszonyokat, ennek következtében az álló helyzetben végzett mérés a permetezés tényleges munkaminőségéről nem ad elegendő információt. A szórórúd magasságának változásával a keresztirányú szóráskép is megváltozik. A permetezési magasság csökkentésével lényegesen nagyobb mértékben romlik a szórásegyenletesség, mint a permetezési magasság növelésével. Ezért egyenlőtlen talajfelszín esetén a névleges 500 mm-nél nagyobb munkamagasság beállítása lehet célszerű. Figyelembe kell venni azonban, hogy nagyobb munkamagasság esetén viszont nő az elsodródás veszélye.
Összefoglalás
A szántóföldi növényvédelemhez jelenleg nagy választékban állnak rendelkezésre különböző méretű és kivitelű permetezőgépek. A gyors műszaki fejlődés eredményeként egyre újabb, korszerűbb típusok jelennek meg. A kiválasztás megfelelő körültekintést és gondosságot igényel. Az adottságoknak megfelelő gép kiválasztása és a szakszerű üzemeltetés a biztosítéka a védekezések időben történő, biztonságos elvégzésének és a megfelelő munkaminőség elérésének.
Forgalmazásra engedélyezett függesztett szántóföldi permetezőgépek#
|
Forgalmazásra engedélyezett vontatott szántóföldi permetezőgépek
|