Továbbhullámzik a piacokon az orosz export beszűkülése, a francia kikötői zár és az amerikai termésbecslések okozta kavarodás, ami többek közt a repce és a búza árának emelkedését eredményezi.
Szűkülés hajtja a búzaárakat a piacokon
Mint nemrég megírtuk, az orosz kormány jelentősen csökkentette a búzakiviteli kvótát, és a jövedelmezőséget gátló vámot vetett ki a terménykörben. Ennek hátterében a rossz gabonatermés van: bő 20 millió tonnával kevesebb gabona, mintegy 10 millió tonnával kevesebb búza termett idén az oroszoknál. A SovEcon csak 44,1 millió tonnás orosz búzaexportot prognosztizál a teljes 2024/25-ös szezonra, míg az USDA 1,0 millió tonnával 47,0 millió tonnára csökkenti az orosz búzaexport előrejelzését. A múlt héten az aláírt szerződések volumene elérte a legalacsonyabb szintet április óta – írja a SovEcon.
Ez a piacokon gyorsan áremelkedéshez vezetett: egyrészt Ukrajnának és a franciáknak, az EU-nak sem volt jó termése, másrészt a piacokra beáramló ausztrál, argentin és amerikai búza van ugyan bőséggel, de a logisztika miatt drágább. Ugyanakkor a globális kereslet magas – teszi hozzá most az Agrarheute –, közben viszont az USDA szerint a globális búzakészletek 9 éves mélyponton vannak.
Idehaza az AKI PÁIR adatai szerint átlagosan 82,3 ezer forint/tonna áfa és szállítási költség nélküli termelői áron kereskedtek az étkezési búzával november végén, ami 14%-kal magasabb a tavaly ilyenkorinál. A takarmánybúza ára 77 ezer forint/tonna (+24%) termelői áron ment; a párizsi árutőzsdén (Euronext/MATIF) a termény decemberi jegyzése 210–217 euró/tonna között alakult.
Csúcsra közelít a repceár
Kétéves csúcs közelében jár a repce ára is. Ebben szerepe vannak a német-francia logosztikai problémák (a Moselle-kikötő műszaki akadályoztatása), és a szűkös termés is – összességében az Euronext alapján kétéves új csúcs, 555,5 eurós árak körvonalazódnak. A repceárak erősödésében a szójaexport is benne van, miután más ázsiai államok mellett Kína – mint írtuk – kövérre vásárolja magát a fehérjenövényből attól tartva, hogy Trump agresszív vámpolitikát követ majd. Itt viszont (akárcsak a repcénél, ha elhárulnak a logisztikai problémák) mind az értékesítés, mind az árak mérséklődhetnek, ha jelentős új dél-amerikai szállítmányok kerülnek a globális piacokra.
Ugyancsak erősödnek a kukoricaárak: ezt az USA belkereskedelmi támogatásai és a globális piacokon tapasztalható erős általános felvásárlási igények, hozzá még az etanolkereslet is támogatja.