Kutatók szerint a jövőben a rovarok kulcsfontosságú alapanyagai lehetnek az emberiség élelmezésének. Azonban ausztrál tudósok kimutatták, hogy a kagyló- és rákfélékre allergiás személyeknél a tücsökből készült ételek is kiváltják a túlérzékenységet.
Azokban az élelmiszerekben, melyek elkészítéséhez a tücsök alapanyag került felhasználásra, 20 olyan proteint azonosítottak, amely egyes embereknél súlyos allergiás reakciót okozhat – írták a kutatók a Food Chemistry című szaklapban.
Tücsök lepény (Fotó: Pixabay)
A Föld népességének élelmezését meg kell oldani
A kutatók előrejelzése szerint a tücskök és más rovarok kulcsfontosságú szerepet fognak betölteni az emberiség élelmezésében, tekintettel arra, hogy a becslések szerint 2050-ben mintegy 9,7 milliárd ember fog élni a Földön.
A népesség száma miatt az élelmezés területén a nem szokványos alapanyagok is teret fognak kapni, illetve fontos szempont a fenntarthatóság is, melyre már napjainkban nagy hangsúlyt fektetnek.
„Több mint kétmilliárdan ma is naponta esznek rovarokat, ami fenntartható megoldás lehet, mert fehérjéi jól kiegészítik a hagyományos állati fehérjeforrásokat. A tücsök fehérjetartalma magas, tápanyagokban gazdag, ráadásul környezetbarát. Számos kutatás kimutatta, hogy jót tesz a belek egészségének, csökkenti a vérnyomást és sok benne az antioxidáns” – magyarázta Michelle Colgrave, a projektvezető ausztrál tudós.
Tücsköt tartalmazó ételek magas fehérjetartalommal bírnak (Fotó: Pixabay)
A rokoni kapcsolatokban kereshető a magyarázat
Számos kedvező élettani hatása mellett azonban jelentős mennyiségű fehérjét találtak benne, amely allergiát válthat ki a rákfélékre érzékenyeknél.
„Ennek az az oka, hogy a tücsök, a lisztbogár és más rovarok közeli rokonai a rákféléknek. A világon az emberek három százaléka kagyló- és rákallergiás, az arány életkor és régió szerint változó. Nagy az esélye annak, hogy ezek az emberek a rovarokra is allergiásak” – mondta az Edith Cowan Egyetem tudósa.
A rovarok ennek ellenére használható élelemforrások, de ebből a szempontból is ellenőrizni kell őket. Az ételeket, csomagolásukat pedig tájékoztató címkével kell ellátni, az összetevőket feltüntetni – mint általában minden más élelmiszernél –, nehogy az allergiások véletlenül elfogyasszák őket.
A kutatók egész tücsök, sült egész tücsök, valamint a sült-tücsökpor fehérjéit hasonlították össze az ismert allergénekkel.
Tücsök tartalmú ételspecialitás (Fotó: Pixabay)
Eredményeik segítségével kimutathatók a tücsöktartalmú ételek allergénjei, melyek a biztonság érdekében a csomagolás címkéjén is feltüntethetők.
Forrás: MTI