fbpx

Új fejlesztés: süngombával a menedzserbetegség ellen

Írta: Kristóf Imre - 2024 december 19.

Gyöngyösi Sándor fülöpjakabi biogomba-termesztő újabbnál újabb termékeket készít maga termelte gyógygombák felhasználásával. A sikeres Ganoderma (magyar nevén pecsétviaszgomba) termékei után most az oroszlánsörény (magyar nevén süngomba) felhasználásával egy kávékülönlegeséget készített (Lion’s Mane néven), a manapság igen gyakori stressz által kiváltott ideg és gyomorproblémák mérséklésére.

Videónkban Gyöngyösi Sándor gombatermesztővel készítettünk interjút.

Gombákkal több mint 30 éve, gyógygombákkal 2006-ban kezdtem el foglalkozni. Annyira változatosak, hogy két egyformát még soha életemben nem találtam. Pazar szépségük minden nap ámulatba ejt – mondja a „ganoderma-erdejében” sétálva Gyöngyösi Sándor, akinek a ganoderma gombáiról korábban itt írtunk. Másik nagy kedvence a süngomba, az oroszlánsörényre emlékeztető formájával szintén különleges esztétikai élményt nyújt, de legfőbb értéke gyógyászati tulajdonságaiban rejlik. Gyöngyösi Sándor elmondása szerint a gombát a távol-keleti gyógyászat „az agy és a gyomor gombájaként” tartja számon, mivel rendkívül hatékony a Helicobacter pylori baktérium ellen és gyomorfekélyek, bélrendszeri gyulladások kezelésében. Emellett idegrendszeri problémákra is ajánlott, stresszcsökkentő és memóriajavító hatásokkal.

Süngombák Gyöngyösi Sándor fülöpjakabi termesztőházában
Süngombák Gyöngyösi Sándor fülöpjakabi termesztőházában (Fotó: Horizont Média/Kristóf Imre

Erdeinkben is rábukkanhatunk

A magyar erdőkben is megtalálható süngomba 2012 óta védett, mivel gyógyhatása miatt sokan kezdték gyűjteni. Természetes élőhelyén ritkán fordul elő, de termesztése megoldható, ha megfelelő környezetet biztosítunk számára.

Csak a bio a jó!

Gyöngyösi gazdasága a fenntarthatóságra és a vegyszermentes biotermesztésre helyezi a hangsúlyt. A gyógygombák termesztéséhez saját termelésű csicsókát és más biotanúsított alapanyagokat használ fel. A megtermett gombákat  különböző kíméletes eljárásokkal szárítják, aprítják, porítással dolgozzák fel, hogy a benne található hatóanyagok a leghatékonyabban hasznosuljanak a szervezetben.