fbpx

Újra itt van az Antracol: mit ér egy gombaölő szer, ha kontakt?

Írta: Szerkesztőség - 2011 május 25.

Az utóbbi néhány évben a gombák elleni növényvédelmi technológiákban a kontakt hatóanyagú készítmények „reneszánszukat élik”.

Igaz ugyan, hogy jó néhány közülük az európai újra regisztrációs folyamat miatt végleg eltűnt a piacról, de a megmaradtak „újult erővel” aratják sikereiket.

Mint ismeretes a vegyszeres növényvédelem kezdetén a kórokozó gombák ellen először a kontakt hatóanyagok jelentek meg, majd a növényvédő szer kutatás fejlődésével a múlt század hetvenes éveitől kezdve, egyre több felszívódó hatóanyagú készítmény állt a felhasználók rendelkezésére. A gyakorlat tehát először a kontakt, később a modernebb felszívódó hatóanyagokat ismerte meg és használta nagyobb arányban. Most újra változik a trend, és úgy látszik, hogy a kontakt hatóanyagú készítmények jelentősége nő meg.

Biztos, hogy sok szempontból a felszívódó, vagy mélyhatású hatóanyagok előnyösebbek (belső védelem, kuratív, antisporuláns aktivitások, hosszabb hatástartam, gyors hatás, stb.), de az is biztos, hogy a rezisztencia kialakulás szempontjából a kontakt, multisite hatással rendelkező fungicidek hordozzák a legkisebb rizikót, és ezt már hosszú évtizedek óta bizonyítják. Örömteli hír, hogy 2011-től az ilyen típusú hatóanyagok köre egy olyan készítménnyel bővül, mint az Antracol 70 WG, amely abban különbözik a többi ditiokarbamáttól, hogy az említett tulajdonságokon túl, még a növény cink táplálását is megoldja.

A propineb hatóanyag első engedélyét Antracol 70 WP néven 44 évvel ezelőtt, 1967-ben kapta meg. A 2006-os szezontól ugyan közel öt évig nem volt forgalomban az Antracol a magyar piacon, de most kényelmesebb, jobban oldódó WG formulációját újra használhatják a termelők. Az új engedélyokiratban foglaltak szerint számos kultúrában alkalmazható: szőlőben szőlőperonoszpóra és szőlőorbánc, almában, körtében, birsben és naspolyában varasodás és egyéb gombabetegségek, meggyben és cseresznyében monília és egyéb gombabetegségek, paradicsomban fitoftóra és fenésedés, burgonyában fitoftóra és alternária, dohányban peronszpóra, dísznövényekben rozsda és egyéb gombabetegségek ellen. Hatásspektruma széles, a lisztharmat típusú gombák kivételével szinte minden fitopatogén gomba beletartozik.

Stilizálódó és könnyen felvehető cink. Ugyan más ditiokarbamát molekula is tartalmazhat cinket, de kisebb mennyiségben, és kevésbé előnyös kötésben. A propineb előnye éppen abban rejlik, hogy az Antracol 2 kg/ha dózisban történő alkalmazásakor 315 g/ha könnyen felvehető, ionos formájú cinket juttatunk ki. Ez a mennyiség a kultúrnövények többségének elegendő lenne, ha mind a lombra kerülne. Például a szőlő 10 t/ha termés esetén átlagosan 257g/ha cink mikroelemet igényel egy vegetációban (Ruckenbauer, 1987). Az Antracol szőlőben engedélyezett dózisa 1,2-1,6 kg/ha, ami 189–251 g/ha könnyen felvehető ionos formájú cinket jelent. A számokból látszik, hogy amennyiben egy szőlő ültetvényben az Antracol 70 WG-t két alkalommal használjuk, akkor csak a lombfelületre kerülő Antracol bőségesen fedezheti a szőlő egész vegetációs cink igényét. E készítmény egyik erőssége, hogy a propinebben lévő cink kb. tízszer jobban szívódik fel a levélfelületen keresztül, mint a szervetlen formában lévő cink [ZnCl2]. Az Antracol-t – talán éppen a cink tartalom miatt is – rendkívül jól tűrik a zöld növényi részek, ezért is szerepelhet az engedélyokiratban pl. a dohány palántakori kezelése.

Lovász Csaba

Bayer CropScience