Újra lehetőség nyílik a tenyészkos és tenyészbak vásárlásához nyújtott támogatás igénylésére. A jelenlegi helyzetben nemcsak postai úton, hanem elektronikusan is lehetőség van a kérelem benyújtására.
Az állattartó a tenyészetében lévő anyajuh minden megkezdett ötven egyedszáma után egy tenyészkos, anyakecske minden megkezdett ötven egyedszáma után egy tenyészbak tenyésztésbe állításához igényelhet támogatást. Amennyiben a tenyészetben lévő anyajuhok vagy anyakecskék száma nem éri el az ötvenet, akkor egy tenyészkos, illetve egy tenyészbak után igényelhető támogatás.
A támogatás mértéke a támogatási időszakban megvásárolt, és tenyésztésbe állított apaállat esetén annak ellenértékének 75%-a, de legfeljebb:
- apaállattá minősített növendék kosonként, illetve növendék bakonként 45.000 forint,
- az „A” törzskönyvben nyilvántartott tenyészkosonként, illetve tenyészbakonként 120.000 forint,
-
- a „K” köztenyésztésre használható besorolást kapott tenyészkosonként, illetve tenyészbakonként 90.000 forint,
- saját beállítás esetén a maximum összegeket kell figyelembe venni.
Amennyiben az állattartó általános forgalmi adó (a továbbiakban: ÁFA) levonására jogosult, akkor a nettó vételár, amennyiben ÁFA levonására nem jogosult, akkor a bruttó vételár kerül figyelembevételre.
A benyújtáshoz szükséges nyomtatványokat a Magyar Államkincstár 101/2017. (IX.27.) számú Közleménye tartalmazza.
A tárgyévet megelőző év október 1. és tárgyév március 31. közötti időszakban tenyésztésbe állított apaállatok alapján a tárgyév április 1-30., míg az április 1. és szeptember 30. között vásárolt/beállított apaállatokra október 1-31. között kell támogatási kérelmet benyújtani.
A támogatási kérelmet aláírást követően postai úton az alábbi címre kell benyújtani: Magyar Államkincstár Piaci és Nemzeti Támogatások Főosztálya 1476 Budapest, Pf. 407.
Fontos változás, hogy a koronajárvány miatti veszélyhelyzet időtartama alatt a Magyar Államkincstár lehetőséget biztosít arra, hogy a kérelmeket a megszokott postai úton történő benyújtás mellett – a közleményben foglaltaktól eltérően – elektronikus úton is benyújthassák a gazdálkodók. Elektronikus kérelem benyújtásakor a kérelem mellékletét képező okiratok, dokumentumok elektronikus másolatát kell csatolni, és nyilatkozatot tenni arra vonatkozóan, hogy a másolat az eredetivel mindenben megegyezik.
Forrás: Balázsik Zsófia agrár-szaktanácsadó