November utolsó napján újra megszavazta az Áder János által megfontolásra visszaküldött, családi gazdaság témáját érintő, kétharmados törvényt az Országgyűlés.
Az államfő által kifogásolt adatkezelési problémák megoldására, a jogszabályi részek pontosítására csütörtökön készített javaslatot a törvényalkotási bizottság. A munkába bevonásra került Farkas Sándor, az illetékes államtitkár és Péterfalvi Attila, a NAIH elnöke.
Könnyítés a mezőgazdasági termelőknek
A jövőben nem kell több vállalkozási formát működtetniük az őstermelőknek, a termelőtevékenység mellett a mezőgazdasági tevékenységhez kapcsolódó olyan kiegészítő tevékenységet is folytathatnak, mint például a falusi turizmus vagy mezőgazdasági szolgáltatások nyújtása.
Adószabályozás kapcsán lényeges változás, hogy 2021-től az adómentesség és az átalányadózás összeghatára az éves minimálbérhez lesz igazítva. Ennek eredményeként az értékálló lesz, és nem igényel évenkénti jogszabály módosítást.
A koronavírus-járványra tekintettel a törvénybe bekerült az is, hogy a Nemzeti Agrárkamara megyei és országos küldöttközgyűlései akár személyes jelenlét nélkül is megtarthatók.
Az indoklás szerint
A törvény célja, hogy hozzájáruljon a gazdaság kifehérítéséhez, az adminisztrációs terhek csökkentéséhez, erősítse a termelők piaci alkupozícióját, javítsa a versenyképességet.
Az Országgyűlés 170 igen szavazattal, egy tartózkodással és ellenszavazat nélkül fogadta el a törvényt, mely 2021. január 01-én lép hatályba.
A jogszabállyal kapcsolatos korábbi cikkeink:
· Egységben a magyar mezőgazdasági termelőkért
· Mi lesz veled családi gazdaság?
· Adómentesség 9,7 millióig az őstermelőnek, bólintott az Országgyűlés
Forrás: MTI