A mezőgazdaság egyik legsürgetőbb kihívása a korszerű ismeretek közvetítése, azonban ez digitalizáció nélkül ugyanúgy nem képzelhető el, mint a precíziós gazdálkodás. Új korszakot nyit a Digitális Agrárakadémia – mondta Nagy István sajtótájékoztatóján.
A mezőgazdaságot támogató honlap már elérhető (Fotó: Horizont Média/Barna Ferenc)
A digitális átállásról az agrárium sem maradhat le
A hazai agrárgazdaság digitális fejlesztési programja már elindult, annak egyik mérföldköve a korszerű, tudásmegosztó honlap létrejötte. A mezőgazdaság digitális átállását ez a felület is támogatja.
„A Digitális Agrárakadémia tananyagokat tesz közzé, hírekről és eseményekről tájékoztat, és további új tartalmakkal is bővül” – mondta Nagy István agrárminiszter.
A digitális jó megoldások tudásbázisa, és a tananyagok határon túli terjesztéséhez szükséges kiegészítés a fejlesztés következő lépései, többek között.
A Digitális Agrárakadémia hozzájárulhat a mezőgazdaság digitális átalakulásához, amely nélkülözhetetlen a vidéki élet fenntartásához, és megismerteti a gazdákkal a technológiai fejlesztéseket. A precíziós eszközök, a drónok, a felhőalapú szolgáltatások megkönnyítik a termelők munkáját, de egyúttal a folyamatos tanulást, a naprakész felkészültséget is megkövetelik.
Egyre több gazda ismeri föl a digitalizáció előnyeit?
A korszerű ismeretek közvetítése a mezőgazdaság egyik legsürgetőbb kihívását, a nemzedékváltást is segíthet megoldani. A versenyképes, korszerű gazdálkodás életre szóló létbiztonságot, munkalehetőséget jelenthet a fiatalabb generációk számára is.
A miniszter – elmondása szerint – bízik benne, hogy egyre több gazda ismeri föl a digitalizáció előnyeit, Magyarország pedig vezető szerepet tölthet be az új technológiák alkalmazásában.
Aktív részesként alakíthatjuk a folyamatot
Schanda Tamás, az Innovációs és Technológiai Minisztérium parlamenti és stratégiai államtitkára a fejlődésben rejlő lehetőségekre helyezte a hangsúlyt. A versenyképességet javíthatja a digitalizáció, szerinte nem elég a folyamatoknak csupán követője lenni, hanem azt magunknak is alakítani kell.
Ehhez a korszerű tudásbázis, a megújított szakképzés és felsőoktatás, a kiterjedt kutatóhálózat, az ösztönző jogszabályi környezet, a támogató gazdaságpolitika mellett korszerű, folyamatosan bővülő tudásbázisra van szükség – ez indokolta a Digitális Agrárakadémia létrehozását.
Az államtitkár hangsúlyozta, hogy a közzétett tartalmakat a legkiválóbb szakmai műhelyek fejlesztették. A honlap látogatói megismerhetik többek között a digitális gazdaságokat, a digitális közszolgáltatásokat, és folyamatosan frissülő híreket olvashatnak az oldalon.
Állandóan frissülő tartalom, folyamatos digitális képzés és tájékoztatás
Mezőszentgyörgyi Dávid, a Magyar Élet- és Agrártudományi Egyetem rektorhelyettese a honlapot fenntartó intézmény képviseletében folyamatos képzést és tájékoztatást ígért a Digitális Agrárakadémián keresztül. Az egyetem egyik küldetésének nevezte a gyakorlati ismeretek közérthető átadását, amelyben a vállalati együttműködő partnerek is közreműködnek majd.
Forrás: MTI