Reméljük, mindenki szerencsésen átcsúszott az újévbe. Lassan, amint az idő engedi, kezdünk kinézni a határba úgy, hogy a földutakat ne tegyük tönkre, és megnézzük: milyenek a növények, mennyire zabálják a vadak, hogyan néznek ki az őszi alapművelések, mit kell velük csinálni.
A gyomfésűzés kétszeres előnye
A magágykészítés még messze van, de az őszi, nagyon hantos felületeket a fagyon érdemes elművelni. Erre a rövidtárcsák teljesen alkalmasak, így majd megkönnyítjük a magágykészítést.
Amint majd lehet szórni a műtrágyát és elkezdeni a felületek simogatását, szóba jönnek a kapás eszközök. Az egyre erősödő zöld hullám, és az egyre egészségesebben táplálkozni szerető társadalom abba az irányba sarkal mindenkit, hogy próbáljunk meg a lehetőségekhez mérten minél kevesebb vegyszert használni. Az első lépés ebbe az irányba pl. időben elkezdeni a gabonák gyomfésűzését. Ezzel a művelettel kiszedjük a gyomokat, és egyben levegőt is viszünk a talajba, ami által beindul a nitrogén-feltáródás, így hirtelen megugranak a növények.
A búza korai gyomfésülése Cura-val
Stimulált, egyengetett felszín!
A következő műveletek már a magágykészítéshez igazodnak. Egy sekély kultivátorral, Cruiser vagy Finer, lehúzzuk az ősszel elkészített felületeket. Itt érdemes arra figyelni, hogyha nagyon nyers a talaj, akkor inkább a keskeny lándzsakapákkal dolgozzunk, mintsem a lúdtalpakkal. A nedves talajt a lúdtalppal nagyon hamar elkenhetjük. Az első egyengetés megtörtént, a kikelt gyomokat eltávolítottuk, és ezen felül stimuláltuk a felszínt, az alvó gyomokat kikelésre buzdítva. Az első menetet érdemes kicsit mélyebben végezni azért, hogy egyengetni tudjuk a felszínt.
Első menet tavasszal Cruiser XL-lel
Vakboronálás Cura-val
A kukorica éppen elindult, már 4 cm mélyen van
A Cruiser 150 kg-ra előfeszített rugós taggal dolgozik, így mélyebben húzva is bent tartja a kapát a talajban. A hatgerendelyes kapaelosztás óriási egyengetőhatással dolgozik. A lezáróhengerek különböző talajokra optimalizálhatóak, a leguniverzálisabb henger a dupla RingFlex. Amennyiben magágykészítésre is használjuk, akkor tavasszal tökéletes az OptiRoll henger. Jobb magágy, több nedvesség nyáron is. És akkor jön a várakozás. A vetéshez igazítva tudjuk majd a magágyat készíteni. Aki továbbra is szeretne vegyszermentesebben gazdálkodni, érdemes a kitűzött vetéshez képest kb. 10 nappal korábban elkészíteni a magágyat. Itt már sekélyebben tudunk dolgozni, mert korábban az egyengetés megtörtént. A fals magágy arra jó, hogy a vetésig a magágyból kikelnek vagy megpattannak a gyommagvak, és ezeket a vetés előtt vagy után egy nagyon sekély, 1–3 cm-es gyomfésűmenettel el tudjuk távolítani. A Horsch Finer függesztett, négygerendelyes sekélykultivátor. A lúdtalpkapákkal teljes átfedéssel dolgozik. A mellső támasztókerekek és a henger között egy síkot képez a kapamező, így sekélyen, egyenletesen dolgozik a gép.
A mechanikus gyomirtásban kap nagy szerepet a Finer. A henger mögött egy nehéz gereblye helyezkedik el, ami a növényeket kihúzza még a felszínre.
Finer tarlóápolás
A Finer a tarlóápolásban és a tarló feketén tartásában is nagyon sokat tud segíteni. A nagyon sekély talajművelés következtében nyáron nagyon kevés nedvességet veszítünk. Csapadékos időjárás esetén a henger helyettesíthető mélységtartó kerekekkel és nehézgereblye-kombinációval.
A vegyszerek jó helyettesítője lesz
Vannak olyan kapásnövények, amelyeknél kelés után lehetséges gyomfésűt használni, és így még kis növényből is ki lehet húzni a gyomokat. A kukoricát pl. egészen hatleveles állapotban is meg lehet gyomfésülni. Ezután jöhet a sorközművelő.
A mechanikus gyomirtás úgy a tarlóhántás után, mint állományban, a jövőben egyre fontosabb lesz a minél kevesebb gyomirtószer helyettesítése érdekében.
Szász Zoltán
+36-30/743-0302