Ismét magas patogenitású madárinfluenza vírus jelenlétét mutatták ki Bács-Kiskun megyében, egy hízólúdtelepen. A fertőzés megközelítőleg 3.500 egyedet érintett, az állomány felszámolása megtörtént – olvasható a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) tájékoztatásában.
Megemelkedett az elhullás és az idegrendszeri tüneteket tapasztaltak a ludaknál
A Bács-Kiskun megyei Kiskunmajsa településen található, mintegy 3.500 hízóludat számláló állományban a megemelkedett elhullás és az idegrendszeri tünetek hívták fel az állattartó figyelmét a madárinfluenza gyanújára. A Nébih laboratóriuma a vírus H5N1 altípusának jelenlétét igazolta az állományban.
A nemzetközi példák jól mutatják, hogy a fertőzést drasztikus módszerekkel, gyorsan meg kell állítani. Franciaországban a tavaly november 26-án indult madárinfluenza járványban március 22-ig összesen 975 esetet regisztráltak. Fertőzés miatt meghaladja a leölt szárnyasok száma az ötmilliót.
Márciusban még itthon jól álltunk a fertőzés kezelésével, de a szakemberek akkor is felhívták a figyelmet az alapvető állategészségügyi és járvány-megelőzési szabályok betartására.
Az állategészségügyi szakemberek az állomány felszámolását már a gyanú alapján megtették
A járvány továbbterjedésének megakadályozása érdekében a kontaktgazdaságokat és a 3 km-es körzetben található állományokat is felszámolják. A szakemberek az érintett gazdaság körül kijelölték a 3 km sugarú védőkörzetet, valamint meghatározták a 10 km sugarú megfigyelési körzetet.
Ezeken a területeken további vizsgálatok indultak, valamint életbe léptek a járványvédelmi, állatmozgatási korlátozások.
A kitörésekről az országos főállatorvos soron kívül tájékoztatta a partnerországokat
A madárinfluenzával kapcsolatos fejleményekről, valamint a nemzetközi kereskedelmet érintő aktuális információkról a Nébih tematikus aloldalán tájékozódhatnak a gazdák, valamint az érdeklődők.
Az új kitörést kapcsán ismét nyomatékosan felhívja a NÉBIH a figyelmet az állattartók felelősségére az állományok védelmében.
Országszerte kiemelten fontos a járványvédelmi előírások szigorú betartása, míg hazánk magaskockázatú területein továbbra is kötelező a baromfiállományok zártan tartása.
Mindezek mellett érvényben maradnak a kötelezően előírt, szállítás előtti tamponvizsgálatok is.