Közel három ezer (2555 magyar és több mint 400 külföldi) hallgató kezdheti meg tanulmányait a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemen. A felvett hallgatók 49%-a az egyetem tíz töretlenül legnépszerűbb képzésére nyert felvételt, melyek közül kilenc napjainkban kiemelt fontosságúnak számító agrártudományi képzés.
A legnépszerűbb, agráriumhoz kapcsolódó szakok:
- mezőgazdasági mérnöki alapképzés (227 fő);
- kertészmérnöki alapképzés (192 fő);
- élelmiszermérnöki alapképzés (174 fő);
- tájrendező és kertépítő mérnöki alapképzés (146 fő);
- gyógy- és fűszernövények felsőoktatási szakképzés (105 fő).
„A MATE-ra felvett elsőéves hallgatók több mint fele, 1424 fő agrár- és élelmiszertudományi képzésekre nyert felvételt. Az ő szerepük kiemelt fontosságú, hiszen olyan összetett kihívásokkal még nem nézett szembe az agrárszektor, mint ami napjainkban tapasztalható. Egyre több embernek kell ugyanis élelmiszert biztosítani egyre kevesebb területről, miközben a klímaváltozás és az orosz-ukrán válság hatásai is súlyosbodnak. Ezekre a hallgatókra tehát számos kihívás, ugyanakkor biztos megélhetés is vár, amelyhez minden naprakész elméleti és gyakorlati tudást átadunk számukra” – emelte ki Dr. Gyuricza Csaba, a MATE rektora a felvételi eredmények kapcsán.
Volt, ahol 474 pont kellett
Az idei évben rendkívüli érdeklődés mutatkozott a Kaposvári Campus gépészmérnöki alapképzése iránt is, amelyet a város és a térségi piaci szereplők igényei alapján 2021. szeptemberében indítottak először. Volt olyan hallgató, aki 474 ponttal tudott bekerülni az itt induló képzésre, de összességében a MATE-n tíz képzés esetében lett magasabb a bekerülők pontszámának átlaga, mint 419.
A nappali tagozatra felvett hallgatók aránya egyébként intézményi szinten 8%-kal nőtt: míg 2021-ben ez a szám 47% volt, addig idén már 55%.
Tovább erősödik a külföldi hallgatók képzése
A MATE stratégiai céljaival összhangban tovább erősödik a külföldi hallgatók képzése, így a jelenlegi adatok alapján várhatóan az elsőéves hallgatók 16 százaléka külföldi állampolgárságú lesz. A nemzetközi ösztöndíjprogramok segítségével, valamint a határon túl képzési helyeken továbbtanuló fiatalokkal együtt tehát több mint 3000 gólya kezdheti meg tanulmányait a MATE felsőoktatási szakképzési, alap- és mesterszakjain.
A MATE szeptemberben induló szakirányú továbbképzéseire további felvételizőket vár az egyetem. Ezekre a korábban megszerzett diplomára alapuló képzésekre – többek közt az unikális pálinkamester vagy a precíziós mezőgazdasági szakmérnöki és szaktanácsadó képzésekre – augusztus 12-ig lehet jelentkezni a MATE honlapján.
Forrás: MATE/Sajtóközlemény
Összeállította: Barna Ferenc