A Lucza Szőlész Praktikum császártöltési állomásán látványos talajfeltárással mutatták be, hogyan mesél a múlt a mai szőlőtermesztésről. A szőlő gyökerei mélyre nyúlnak – szó szerint is. A Duna-Tisza közi tájon, Császártöltés határában a III. Lucza Szőlész Praktikum keretében a szőlészek és borászok egy különleges képződményt, egy humuszos homoktalaj szelvényt tanulmányozhattak terepi környezetben. Az AGRO.bio Hungary Kft., a Magyar Talajtani Társaság és a Pro-Feed Kft. szervezésében megvalósuló szakmai programsorozat célja, hogy a szőlészetben dolgozó gazdáknak és szakembereknek gyakorlati tudásbázist nyújtson – közvetlenül a szőlőből, a termőföld mellől.
A helyszínen Dr. Hupuczi Júlia, a Szegedi Tudományegyetem Mezőgazdasági Karának docense magyarázta el, hogyan formálta a térséget egykori folyómedrek és szélmozgások rendszere. A jelenlegi homoktalajok egykor a Duna által lerakott üledékekből alakultak ki, amelyeket később a szél átmozgatott, majd a karbonáttartalmuk alapján alkalmassá váltak a szőlőtermesztésre.
A talajszelvény különlegessége, hogy egy egykori, mára eltemetődött talajfelszínt is megmutatott a résztvevőknek. A sötétebb réteg, amely kb. 80 cm mélyen található, magas szervesanyag-tartalmú, egykori A-szintként az aktív biológiai működés nyomait viseli. A jelenlévők sósavas pezsgésteszt segítségével vizsgálták a karbonátok jelenlétét: minél intenzívebb volt a pezsgés, annál magasabb a talaj karbonáttartalma – a módszer egyszerű, de látványos eszköze a terepi talajvizsgálatnak.
A szakmai nap üzenete világos: ha megértjük a talajképződés múltbeli folyamatait, jobban tudunk alkalmazkodni a mai klimatikus és művelési kihívásokhoz. A gyakorlati továbbképzés során szó volt még a talajbiológiai folyamatokról, a talaj termékenységének fenntartásáról és a növényélettani összefüggésekről is, különös tekintettel a szőlő fejlődési szakaszaira.
A Lucza Szőlész Praktikum további helyszínein is hasonló mélységű szakmai programokkal várták a szőlészeket és borászokat – a talaj, a növény és a gazda közös nyelvén. Két helyszín két rendezvénye viszont még hátravan, tehát:
- Május 27. Babarczi Szőlőbirtok és Pince – Győrújbarát
- Május 28. Vesztergombi Pince – Szekszárd
A témában pedig ez a cikkünk is érdekelni fogja: TALAJ és TERROIR: amit a talaj el tud mondani a borról