A fenntartható talajgazdálkodás jelentős kihívást jelent minden modern gazdaságnak. A tápanyagok körforgása, a talajtömörödés megelőzése és a talajbiológiai aktivitás megőrzése mellet egyre több gazda elismeri a szervesanyag és a talajtermékenység közötti előnyös kölcsönhatást. Napjainkban a talajművelés már nem a talaj évente történő fizikai megművelését jelenti. A modern gazdálkodó a talajminőség hosszútávon való megőrzésére és javítására törekszik. A szervesanyag-tartalom a talajtermékenység egyik legfontosabb tényezője.
A fenntartható talajgazdálkodás a mezőgazdaság sikeres jövőjének egyik kulcseleme. A talajtermékenység szinten tartása vagy növelése nélkülözhetetlen, mert az egészséges talaj egészséges és termékeny növényeket eredményez.
Az intenzív földművelés eredményeképpen a talaj szervesanyag-tartalma jelentősen csökkent. Az állati eredetű trágya rendszerszerű hiánya hazánk mezőgazdaságának egyik kihívása, a kizárólagos műtrágyahasználat nem elegendő az időtálló talajtermékenység fenntartására. A probléma megoldását a komposztált szervestrágya-félék alkalmazása nyújtja. Ezek a termékek az állattenyésztésből származnak, és a talajtermékenységhez és a növények növekedéséhez szükséges tápanyagokat tartalmazzák. A szervestrágyának a növénytermesztésbe való visszajuttatása hosszútávon hozzájárul a talajtermékenység, a talajszerkezet és a talaj vízkötő-képességének javulásához.
A szerves trágya előnyei:
- termékenyebb talaj, ami egészségesebb termést és nagyobb terméshozamot eredményez;
- jobb talajszerkezet, így mind a talajélet, mind a szántóföldi növénytermesztés folyamatos táplálékhoz jut;
- a talaj magasabb vízkötő-képessége, amely több védelmet jelent extrém időjárási viszonyok között;
- az egészségesebb talaj magasabb ellenállást ad a kórokozók és kártevők ellen.
A Talajtáp program Magyarországon öt különböző helyszínen folytatott, tudományosan megalapozott szántóföldi kísérletet, kukorica-, árpa-, és búzatermesztésben. A felmérés során a szervestrágyának a magyar termőföldre kifejtett hatását és előnyeit vizsgálják. Általában egy parcellát kezeletlenül hagynak, a többi parcellán hektáronként 3 tonna szervestrágya, 6 tonna szervestrágya, illetve 3 tonna szervestrágya plusz 50 kg nitrát hozzáadásának hatásait vizsgálják.A vegetációs időszak közepén megmérik a növények magasságát és a fotoszintézis intenzitását. A betakarítás idején megmérik a termény nedves tömegét, nedvességtartalmát és a végső hozamot is. Minden vizsgálatot hatszor ismételnek meg a kísérleti helyszínen. Minden adatot feldolgoznak, és egy tudományosan megalapozott jelentés keretében teszik közzé. Ezek a parcellák már három év után lényeges változást mutatnak.
Szerves trágya nélkül és szerves trágyával
A grafikonokon látható, hogy a hektáronkénti terméshozam magasabb azokban a parcellákban, ahol szervestrágyát használtak. A szervestrágyának a nitráttal való együttes alkalmazása hozta a legjobb eredményt, ahogyan ez a jobboldali grafikonon látható.
A kísérletekben a következő két terméket alkalmaztuk:
A Fertisol szervestrágya egy 62%-os szervesanyag-tartalommal rendelkező, komposztált tyúktrágyából előállított, pelletizált termék. A makroelemek NKP: 4,0%, 3,0% és 3,0%. A szén-nitrát arány 9,0.
A Galinor egy 65%-os szervesanyag-tartalommal rendelkező, komposztált tyúktrágyából előállított, ömlesztett trágya. A makroelemek NKP: 2,5%, 3,0% és 2,5%. A szén-nitrát arány 8,5.
A komposztált szervestrágya tulajdonságai a következők:
- 100%-ig organikus és környezetbarát;
- minden fontos tápanyag megtalálható benne, szervesanyag-tartalma pedig megközelítőleg 60%-os;
- magas humusztartalmú;
- hozzájárul a talajszerkezet javításához;
- NKP értéke állandó;
- kalciumot, magnéziumot és különféle nyomelemet tartalmaz;
- az intenzív komposztálási eljárásnak köszönhetően szaga alig érezhető;
- kórokozóktól és gyomnövények magjaitól mentes;
- vízmegkötő-képessége kiemelkedő, akár saját tömegének háromszorosát is képes megkötni;
- a lassú kioldódási technológiának köszönhetően a tápanyagok folyamatosan szívódnak fel;
- nagy mennyiségű kötött nitrogént tartalmaz, szerves vegyületek formájában.
A Fertisol szerves trágya ökológiai gazdálkodásban használható, a Biokontroll Hungária Nonprofit Kft. által jóváhagyott készítmény.
Minden gazdának személyre szabott megoldásokra van szüksége a talaj állapotától, a termeszteni kívánt haszonnövényektől, és a jövővel kapcsolatos elképzeléseitől függően. Amennyiben természetes trágya használatán gondolkodik, vagy szeretne többet megtudni róla, keresse meg a gyártók szakembereit:
Földi Péter – Komeco bv/Seedplus Kft.
(+36-56/598-895, [email protected])
Spellenberg Zoltán – Eraspo bv
(+36-70/311-5881, [email protected])
Matthé Vermeulen – ofco International bv
(+31-655-3257-49, [email protected])
Kiers Gerrit
Talajtáp liaison
A Talajtáp program
A Talajtáp program a magyarországi szántóföldi tápanyagháztartás problémájával való foglalkozást tűzte ki céljául, és hosszútávú megoldásokat kíván nyújtani a tartós növénytáplálási hiányra. A program öt holland cég együttműködése folytán jött létre és a holland állam támogatásával valósult meg. A Holland Királyság Budapesti Nagykövetsége és a Holland Vállalkozási Hivatal (rvo.nl) közvetlenül vesznek részt a programban. A két szervezet együtt törekszik arra, hogy a mezőgazdaság területén megerősödjön a hosszútávú együttműködés Hollandia és Magyarország között.