fbpx

A 2022-esnél is súlyosabb aszály fenyegeti a mezőgazdaságot

Írta: Kohout Zoltán - 2025 április 05.

A folyók vízgyűjtő területein is aszályos volt a tél és csapadékszegény a március. Bár a talajok vízhiányán enyhítettek valamit az elmúlt hetek esői, ezzel még nincs megmentve a kapásnövények és kalászosok termése. Sok fog múlni a nedvességőrző talajművelésen!

belvíz aszály
Fotó: Horizont Média/Kohout Zoltán

Vízmentes vízgyűjtő területek

Az elmúlt hónapok csapadékhiányos időjárása komoly kihívások elé állítja a magyar mezőgazdaságot. A Duna és a Tisza vízgyűjtő területein a hóban tárolt víz mennyisége mélypontra süllyedt. Ausztriában például a korábbi évek átlagának alig 10%-a hullott csupán (ennek következményeként apadt alacsonyra nemrég a Duna; lásd nyitóképünkön). A Tisza esetében a téli csapadékmennyiség olyan alacsony, hogy nem is mérhető. Jelenleg az Alföld folyójának duzzasztásmentes (Kiskörétől Csongrádig) szakaszain igen alacsony/alacsony a vízállás.  Ez a helyzet előrevetíti a tavaszi áradások elmaradását és a folyók vízkészletének csökkenését, ami közvetlen hatással van a mezőgazdasági területek vízellátására.

Melegebb lesz, folytatódik a szélsőség nyáron

A HungaroMet szerint a téli hónapokban jelentős csapadékhiány volt tapasztalható: decemberben a megszokott mennyiségnek csak a fele, januárban kétharmada, februárban pedig ismét csak a fele érkezett. Ez a tendencia arra utal, hogy a 2025-ös évben az aszály mértéke akár a 2022-es történelmi aszályt is meghaladhatja, különösen, ha a tavaszi hónapok sem hozzák meg a szükséges csapadékot.​

A talajnedvesség szintje az aggasztó márciusi szintekhez képest most egy fokkal kedvezőbb. Jelenleg mind a talajművelési, mind a növényápolási munkálatokra elfogadható a helyzet. Sőt, előfordulnak térségek, ahol belvíz is kialakulhat. De kérdés, mi lesz nemsokára, amikor megkezdődik a tavaszi kalászosok, kapásnövények vetése – meddig tart ki a mostani esőzés hatása, és mennyi vizet kapnak nyárig, őszig?

A Klímapolitikai Kutatóintézet tanulmányából kiderül, hogy 2025 nyarán a különféle modellek előrejelzései alapján várhatóan 1,29-1,59 Celsius fokkal lehet melegebb az iparosodás előtti időszak (1850–1900) átlagánál. Ez 2024-hez képest nem jelent jelentős visszaesést, ugyanakkor igazodik a folytonos melegedési tendenciához. Az év elején mérsékeltebb lesz az emelkedés, de később folytatódhat a szélsőséges időjárás. Bár Közép-Európában a talajok feltöltődtek nedvességgel, egy forró és száraz nyár ismét súlyos aszályt idézhet elő.

csapadékösszeg-ábra
Csapadékösszeg-anomáliatérkép (Forrás: HungaroMet)

Javaslatok vetés előtt

A jelenlegi körülmények között a gazdáknak érdemes megfontolniuk néhány szempontot.

Az első a vetésforgó módosítása. Miután a kukorica vízigényes növény, érdemes fontolóra venni a vetésterület csökkentését ott, ahol az öntözés nem megoldható. (Erre utal a HungaroMet csapadékösszeg-anomáliatérképe – lásd az ábrán!) A légköri aszály ellen az sem véd, de ha nem ismétlődik meg a tavalyi forró szárazság, részben kárenyhítő​ lehet.

Célszerű továbbá a korai érésű kalászos fajtákat előnyben részesíteni. Tavaly például nagyjából akkor robbant ki az aszályos kánikula, amikor már aratásra érett volt a kalászoskultúrák többsége, így nem ártott, sőt, a korai aratásúaknál jól is jött a szárító meleg. A korai érésű búzafajták rövidebb tenyészidejük révén kisebb eséllyel szenvednek a nyári aszálytól, így biztonságosabb termést ígérnek.​

Jó választás lehet továbbá az aszályt és a forróságot jobban tűrő növények vetése. Ilyen bizonyos térségekben a szója, illetve általában a cirok vagy napraforgó.​

A talaj kulcs lehet

Az pedig már nagyon régi tanács, hogy a talajnedvesség megőrzésével tehetünk a legtöbbet a klímaváltozás hatásai ellen. A talaj minimális bolygatása és takarása a legfontosabb. A szántás ezekben a csapadékszegény években nemcsak szárítja, de rombolja is a talajt, ami aztán kevesebb nedvességet képes megtartani. Ugyanakkor a mulcs, a takarónövények szivacsrétegként segítik az érkező nagy mennyiségű víz befogadható felvételét, illetve fékezik a kipárolgást. (Nem utolsó sorban bizonyos takarónövény-keverékek lazítják és plusz tápanyaggal is ellátják a talajt.)

Száraz, fagyos hideg jön

A jövő héten pedig visszatér a száraz – és sajnos hideg – idő. Míg hétvégén még esők, hózáporok is érkezhetnek, országos csapadék már nem valószínű, legfeljebb 10 mm alatti mennyiség gyűlhet össze a záporok révén. A problémát a hőmérséklet okozza majd, ugyanis vasárnap már csak 4 és 9 fok között lesz a legmelegebb órák hőmérséklete, és hétfőtől visszatérnek a fagyok, így a fagyvédelemre mindenképpen fel kell készülni – írja a HungaroMet.