Nagy az elkeseredés és az aggodalom a korai fakadású gyümölcsöket termelő gazdák köreiben a katasztrofális márciusi-áprilisi fagyok után.

Elvesző bevételek, megugró költségek
Egy homokhátsági gazdaságban még a tavalyi, ugyancsak kemény fagyok után is termett 20-30 tonna egy többhektáros ültetvényen, és idén, még év elején 50-70 tonna őszibarackot ígértek az egészséges fák. – Elképesztő kárt szenvedtünk el. Március 18–20. között, pont József-napkor tartósan, már este 7–8 órától fogva mínusz 8–8,5 fok volt, és másnap is csak mínusz 5,5–6. Ez mindent elvitt, soronként meg lehet számolni, hány szem maradt. Soha nem volt még ilyen – mondja keserűen Lehőcz József keceli gazda (lásd részletes riportunkat az Agrárágazat júniusi számában!). Csizmadia György nagyvenyimi kertészetvezető ugyancsak arról ír közösségi oldalán, hogy a hűvös tél és ideális tavasz után a reménykedő várakozásokat megdermesztették az áprilisi fagyok: cseresznyében legfeljebb a fák tetején találni nyomokban pár szemet, ebből és meggyből is alig pár tonna várható, az alma legjobb esetben is csak harmad termést hoz majd. A BOTÉSZ kereskedelmi a képhez hozzáteszi a költségek súlyos emelkedését: a traktor-szervizdíj az utóbbi években megháromszorozódott, a kútfúrás ára ötszörösére nőtt, sokaknak pedig már eleve a bevételtermelő képesség elvesztése is közvetlen fenyegetés. A hozzászólók – köztük olyan, nagynevű termelői szervezetek, mint a Bács-Zöldért társtulajdonos-elnöke, Bűdi Zsolt – ismét rámutat az ágazat vérét szívó korrupció, az áfacsalás makacs jelenlétére, illetve az ágazati összefogás és az állami támogatás hiányára.
A FruitVeB felmérése szerint az áprilisi fagyok az ország gyümölcsöseinek 80%-át érintették. A kajszibarack esetében a termés 60%-ánál teljes pusztulás történt, míg az őszibaracknál a területek 46%-ánál tapasztaltak teljes virágkárt. A cseresznye és a szilva esetében is jelentős károk keletkeztek, a területek kétharmadán 80% feletti virágkárt jelentettek.

Fagyos európai körkép
Idén nemcsak nálunk, de Európa több gyümölcstermesztő régiójában az utóbbi évek legsúlyosabb fagykárhullámáról beszélnek. Ez különösen a korai fakadású csonthéjasokat, mint a kajszi-, őszibarack-, cseresznye- és szilvakultúrákat érinti, kevésbé de szintén jelentettek károkat a Balkánról alma- és szőlőültetvényekről is. A jelentős terméskiesések miatt idén gyümölcshiány és áremelkedés várható Európában.
Az erdélyi régiókban, például Szatmár, Hargita és Kovászna megyékben a kajszi, alma és szilva terméskilátásai erősen romlottak. A román agrárkamara szerint a termelők legalább 60%-a szenvedett veszteségeket. Ukrajnában, a Mikolajiv régióban az áprilisi fagyok szinte teljesen elpusztították a várható kajszi-, cseresznye- és cseresznyeszilva-termést. A gyümölcsfák virágzása idején bekövetkezett hideg időjárás miatt a termés 30%-os csökkenése várható. Spanyolország Murcia régiójában a korai kajszifajták termése akár 80%-kal is csökkenhetett a márciusi esőzések és áprilisi fagyok miatt – írta nemrég a MezőHír.
A terméskiesések miatt az import iránti kereslet növekedhet, ami áremelkedést eredményezhet a piacon. Sokan azonban ebben is szkeptikusak: az olcsó – akár a zavartalanul tevékenykedő áfacsalók révén forgalomba hozott – termékek a hazai gazdaságok utolsó reményét, a magasabb árakat is tönkretehetik.
Az áfacsalás súlyosan romboló következményeiről a szektorban ebben és ebben a cikkünkben írtunk legutóbb.